Zbyněk Stanjura | Celebwiki.cz

Zbyněk Stanjura

Datum narození: 15.2.1964
Místo narození: Opava
Profese: politik ODS
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Politik Zbyněk Stanjura, někdejší primátor Opavy a exministr dopravy, byl v parlamentních volbách 2017 jako lídr kandidátky ODS za Moravskoslezský kraj vyslán obhájit post poslance.

Po gymnáziu v Opavě Zbyněk Stanjura studoval na elektrotechnické fakultě VUT Brno, obor elektronické počítače. Po Sametové revoluci 1989 založil s několika spolužáky firmu, ve které pracoval jako programátor a ředitel, a to celkem 11 let. Vyzkoušel si tedy v praxi, co znamená vést malou českou IT společnost a jak stát může podnikání a aktivitu ztěžovat či omezovat.

Do komunální politiky Zbyňka Stanjuru podle jeho slov přivedl zájem o rodné město. Byl dlouhá let opavským zastupitelem, opakovaně vedl ODS do komunálních voleb a osm let zastával post primátora Opavy. Kolem jeho politické kariéry se strlh skandál, když se zjistilo, že v té době vlastnil třetinový podíl ve firmě Eskon, i když tvrdil, že ho prodal již v roce 2002. Tehdy totiž firma získávala zakázky i od města Opavy. Roku 2007 se jedinou vlastnicí Eskonu stala manželka Hana Malurová.

STANJURA: SEBRAT SLEVY STUDENTŮM A SENIORŮM

Navíc ještě v době působení Zbyňka Stanjury v čele opavského magistrátu byl jeho tehdy jedenasedmdesátiletý otec Vilibald Stanjura jednatelem městské firmy Technické služby. Jako jednatel působil ve společnosti od roku 1995, tedy již tři roky předtím, než se stal Zbyněk Stanjura zastupitelem města.

Do sněmovny se Zbyněk Stanjura poprvé dostal roku 2010, kde záhy začal působit jako předseda poslaneckého klubu ODS. Od prosince roku 2012 do srpna 2013 zastával ve vládě Petra Nečase funkci ministra dopravy. V roce 2013 obhájil mandát poslance a znovu se stal předsedou poslaneckého klubu ODS. V komunálních volbách 2014 se pokoušel obhájit post zastupitele města Opavy, ale neuspěl; skončil jako první náhradník. V parlamentních volbách 2017 se stal opět lídrem kandidátky ODS za Moravskoslezský kraj.

O ZBYŇKU STANJUROVI ČTĚTE ZDE>>

Zbyněk Stanjura je ženatý. Odpočine si při u cestování, četbě a sportu; můžete ho potkat na inline bruslích, kole či na procházce.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Klaus ml. ve vzrušené debatě slíbil pozřít plast. Zdražení cigaret hájila Schillerová Klaus ml. ve vzrušené debatě slíbil pozřít plast. Zdražení cigaret hájila Schillerová Budou vyšší daně na tvrdý alkohol, cigarety a hazard? Do 1. čtení se ve Sněmovně dostal vládní návrh… číst článek
Babiš couvá, Kalousek i lidovci jsou opatrní. Komu by se hodily předčasné volby? Babiš couvá, Kalousek i lidovci jsou opatrní. Komu by se hodily předčasné volby? Čím víc se natahuje doba s odvoláním ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), tím víc se mluví o… číst článek
Miliarda na sociální služby místo dvou: Maláčová se Schillerovou našly na vládě shodu Miliarda na sociální služby místo dvou: Maláčová se Schillerovou našly na vládě shodu Kraje obdrží na platy v sociálních službách miliardu korun, půl na půl je pošlou ministerstva práce… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Michal Kortyš
Michal Kortyš
zobrazit profil Jiří Dienstbier starší
Jiří Dienstbier starší
zobrazit profil Pavel Pisch
Pavel Pisch
zobrazit profil Radka Maxová
Radka Maxová
zobrazit profil René Schreier
René Schreier
zobrazit profil Libor Michálek
Libor Michálek
zobrazit profil Miluše Horská
Miluše Horská
zobrazit profil Michal Kučera
Michal Kučera