Vít Rakušan

Datum narození: 16. 6. 1978
Místo narození: Kolín
Profese: 5. předseda hnutí STAN, pedagog
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Politik hnutí STAN Vít Rakušan se ve volbách 2017 stal poslancem, v dubnu 2019 šéfem hnutí a ve volbách 2021 křeslo ve Sněmovně obhájil. Po nich byl navržen na post ministra vnitra.

Po studiu historie a germanistiky na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a školského managementu na Univerzitě Karlově v Praze začal Vít Rakušan vyučovat německý jazyk.

VÍT RAKUŠAN PŘIŠEL O DÍTĚ

Vít Rakušan byl starostou Kolína

Do politiky Vít Rakušan vstoupil v komunálních volbách 2010, kdy byl jako nestraník za subjekt Změna pro Kolín zvolen zastupitelem a v listopadu se stal starostou.

Ve volbách 2014 Vít Rakušan post zastupitele obhájil a setrval i v křesle starosty rodného Kolína, a to do června 2019, kdy se kvůli působení v celostátní politice rozhodl na funkci rezignovat.

Rakušan vystřídal Gazdíka

V krajských volbách 2012 byl Vít Rakušan zvolen jako nestraník za hnutí Starostové a nezávislí (STAN) do Zastupitelstva Středočeského kraje. Roku 2015 do hnutí STAN vstoupil, v dubnu 2016 byl zvolen jeho 1. místopředsedou a v následných volbách post zastupitele obhájil. Téhož roku jej deník Financial Times zařadil do žebříčku 100 největších inovátorů střední a východní Evropy.

V parlamentních volbách 2017 Vít Rakušan jako lídr hnutí STAN ve Středočeském kraji se ziskem 7 334 preferenčních hlasů získal poslanecký mandát.

V dubnu 2019 Vít Rakušan vystřídal ve funkci šéfa hnutí Petra Gazdíka, který již pozici neobhajoval.

Získal nejvíc preferenčních hlasů

Do voleb 2021 Víta Rakušana opět jako jedničku středočeské kandidátky vyslala koalice Piráti a STAN. Poslanecký mandát obhájil. Získal nejvíc preferenčních hlasů ze všech zvolených, a to bezmála 60 tisíc.

Posléze se Vít Rakušan stal adeptem na post ministra vnitra ve vládě Petra Fialy (ODS) a vzdal se funkce středočeského krajského zastupitele.

O VÍTU RAKUŠANOVI ČTĚTE ZDE>>

Otcem Víta Rakušana je bývalý senátor za ČSSD Jan Rakušan.

Ženou Víta Rakušana se v září 2015 stala Marie Auerová. V říjnu 2017 se jim narodil syn Matěj a v dubnu 2020 syn Jonáš. Z předchozího manželství má dceru Agátu.

 

 

Články o celebritě

Bankéř a adept na ministra Síkela končí ve fondu. Odkup nebude problém, vzkázal partner Bankéř a adept na ministra Síkela končí ve fondu. Odkup nebude problém, vzkázal partner Bankéř a investor Jozef Síkela, který se jako nominant hnutí STAN zřejmě stane ministrem průmyslu a ... číst článek
Zeman v izolaci přijal adepta na ministra Beka, předtím Baxu. Kdo bude další? Zeman v izolaci přijal adepta na ministra Beka, předtím Baxu. Kdo bude další? Druhým dnem pokračují jednání Miloše Zemana s kandidáty na ministry nové vlády, kterou tvoří Spolu (... číst článek
Zeman přijal Bartoše, řešili bydlení i stavební zákon. Problémové jméno šéf Pirátů tají Zeman přijal Bartoše, řešili bydlení i stavební zákon. Problémové jméno šéf Pirátů tají Digitalizace, dostupné bydlení, ale i stavební zákon byly tématy pondělního jednání předsedy Pirátů ... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Tomáš Müller
Tomáš Müller
zobrazit profil Vratislav Mynář
Vratislav Mynář
zobrazit profil Petr Gajdáček
Petr Gajdáček
zobrazit profil Lumír Aschenbrenner
Lumír Aschenbrenner
zobrazit profil Jiří Holubář
Jiří Holubář
zobrazit profil Marcela Melková
Marcela Melková
zobrazit profil Petr Braný
Petr Braný