Martin Dvořák

Martin Dvořák

Datum narození: 11. 11. 1956
Místo narození: Praha
Profese: politik hnutí STAN, 5. ministr pro evropské záležitosti
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Politik hnutí STAN Martin Dvořák, někdejší náměstkem ministra zahraničních věcí, se v květnu 2023 stal šéfem resortu pro evropské záležitosti ve vládě Petra Fialy.

Po gymnáziu se Martin Dvořák dvakrát neúspěšně pokusil dostat na DAMU. Poté vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, kterou ukončil v roce 1982. Odmítl vstoupit do KSČ, což se odrazilo v jeho pracovním zařazení.

Osm let byl Dvořák primátorem Hradce

V letech 1990 až 1998 byl Martin Dvořák primátorem Hradce Králové, nejprve za Občanské fórum, posléze za ODA. Poté se stal členem a dvakrát i předsedou politické strany Volba pro město (VPM), kterou roku 2021 vyměnil za hnutí STAN.

Od roku 1990 do prosince 2012 (s výjimku let 2004 až 2010) Martin Dvořák zasedal v královéhradeckém zastupitelstvu. Na mandát rezignoval, jelikož byl jmenován generálním konzulem ČR v New Yorku.

Do Senátu se Martin Dvořák nedostal

V létě 1999 byl Martin Dvořák vyzván Radou Evropy k účasti na administrativní misi OSN v Kosovu (UNMIK), kde působil postupně jako administrátor měst Istog/Istok a Gjakova/Djakovica a krátkou dobu také jako ředitel odboru rozvoje místní samosprávy v regionu Pejë/Peč.

Po návratu z mise Martin Dvořák kandidoval do Senátu v obvodu č. 45, postoupil do druhého kola, v němž jej porazil Karel Barták.

Od července 2003 Martin Dvořák působil v Iráku, kde jako jeden z českých expertů v rámci Přechodné koaliční správy (CPA) pracoval nejprve v Basře na ustavení místní samosprávy v jižní části Iráku a posléze byl přizván do administrativního týmu Rady pro mezinárodní koordinaci (CIC) v Bagdádu. Zde působil jako zástupce ředitele odboru pro koordinaci dárců.

Dvořák dostal Cena Celestýna Opitze

V dubna 2004 se Martin Dvořák stal zaměstnancem ministerstva zahraničí. Od ledna 2005 do července 2009 pracoval jako obchodní rada na zastupitelském úřadě ČR v USA ve Washingtonu. Posléze mj. řídil Odbor dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu.

V roce 2016 byla Martinu Dvořákovi řádem milosrdných bratří udělena Cena Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné za jeho humanitární a rozvojovou činnost v Kosovu a Iráku, a za celoživotní postoj vůči službě lidem a společnosti.

V křesle ministra Dvořák vystřídal Beka 

V letech 2021 až 2023 byl náměstkem ministra zahraničních věcí Jana Lipavského. V květnu 2023 se stal ministrem pro evropské záležitosti ve vládě Petra Fialy. Vystřídal Mikuláše Beka, který se ujal resortu školství, mládeže a tělovýchovy.

 

Další Politici

zobrazit profil Miluše Horská
Miluše Horská
zobrazit profil Pavel Bělobrádek
Pavel Bělobrádek
zobrazit profil Karel Sládeček
Karel Sládeček
zobrazit profil Mikuláš Ferjenčík
Mikuláš Ferjenčík
zobrazit profil Jiří Kobza
Jiří Kobza
zobrazit profil Jiří Cieńciała
Jiří Cieńciała
zobrazit profil Róbert Teleky
Róbert Teleky
zobrazit profil Lukáš Černohorský
Lukáš Černohorský