Martin Baxa

Datum narození: 16. 9. 1975
Místo narození: Plzeň
Profese: politik ODS, středoškolský pedagog
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Politik ODS Martin Baxa, který byl opakovaně zvolen primátorem Plzně, ve volbách 2021 obhájil poslanecký mandát. V prosinci se stal ministrem kultury.

Vysokoškolské vzdělání plzeňský rodák Martin Baxa získal na Masarykově univerzitě v Brně, a to v oboru učitelství dějepisu a zeměpisu pro střední školy. Poté vyučoval na Mikulášském náměstí v Plzni.

MARTIN BAXA - KMOTR TUČŇÁKA

Baxa - nejmladší primátor v historii Plzně

Do ODS Martin Baxa vstoupil v roce 1999. Za stranu modrého ptáka úspěšně kandidoval v komunálních volbách 2002, po nichž se stal plzeňským zastupitelem. V letech 2004 až 2008 vykonával funkci radního Plzeňského kraje pro oblast kultury a památkové péče.

Po volbách 2010 byl Martin Baxa zvolen do té doby nejmladším primátorem v historii města Plzně. V roce 2014 se stal 1. náměstkem primátora Plzně pro oblast kultury, turismu, památkové péče a projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.

Hejtmanské křeslo Martinu Baxovi uniklo

Ve volbách 2016 se Martin Baxa neúspěšně pokusil stát hejtmanem. V parlamentních volbách 2017 získal poslanecký mandát. Do komunálních voleb 2018 jej strana vyslala jako svého lídra, tudíž opět vybojovat primátorské křeslo, což se mu podařilo.

V parlamentních volbách 2021 Martin Baxa coby lídr kandidátky koalice SPOLU (KDU-ČSL, ODS a TOP 09) v Plzeňském kraji obhájil křeslo v dolní komoře.

Posléze se Martin Baxa stal adeptem na post ministra kultury ve vládě Petra Fialy (ODS). Jmenován byl 17. prosince 2021.

O MARTINU BAXOVI ČTĚTE ZDE>>

Mezi koníčky Martina Baxy patří literatura, historie, architektura a výtvarné umění.

Martin Baxa je ženatý.

 

 

 

Články o celebritě

Smetánka slavila: Havlová, Pekarová i premiér Slovenska na koncertě k výročí založení Česka Smetánka slavila: Havlová, Pekarová i premiér Slovenska na koncertě k výročí založení Česka Den plný politických sešlostí dnes zakončil slavností koncert České filharmonie v pražském Rudolfinu... číst článek
Hubáčková je po operaci! Na sítích sdílela fotku plnou nervozity. A kdy se dočkáme Hladíka? Hubáčková je po operaci! Na sítích sdílela fotku plnou nervozity. A kdy se dočkáme Hladíka? Exministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) má za sebou dlouho plánovanou operaci. Svo... číst článek
Ostré sněmovní spory kvůli obsazování rad ČT a rozhlasu: Poslanci debatovali 10,5 hodiny Ostré sněmovní spory kvůli obsazování rad ČT a rozhlasu: Poslanci debatovali 10,5 hodiny Část členů rad České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) možná bude volit Senát, a to třetinu. Zp... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Tomáš Dubský
Tomáš Dubský
zobrazit profil Václav  Chaloupek
Václav Chaloupek
zobrazit profil Šárka Štruplová Růžičková
Šárka Štruplová Růžičková
zobrazit profil Miloš Petera
Miloš Petera
zobrazit profil Vojtěch Munzar
Vojtěch Munzar
zobrazit profil Jan Skopeček
Jan Skopeček
zobrazit profil Ondřej Knotek
Ondřej Knotek
zobrazit profil Libor Michálek
Libor Michálek