Vít Rakušan

Datum narození: 16. 6. 1978
Místo narození: Kolín
Profese: 5. předseda hnutí STAN, 15. ministr vnitra ČR, pedagog
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Politik hnutí STAN Vít Rakušan se v roce 2017 stal poslancem, v dubnu 2019 šéfem hnutí a ve volbách 2021 křeslo ve Sněmovně obhájil. V prosinci byl jmenován ministrem vnitra.

Po studiu historie a germanistiky na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a školského managementu na Univerzitě Karlově v Praze začal Vít Rakušan vyučovat německý jazyk.

VÍT RAKUŠAN PŘIŠEL O DÍTĚ

Vít Rakušan byl starostou Kolína

Do politiky Vít Rakušan vstoupil v komunálních volbách 2010, kdy byl jako nestraník za subjekt Změna pro Kolín zvolen zastupitelem a v listopadu se stal starostou.

Ve volbách 2014 Vít Rakušan post zastupitele obhájil a setrval i v křesle starosty rodného Kolína, a to do června 2019, kdy se kvůli působení v celostátní politice rozhodl na funkci rezignovat.

Rakušan vystřídal Gazdíka

V krajských volbách 2012 byl Vít Rakušan zvolen jako nestraník za hnutí Starostové a nezávislí (STAN) do Zastupitelstva Středočeského kraje. Roku 2015 do hnutí STAN vstoupil, v dubnu 2016 byl zvolen jeho 1. místopředsedou a v následných volbách post zastupitele obhájil. Téhož roku jej deník Financial Times zařadil do žebříčku 100 největších inovátorů střední a východní Evropy.

V parlamentních volbách 2017 Vít Rakušan jako lídr hnutí STAN ve Středočeském kraji se ziskem 7 334 preferenčních hlasů získal poslanecký mandát.

V dubnu 2019 Vít Rakušan vystřídal ve funkci šéfa hnutí Petra Gazdíka, který již pozici neobhajoval.

Získal nejvíc preferenčních hlasů

Do voleb 2021 Víta Rakušana opět jako jedničku středočeské kandidátky vyslala koalice Piráti a STAN. Poslanecký mandát obhájil. Získal nejvíc preferenčních hlasů ze všech zvolených, a to bezmála 60 tisíc.

Posléze se Vít Rakušan stal adeptem na post ministra vnitra ve vládě Petra Fialy (ODS) a vzdal se funkce středočeského krajského zastupitele. Ministrem byl jmenován 17. prosince 2021.

O VÍTU RAKUŠANOVI ČTĚTE ZDE>>

Otcem Víta Rakušana je bývalý senátor za ČSSD Jan Rakušan.

Ženou Víta Rakušana se v září 2015 stala Marie Auerová. V říjnu 2017 se jim narodil syn Matěj a v dubnu 2020 syn Jonáš. Z předchozího manželství má dceru Agátu.

 

 

Články o celebritě

Čaputová o atentátu na Fica: Jsem šokovaná! Pavel varuje před agresivitou ve společnosti Čaputová o atentátu na Fica: Jsem šokovaná! Pavel varuje před agresivitou ve společnosti Slovenský premiér Robert Fico byl dnes podle listu Denník N postřelen, když po výjezdním jednání vlá... číst článek
Česko nemá na falešné Babiše a Pavly páky. Naděje je však na obzoru, advokátka řekla víc Česko nemá na falešné Babiše a Pavly páky. Naděje je však na obzoru, advokátka řekla víc Zajistěte si stabilní pasivní příjem, stačí investovat pár tisíc korun a násobky této částky se budo... číst článek
Kalousek se omlouvá za Pekarovou, chtěla konec Beka. Rakušan: Symptom složité situace v TOP 09 Kalousek se omlouvá za Pekarovou, chtěla konec Beka. Rakušan: Symptom složité situace v TOP 09 Vládní koaliční vody se evidentně rozhodla ještě více rozvířit šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekar... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jaroslav Tvrdík
Jaroslav Tvrdík
zobrazit profil Josef Novotný
Josef Novotný
zobrazit profil Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta
zobrazit profil Jan Zahradníček
Jan Zahradníček
zobrazit profil Hillary Clintonová
Hillary Clintonová
zobrazit profil Helena Válková
Helena Válková
zobrazit profil Marcel Chládek
Marcel Chládek
zobrazit profil Radim Špaček
Radim Špaček