Pavel Blažek

Datum narození: 8. 4. 1969
Přezdívka: Don Pablo
Místo narození: Brno
Profese: politik ODS, právník, 15. ministr spravedlnosti
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Politik ODS Pavel Blažek, který byl od 3. července 2012 rok a týden ministr spravedlnosti vlády Petra Nečase, poslanecký mandát poprvé získal v říjnu 2013. V prosinci 2021 se stal šéfem resortu, který již vedl.

Po Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně Pavel Blažek absolvoval šestitýdenní stáž na nizozemské univerzitě v Utrechtu zaměřené na evropskou kulturu, politiku a právo. V letech 1992 až 2002 působil jako interní učitel na brněnských právech. Roku 1996 začal vykonávat advokátní praxi.

PAVEL BLAŽEK - DON PAŘIČ

Do ODS Blažek vstoupil roku 1998

Politickou kariéru Pavel Blažek zahájil roku 1998, kdy vstoupil do ODS a byl zvolen zastupitelem městské části Brno-střed. Od listopadu 2002 do poloviny října 2014 zasedal též v zastupitelstvu Brna.

Před kongresem ODS, který se konal v listopadu 2009, se jeho jméno objevilo na novináři sestaveném seznamu krajských kmotrů. Pavel Blažek, jenž si vysloužil přezdívku Don Pablo, to označil za nesmysl. V letech 2010 až 2014 byl místopředsedou strany.

Podepsal vydání Torubarova do Ruska

V roce 2012 se Pavel Blažek stal ministrem spravedlnosti ve vládě Petra Nečase. Ve funkci setrval do jejího pádu. V dubnu 2013 podepsal vydání Alexeje Torubarova do Ruska, přestože nebylo dosud rozhodnuto o jeho žádosti o azyl. Proto na něj Stanislav Torubarov, syn vydaného, podal trestní oznámení.

V parlamentních volbách 2013 Pavel Blažek získal poslanecký mandát, který díky 3 702 preferenčním hlasům roku 2017 obhájil. Do voleb 2021 jej vyslala koalice SPOLU (KDU-ČSL, ODS a TOP 09) na čtvrté příčce své Jihomoravské kandidátky. Křeslo v dolní komoře si opět udržel.

Posléze se Pavel Blažek stal adeptem na šéfa resortu, který již vedl, tedy spravedlnosti, a to ve vládě Petra Fialy (ODS). Ministrem byl jmenován 17. prosince 2021.

O PAVLU BLAŽKOVI ČTĚTE ZDE>>

Koníčky Pavla Blažka jsou četba a hudba.

Manželkou Pavla Blažka je brněnská exekutorka Alena Blažková. Mají dvě děti.

 

 

 

 

Články o celebritě

Zeman udělil milost šamanovi a jeho ženě: Manželé podávali na rituálech drogový nápoj Zeman udělil milost šamanovi a jeho ženě: Manželé podávali na rituálech drogový nápoj Prezident Miloš Zeman udělil milosti třem odsouzeným za nelegální obchody s psychotropním nápojem ay... číst článek
Justice je před kolapsem, varují šéfové soudů. Zmínili nedůstojné platy Justice je před kolapsem, varují šéfové soudů. Zmínili nedůstojné platy Česká justice je podle předsedů soudů před kolapsem, vláda Petra Fialy (ODS) v rozporu se svým progr... číst článek
Adept na ministra má 5 dětí, vládní křeslo odmítal a střetl se s Kalouskem. Teď míří z Brna do Prahy Adept na ministra má 5 dětí, vládní křeslo odmítal a střetl se s Kalouskem. Teď míří z Brna do Prahy „Zůstávám doma v Brně,“ hlásil loni v listopadu Petr Hladík (KDU-ČSL) poté, co odmítl pozici ve vlád... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Dušek
Jiří Dušek
zobrazit profil Petr Venhoda
Petr Venhoda
zobrazit profil Petr Ježek
Petr Ježek
zobrazit profil Jaroslav Martinů
Jaroslav Martinů
zobrazit profil Viktor Vojtko
Viktor Vojtko
zobrazit profil Stanislav Huml
Stanislav Huml
zobrazit profil Eva Zamrazilová
Eva Zamrazilová
zobrazit profil Dagmar Terelmešová
Dagmar Terelmešová