Marek Benda | Celebwiki.cz

Marek Benda

Datum narození: 10.11.1968
Místo narození: Praha
Profese: politik ODS
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Politik Marek Benda, syn disidenta Václava Bendy, opakovaně získal křeslo v dolní komoře. Zvolním ve volbách 2017 se stal do té doby nejdéle sloužícím poslancem v historii ČR.

Kvůli událostem kolem Sametové revoluce 1989 Marek Benda nedokončil Matematicko-fyzikální fakultu UK. V úspěšném absolvování na Filozofické fakultě téže univerzity mu zabránila pro změnu politická činnost. Dálkově vystudoval až kontroverzní Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni.

MAREK BENDA - ROZHOVOR NEJEN O BABIŠOVI

Titul JUDr. sice získal, ale vzhledem k tomu, že se zjistilo, že jeho rigorózní práce nesplňuje počet požadovaných stran, navíc je shodná s magisterskou a obsahuje řadu hrubých pravopisných chyb, tak ho Marek Benda nepoužívá. Brněnský děkan Jiří Zlatuška tehdy prohlásil „že by si zasloužil poslat zpět do základní školy“.

Do politiky Marek Benda vstoupil již 21. listopadu 1989, kdy byl jmenován do Koordinačního stávkového výboru studentů. Rok nato spoluzakládal Křesťanskou demokratickou stranu, jejímž předsedou byl jeho otec, disident Václav Benda.

Poslancem se Marek Benda poprvé stal v únoru 1990. Posléze mandát opakovaně obhájil až na volby 2002, kdy zvolen nebyl. Do Sněmovny se ale vrátil v červenci 2004 jako náhradník. Úspěšný byl ve volbách 2006 (již jako člen ODS) i v těch následujících, tedy roku 2010.

V předčasných volbách 2013, po pádu vlády Petra Nečase, se Marek Benda díky preferenčním hlasům do dolní komory opět dostal. V listopadu 2013 se stal předsedou mandátového a imunitního výboru. Na post krátce nato rezignoval, aby uvolnil místo volební lídryni strany Miroslavě Němcové, která nebyla zvolena místopředsedkyní Sněmovny.

Díky 6183 preferenčním hlasům uspěl i ve volbách 2017 a stal se tak do té doby nejdéle sloužícím poslancem v historii ČR.

Za pozornost stojí Markem Bendou předložený tzv. náhubkový zákon, který měl zakázat zveřejňování informací z policejních odposlechů bez souhlasu odposlouchávané osoby. Sněmovnou prošel, ale díky kritice se strany šéfů nejsilnějších českých médií ho Senát odmítl schválit. Zákon posléze sice Sněmovnou prošel, ale v roce 2011 byl zmírněn.

O MARKU BENDOVI ČTĚTE ZDE>>

Marek Benda je od roku 1997 ženatý. S manželkou Markétou Bendovou mají čtyři děti: Johanu, Jonáše, Apolenu a Amálii.

 

Články o celebritě

Agrofertu stopli kvůli auditu z EU zemědělské dotace. Zkrátka přijde i Toman, opozice jásá Agrofertu stopli kvůli auditu z EU zemědělské dotace. Zkrátka přijde i Toman, opozice jásá Firmy skupiny Agrofert nebudou mít proplácené nenárokové zemědělské dotace u projektů, které byly… číst článek
Podle statistik ubývá kuřáků: Tihle slavní však kouří dál! Podle statistik ubývá kuřáků: Tihle slavní však kouří dál! Tak to je pecka! Třináct procent mladistvých do 19 let poměrně brzy pochopilo, že život bez cigaret… číst článek
Hádky v boji proti tyranům a množírnám: Pospíšila děsí škrty, zvířata trpí dál Hádky v boji proti tyranům a množírnám: Pospíšila děsí škrty, zvířata trpí dál Slíbili spojit síly a zatočit s nechutným byznysem chování zubožených pejsků v tzv. množírnách. Jenže… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker
zobrazit profil Dan Ramzer
Dan Ramzer
zobrazit profil Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
zobrazit profil Jiří Zimola
Jiří Zimola
zobrazit profil Karla Šlechtová
Karla Šlechtová
zobrazit profil Petr Holeček
Petr Holeček
zobrazit profil Jakub Michálek
Jakub Michálek
zobrazit profil Dominique Strauss-Khan
Dominique Strauss-Khan