Zbyněk Stanjura

Datum narození: 15. 2. 1964
Místo narození: Opava
Profese: politik ODS, podnikatel, programátor
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Politik ODS Zbyněk Stanjura, 14. ministr dopravy ČR, v parlamentních volbách 2021 znovu obhájil poslanecký mandát. Posléze se stal adeptem na post ministra financí.

Po gymnáziu v Opavě Zbyněk Stanjura studoval na elektrotechnické fakultě VUT Brno, obor elektronické počítače. Po Sametové revoluci 1989  se spolužáky založil firmu, ve které pracoval jako programátor a ředitel, a to celkem 11 let.

STANJURA: SEBRAT SLEVY STUDENTŮM A SENIORŮM 

Zbyněk Stanjura byl primátorem Opavy

Do komunální politiky Zbyňka Stanjuru podle jeho slov přivedl zájem o rodné město. Byl dlouhá let opavským zastupitelem, opakovaně vedl ODS do komunálních voleb a osm let zastával post primátora Opavy.

Kolem politické kariéry Zbyňka Stanjury se strlh skandál, když se zjistilo, že v té době vlastnil třetinový podíl ve firmě Eskon, i když tvrdil, že ho prodal již v roce 2002. Tehdy totiž firma získávala zakázky i od města Opavy. Roku 2007 se jedinou vlastnicí Eskonu stala jeho manželka Hana Malurová.

Navíc ještě v době působení Zbyňka Stanjury v čele opavského magistrátu byl jeho tehdy jedenasedmdesátiletý otec Vilibald Stanjura jednatelem městské firmy Technické služby.

Do Sněmovny se Zbyněk Stanjura poprvé dostal roku 2010, kde záhy začal působit jako předseda poslaneckého klubu ODS. Od prosince roku 2012 do srpna 2013 zastával ve vládě Petra Nečase funkci ministra dopravy.

V roce 2013 Zbyněk Stanjura obhájil mandát poslance a znovu se stal předsedou poslaneckého klubu ODS. V komunálních volbách 2014 se pokoušel obhájit post zastupitele města Opavy, ale neuspěl; skončil jako první náhradník.

V parlamentních volbách 2017 se Zbyněk Stanjura stal opět lídrem kandidátky občanských demokratů v Moravskoslezském kraji a byl zvolen. Do voleb 2021 jej jako svou moravskoslezskou jedničku vyslala koalice SPOLU (KDU-ČSL, ODS a TOP 09). Křeslo v dolní komoře si udržel. Byl zvolen šéfem poslaneckého klubu ODS.

Posléze se Zbyněk Stanjura stal adeptem na post ministra financí ve vládě Petra Fialy (ODS).

O ZBYŇKU STANJUROVI ČTĚTE ZDE>>

Zbyněk Stanjura je ženatý. Odpočine si při u cestování, četbě a sportu; můžete ho potkat na inline bruslích, kole či na procházce.

 

 

 

 

 

Články o celebritě

Recept budoucí vlády na covid přehledně: Uznávání PCR, protilátky a „ne“ povinnému očkování Recept budoucí vlády na covid přehledně: Uznávání PCR, protilátky a „ne“ povinnému očkování Obsazenost nemocnic a zejména jednotek intenzivní péče považuje koalice Spolu a PirSTAN za klíčový u... číst článek
Škatulata kvůli vládním postům. Kandidáti na ministry se chystají vyklidit pozice Škatulata kvůli vládním postům. Kandidáti na ministry se chystají vyklidit pozice Navržení kandidáti na ministry do vlády Petra Fialy (ODS) se zbaví některých svých dosavadních funkc... číst článek
Budoucí premiér a jeho ministři... Kdo je kdo v nové vládě Budoucí premiér a jeho ministři... Kdo je kdo v nové vládě Za týden má být v Lánech novým premiérem jmenován předseda ODS Petr Fiala (57). Ten už také preziden... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Miroslav Poche
Miroslav Poche
zobrazit profil Tomáš Jirsa
Tomáš Jirsa
zobrazit profil Miroslav Petřík
Miroslav Petřík
zobrazit profil David Smoljak
David Smoljak
zobrazit profil Jiří Lajtoch
Jiří Lajtoch
zobrazit profil Vladimír  Remek
Vladimír Remek
zobrazit profil Vítězslav Schrek
Vítězslav Schrek