Související celebrity

Životopis

Politik ODS Bohuslav Svoboda, v letech 2010 až 2013 pražský primátor a posléze poslanec, za koalici SPOLU ve volbách 2021 křeslo ve Sněmovně obhájil.

Po absolvování Lékařské fakulty hygienické Univerzity Karlovy Bohuslav Svoboda nastoupil do nemocnice v Příbrami a poté na Gynekologicko-porodnickou kliniku FNKV a 3. LF UK v Praze. Po Sametové revoluci vyhrál konkurz na přednostu kliniky, jímž byl v letech 1990 až 2011.

BOHUSLAV SVOBODA MĚL POVĚST PROUTNÍKA

Svoboda byl děkanem 3. LF UK

Několik let Bohuslav Svoboda zastával funkci proděkana a děkana 3. LF UK. V letech 1992 až 1998 byl prvním prezidentem České lékařské komory. Po druhém funkčním období ho v jejím čele vystřídal někdejší výrazný politik ČSSD David Rath.

Do politiky se Bohuslav Svoboda pokusil vstoupit roku 1998, kdy neúspěšně kandidoval do Senátu. Ve volbách 2010 se mu jako pražskému lídrovi ODS, do jejíchž řad vstoupil téhož roku, podařilo dostat do zastupitelstva. Od listopadu 2010 do května 2013 byl 20. primátorem hlavního města ČR.

V kauze Opencard stanul před soudem

V předčasných parlamentních 2013, po pádu vlády Petra Nečase, sel Bohuslav Svoboda stal poslancem. V únoru 2014 jej Sněmovna zbavila imunity a vydala k trestnímu stíhání v kauze Opencard. V září 2016 byl odsouzen k podmíněnému trestu v délce 2,5 roku. Dva roky nato Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil.

Ve volbách 2017 Bohuslav Svoboda poslanecký mandát obhájil, a to díky 12 360 preferenčním hlasům. Do komunálních voleb 2018, stejně jako do předchozích, tedy roku 2014, jej ODS vyslala jako svého lídra, tudíž opět vybojovat primátorské křeslo, což se mu nepodařilo.

Sněmovna Svobodu vydala ke stíhání

Do parlamentních voleb 2021 Bohuslav Svoboda vkročil v rámci koalice SPOLU (KDU-ČSL, ODS a TOP 09), a to na šesté příčce její pražské kandidátky. Poslanecký mandát obhájil.

Začátkem března 2022 byl Bohuslav Svoboda vydán k trestnímu stíhání i novou dolní komorou. 

O BOHUSLAVU SVOBODOVI ČTĚTE ZDE>>

Bohuslav Svoboda je potřetí ženatý.

 

 

Články o celebritě

Vydá Sněmovna znovu Babiše? Expremiér rozesílá dopisy, hlasování asi narazí na zádrhel Vydá Sněmovna znovu Babiše? Expremiér rozesílá dopisy, hlasování asi narazí na zádrhel Expremiér Andrej Babiš (ANO) měl dneska znovu bojovat o poslaneckou imunitu. Už potřetí chtěla Sněmo... číst článek
Vendula jako by neexistovala, důvod musí bolet Vendula jako by neexistovala, důvod musí bolet Proč ve snímku s názvem "Karel Svoboda: Šťastná léta" druhou manželku legendárního skladatele nezahl... číst článek
Poslanci: Babiše vydat policii! Poslanci: Babiše vydat policii! Už třetí volební období pokračuje kauza Čapí hnízdo. Sněmovna zřejmě znovu vydá k trestnímu stíhání ... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Petr  Gawlas
Petr Gawlas
zobrazit profil Aleš Juchelka
Aleš Juchelka
zobrazit profil Jaroslava Němcová
Jaroslava Němcová
zobrazit profil Dana Balcarová
Dana Balcarová
zobrazit profil David Cameron
David Cameron
zobrazit profil Karel Deutcher
Karel Deutcher
zobrazit profil Radek Koten
Radek Koten