Bohuslav Svoboda

Datum narození: 8. 2. 1944
Místo narození: Praha
Profese: politik ODS, 20. a 24. primátor Prahy, gynekolog
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Politik ODS Bohuslav Svoboda, v letech 2010 až 2013 pražský primátor a posléze poslanec, za koalici SPOLU v roce 2021 křeslo ve Sněmovně obhájil. V polovině února 2023 se do primátorského křesla vrátil.

Po absolvování Lékařské fakulty hygienické Univerzity Karlovy Bohuslav Svoboda nastoupil do nemocnice v Příbrami a poté na Gynekologicko-porodnickou kliniku FNKV a 3. LF UK v Praze. Po Sametové revoluci vyhrál konkurz na přednostu kliniky, jímž byl v letech 1990 až 2011.

BOHUSLAV SVOBODA MĚL POVĚST PROUTNÍKA

Svoboda byl děkanem 3. LF UK

Několik let Bohuslav Svoboda zastával funkci proděkana a děkana 3. LF UK. V letech 1992 až 1998 byl prvním prezidentem České lékařské komory. Po druhém funkčním období ho v jejím čele vystřídal někdejší výrazný politik ČSSD David Rath.

Do politiky se Bohuslav Svoboda pokusil vstoupit roku 1998, kdy neúspěšně kandidoval do Senátu. Ve volbách 2010 se mu jako pražskému lídrovi ODS, do jejíchž řad vstoupil téhož roku, podařilo dostat do zastupitelstva. Od listopadu 2010 do května 2013 byl 20. primátorem hlavního města ČR.

V kauze Opencard stanul před soudem

V předčasných parlamentních 2013, po pádu vlády Petra Nečase, sel Bohuslav Svoboda stal poslancem. V únoru 2014 jej Sněmovna zbavila imunity a vydala k trestnímu stíhání v kauze Opencard. V září 2016 byl odsouzen k podmíněnému trestu v délce 2,5 roku. Dva roky nato Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil.

Ve volbách 2017 Bohuslav Svoboda poslanecký mandát obhájil, a to díky 12 360 preferenčním hlasům. Do komunálních voleb 2018, stejně jako do předchozích, tedy roku 2014, jej ODS vyslala jako svého lídra, tudíž opět vybojovat primátorské křeslo, což se mu nepodařilo.

Sněmovna Svobodu vydala ke stíhání

Do parlamentních voleb 2021 Bohuslav Svoboda vkročil v rámci koalice SPOLU (KDU-ČSL, ODS a TOP 09), a to na šesté příčce její pražské kandidátky. Poslanecký mandát obhájil.

Začátkem března 2022 byl Bohuslav Svoboda vydán k trestnímu stíhání i novou dolní komorou.

Koalice SPOLU Bohuslava Svobodu do komunálních voleb 2022 vyslala jako svého pražského lídra, tedy opět kandidáta na primátora. Jím se stal v polovině února 2023.

O BOHUSLAVU SVOBODOVI ČTĚTE ZDE>>

Bohuslav Svoboda je potřetí ženatý.

 

 

 

Články o celebritě

Přehledně: V čele Varů primátorka z ANO, Ústí bude vládnout ANO s SPD i ODS. Co další krajská města? Přehledně: V čele Varů primátorka z ANO, Ústí bude vládnout ANO s SPD i ODS. Co další krajská města? Komunální volby 2022 jsou minulostí, na magistrátech a radnicích napříč ČR vznikají nové koalice. Vý... číst článek
Hádky Hřiba a Bendy v Blesku: Mizerná známka pro dosluhujícího primátora i slova o neúctě k voličům Hádky Hřiba a Bendy v Blesku: Mizerná známka pro dosluhujícího primátora i slova o neúctě k voličům Koalice SPOLU a Piráti v Praze hledají společnou řeč jen velmi složitě. Šéf pražské ODS Marek Benda ... číst článek
Námluvy Spolu a ANO v Praze: Shodly se na řadě bodů programu! Svoboda si jednání pochvaluje Námluvy Spolu a ANO v Praze: Shodly se na řadě bodů programu! Svoboda si jednání pochvaluje Zástupci pražské koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a hnutí ANO se na pondělním večerním jednání s... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Kohoutek
Jiří Kohoutek
zobrazit profil Romana Fischerová
Romana Fischerová
zobrazit profil Igor Matovič
Igor Matovič
zobrazit profil Ondřej Knotek
Ondřej Knotek
zobrazit profil Miroslav Antl
Miroslav Antl
zobrazit profil Jaroslava Pokorná Jermanová
Jaroslava Pokorná Jermanová
zobrazit profil Věra Procházková
Věra Procházková