Zbyněk Stanjura

Datum narození: 15. 2. 1964
Místo narození: Opava
Profese: politik ODS, podnikatel, programátor
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Politik ODS Zbyněk Stanjura, 14. ministr dopravy ČR, v parlamentních volbách 2021 znovu obhájil poslanecký mandát. V prosinci se stal ministrem financí.

Po gymnáziu v Opavě Zbyněk Stanjura studoval na elektrotechnické fakultě VUT Brno, obor elektronické počítače. Po Sametové revoluci 1989  se spolužáky založil firmu, ve které pracoval jako programátor a ředitel, a to celkem 11 let.

STANJURA: SEBRAT SLEVY STUDENTŮM A SENIORŮM 

Zbyněk Stanjura byl primátorem Opavy

Do komunální politiky Zbyňka Stanjuru podle jeho slov přivedl zájem o rodné město. Byl dlouhá let opavským zastupitelem, opakovaně vedl ODS do komunálních voleb a osm let zastával post primátora Opavy.

Kolem politické kariéry Zbyňka Stanjury se strlh skandál, když se zjistilo, že v té době vlastnil třetinový podíl ve firmě Eskon, i když tvrdil, že ho prodal již v roce 2002. Tehdy totiž firma získávala zakázky i od města Opavy. Roku 2007 se jedinou vlastnicí Eskonu stala jeho manželka Hana Malurová.

Navíc ještě v době působení Zbyňka Stanjury v čele opavského magistrátu byl jeho tehdy jedenasedmdesátiletý otec Vilibald Stanjura jednatelem městské firmy Technické služby.

Do Sněmovny se Zbyněk Stanjura poprvé dostal roku 2010, kde záhy začal působit jako předseda poslaneckého klubu ODS. Od prosince roku 2012 do srpna 2013 zastával ve vládě Petra Nečase funkci ministra dopravy.

V roce 2013 Zbyněk Stanjura obhájil mandát poslance a znovu se stal předsedou poslaneckého klubu ODS. V komunálních volbách 2014 se pokoušel obhájit post zastupitele města Opavy, ale neuspěl; skončil jako první náhradník.

V parlamentních volbách 2017 se Zbyněk Stanjura stal opět lídrem kandidátky občanských demokratů v Moravskoslezském kraji a byl zvolen. Do voleb 2021 jej jako svou moravskoslezskou jedničku vyslala koalice SPOLU (KDU-ČSL, ODS a TOP 09). Křeslo v dolní komoře si udržel. Byl zvolen šéfem poslaneckého klubu ODS.

Posléze se Zbyněk Stanjura stal adeptem na post ministra financí ve vládě Petra Fialy (ODS). Jmenován byl 17. prosince 2021.

O ZBYŇKU STANJUROVI ČTĚTE ZDE>>

Zbyněk Stanjura je ženatý. Odpočine si při u cestování, četbě a sportu; můžete ho potkat na inline bruslích, kole či na procházce.

 

 

 

 

 

Články o celebritě

Hádky o úsporný balíček ve Sněmovně: Schillerová tasila nižší daň na pivo. Poslanci jednali do noci Hádky o úsporný balíček ve Sněmovně: Schillerová tasila nižší daň na pivo. Poslanci jednali do noci Poslanci opět řešili ve Sněmovně vládní úsporný balíček, který má dle vlády pomoci zlepšit stav stát... číst článek
Česko čeká brutální šetření: Vláda sáhne na peníze sobě i Pavlovi. V rozpočtu škrtá miliardy Česko čeká brutální šetření: Vláda sáhne na peníze sobě i Pavlovi. V rozpočtu škrtá miliardy Na ministerstvech, ale třeba i ve Sněmovně či Kanceláři prezidenta republiky si budou zjevně muset v... číst článek
Bitva o úspory: Ministři jednají, které dotace seškrtají. „Máme představu,“ říká Stanjura Bitva o úspory: Ministři jednají, které dotace seškrtají. „Máme představu,“ říká Stanjura Na úřadu vlády začali dnes v podvečer jednat představitelé vládní koalice o úsporách ve veřejných fi... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Vladimír Špidla
Vladimír Špidla
zobrazit profil Roman Zarzycký
Roman Zarzycký
zobrazit profil Jaroslav Tvrdík
Jaroslav Tvrdík
zobrazit profil Robert Stržínek
Robert Stržínek
zobrazit profil Libor Hoppe
Libor Hoppe
zobrazit profil Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
zobrazit profil Olaf Scholz
Olaf Scholz