Zbyněk Stanjura | Celebwiki.cz

Zbyněk Stanjura

Datum narození: 15.2.1964
Místo narození: Opava
Profese: politik ODS
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Politik Zbyněk Stanjura, někdejší primátor Opavy a exministr dopravy, byl v parlamentních volbách 2017 jako lídr kandidátky ODS za Moravskoslezský kraj vyslán obhájit post poslance.

Po gymnáziu v Opavě Zbyněk Stanjura studoval na elektrotechnické fakultě VUT Brno, obor elektronické počítače. Po Sametové revoluci 1989 založil s několika spolužáky firmu, ve které pracoval jako programátor a ředitel, a to celkem 11 let. Vyzkoušel si tedy v praxi, co znamená vést malou českou IT společnost a jak stát může podnikání a aktivitu ztěžovat či omezovat.

Do komunální politiky Zbyňka Stanjuru podle jeho slov přivedl zájem o rodné město. Byl dlouhá let opavským zastupitelem, opakovaně vedl ODS do komunálních voleb a osm let zastával post primátora Opavy. Kolem jeho politické kariéry se strlh skandál, když se zjistilo, že v té době vlastnil třetinový podíl ve firmě Eskon, i když tvrdil, že ho prodal již v roce 2002. Tehdy totiž firma získávala zakázky i od města Opavy. Roku 2007 se jedinou vlastnicí Eskonu stala manželka Hana Malurová.

STANJURA: SEBRAT SLEVY STUDENTŮM A SENIORŮM

Navíc ještě v době působení Zbyňka Stanjury v čele opavského magistrátu byl jeho tehdy jedenasedmdesátiletý otec Vilibald Stanjura jednatelem městské firmy Technické služby. Jako jednatel působil ve společnosti od roku 1995, tedy již tři roky předtím, než se stal Zbyněk Stanjura zastupitelem města.

Do sněmovny se Zbyněk Stanjura poprvé dostal roku 2010, kde záhy začal působit jako předseda poslaneckého klubu ODS. Od prosince roku 2012 do srpna 2013 zastával ve vládě Petra Nečase funkci ministra dopravy. V roce 2013 obhájil mandát poslance a znovu se stal předsedou poslaneckého klubu ODS. V komunálních volbách 2014 se pokoušel obhájit post zastupitele města Opavy, ale neuspěl; skončil jako první náhradník. V parlamentních volbách 2017 se stal opět lídrem kandidátky ODS za Moravskoslezský kraj.

O ZBYŇKU STANJUROVI ČTĚTE ZDE>>

Zbyněk Stanjura je ženatý. Odpočine si při u cestování, četbě a sportu; můžete ho potkat na inline bruslích, kole či na procházce.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Vystrčil bude chtít vyměnit čínského velvyslance, míní Stanjura. Kvůli dopisu k Tchaj-wanu Vystrčil bude chtít vyměnit čínského velvyslance, míní Stanjura. Kvůli dopisu k Tchaj-wanu Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zřejmě příští týden na schůzce nejvyšších ústavních činitelů… číst článek
„Vaříme z vody.“ Poslanci se hodiny hádali kvůli koronaviru, Kalousek „vytáhl“ pouť „Vaříme z vody.“ Poslanci se hodiny hádali kvůli koronaviru, Kalousek „vytáhl“ pouť Emoce jímaly v úterý odpoledne Poslaneckou sněmovnou. Poslanci projednávali aktuální situaci kolem… číst článek
Zeman sklenku v únoru neodloží. Kdo z politiků je na suchu a jak vidí pivní zmatky? Zeman sklenku v únoru neodloží. Kdo z politiků je na suchu a jak vidí pivní zmatky? Je to až symbolické. V době, kdy se řada lidí „vyhecovala“ a zdatně se bez kapky alkoholu snaží proplout… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Marian Bojko
Marian Bojko
zobrazit profil Miloslav Ransdorf
Miloslav Ransdorf
zobrazit profil Václav Klaus mladší
Václav Klaus mladší
zobrazit profil Jan Holásek
Jan Holásek
zobrazit profil Justin Turdeau
Justin Turdeau
zobrazit profil Eva Badinková
Eva Badinková
zobrazit profil Michal Stehlík
Michal Stehlík