Vít Rakušan

Datum narození: 16. 6. 1978
Místo narození: Kolín
Profese: 5. předseda hnutí STAN, pedagog
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Politik hnutí STAN Vít Rakušan se ve volbách 2017 stal poslancem, v dubnu 2019 šéfem hnutí a ve volbách 2021 křeslo ve Sněmovně obhájil. V prosinci byl jmenován ministrem vnitra.

Po studiu historie a germanistiky na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a školského managementu na Univerzitě Karlově v Praze začal Vít Rakušan vyučovat německý jazyk.

VÍT RAKUŠAN PŘIŠEL O DÍTĚ

Vít Rakušan byl starostou Kolína

Do politiky Vít Rakušan vstoupil v komunálních volbách 2010, kdy byl jako nestraník za subjekt Změna pro Kolín zvolen zastupitelem a v listopadu se stal starostou.

Ve volbách 2014 Vít Rakušan post zastupitele obhájil a setrval i v křesle starosty rodného Kolína, a to do června 2019, kdy se kvůli působení v celostátní politice rozhodl na funkci rezignovat.

Rakušan vystřídal Gazdíka

V krajských volbách 2012 byl Vít Rakušan zvolen jako nestraník za hnutí Starostové a nezávislí (STAN) do Zastupitelstva Středočeského kraje. Roku 2015 do hnutí STAN vstoupil, v dubnu 2016 byl zvolen jeho 1. místopředsedou a v následných volbách post zastupitele obhájil. Téhož roku jej deník Financial Times zařadil do žebříčku 100 největších inovátorů střední a východní Evropy.

V parlamentních volbách 2017 Vít Rakušan jako lídr hnutí STAN ve Středočeském kraji se ziskem 7 334 preferenčních hlasů získal poslanecký mandát.

V dubnu 2019 Vít Rakušan vystřídal ve funkci šéfa hnutí Petra Gazdíka, který již pozici neobhajoval.

Získal nejvíc preferenčních hlasů

Do voleb 2021 Víta Rakušana opět jako jedničku středočeské kandidátky vyslala koalice Piráti a STAN. Poslanecký mandát obhájil. Získal nejvíc preferenčních hlasů ze všech zvolených, a to bezmála 60 tisíc.

Posléze se Vít Rakušan stal adeptem na post ministra vnitra ve vládě Petra Fialy (ODS) a vzdal se funkce středočeského krajského zastupitele. Ministrem byl jmenován 17. prosince 2021.

O VÍTU RAKUŠANOVI ČTĚTE ZDE>>

Otcem Víta Rakušana je bývalý senátor za ČSSD Jan Rakušan.

Ženou Víta Rakušana se v září 2015 stala Marie Auerová. V říjnu 2017 se jim narodil syn Matěj a v dubnu 2020 syn Jonáš. Z předchozího manželství má dceru Agátu.

 

 

Články o celebritě

Pavel má termín schůzky se Zemanem: Kdo ustoupil? Prozradil i další plány a čeká ho dovolená Pavel má termín schůzky se Zemanem: Kdo ustoupil? Prozradil i další plány a čeká ho dovolená Zvolený prezident Petr Pavel předstoupi před novináře na bilanční schůzku ohledně jeho postupného ná... číst článek
Hnutí ANO chystá pro Petra Pavla dopis, prozradila Schillerová. Co mu chce sdělit? Hnutí ANO chystá pro Petra Pavla dopis, prozradila Schillerová. Co mu chce sdělit? Opoziční hnutí ANO chystá dopis zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi. Chce v něm mimo jiné shrnout n... číst článek
„Vaše hlavy v pytli, včetně rodiny!“ Výhrůžkám čelí desítky politiků, Babišovi vzkazují: Můžete si za to „Vaše hlavy v pytli, včetně rodiny!“ Výhrůžkám čelí desítky politiků, Babišovi vzkazují: Můžete si za to V reakci na tiskovou konferenci Andreje Babiše (ANO), který sdílel jednu z výhrůžek smrtí, se rozhod... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jakub Unucka
Jakub Unucka
zobrazit profil Jan Machač
Jan Machač
zobrazit profil Michaela Šebelová
Michaela Šebelová
zobrazit profil Ladislav Václavec
Ladislav Václavec
zobrazit profil Jaroslav Zeman
Jaroslav Zeman
zobrazit profil Barbora Antonová
Barbora Antonová
zobrazit profil Jana Krutáková
Jana Krutáková