Pavel Žáček

Pavel Žáček

Datum narození: 18. 5. 1969
Místo narození: Praha
Profese: politik ODS, novinář, historik, státní úředník
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Politika ODS Pavla Žáčka do parlamentních voleb 2021 vyslala koalice SPOLU obhájit post v dolní komoře, což se mu podařilo.

Studoval Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze a historii a politologii na Filozofické fakultě UK. Pavel Žáček absolvoval John Marschall Fellowship na Center for Russian and East European Studies (CREES) Stanfordovy univerzity v USA.

V průběhu Sametové revoluce 1989 byl Pavel Žáček místopředsedou Studentského tiskového a informačního střediska. V prosinci převratového roku založil a poté dva roky šéfoval Studentské listy.

V roce 1993 začal Pavel Žáček pracovat na Úřadu dokumentace a vyšetřování činnosti Státní bezpečnosti, který se v roce 1995 přeměnil v Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, kde byl též náměstkem.

Dále Pavel Žáček mj. vyučoval na Fakultě sociálních věd UK a Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické, byl poradcem skupiny senátorů pro vznik Ústavu paměti národa.

V listopadu 2006 se Pavel Žáček stal ředitelem odboru Archiv bezpečnostních složek Ministerstva vnitra ČR, v roce 2007 šéfem Archivu bezpečnostních složek a zmocněncem vlády pro zřízení a zabezpečení řádného chodu Ústavu pro studium totalitních režimů, jehož byl prvním ředitelem.

V senátních volbách 2014 se Pavel Žáček pokusil vkročit hned do vysoké politiky. Coby nestraník za ODS postoupil do druhého kola, v němž ho porazil Václav Láska (za Stranu zelených a KDU-ČSL). Podařilo se mu to v parlamentních volbách 2017, v nichž získal poslanecký mandát.

Do voleb 2021 Pavla Žáčka vyslala koalice SPOLU (KDU-ČSL, ODS a TOP 09) křeslo ve Sněmovně obhájit, což se mu podařilo.

O PAVLU ŽÁČKOVI ČTĚTE ZDE>>

Napsal mnoho publicistických textů. Pavel Žáček je autorem řady publikací. Jmenujme např. Boje o minulost (2000), Deset let vyrovnávání se s komunistickou minulostí (2000), Přísně tajné! Státní bezpečnost za normalizace (2001), V čele StB. Pád režimu v záznamech důstojníka tajné policie (2006) či se podílel na Biografickém slovníku náčelníků operativních správ Státní bezpečnosti (2017).

 

 

 

Další Politici

zobrazit profil Radmila Kleslová
Radmila Kleslová
zobrazit profil Hynek Hanza
Hynek Hanza
zobrazit profil Vladimíra Vítová
Vladimíra Vítová
zobrazit profil Patrik Nacher
Patrik Nacher
zobrazit profil Iveta Štefanová
Iveta Štefanová
zobrazit profil Jaroslav Foldyna
Jaroslav Foldyna
zobrazit profil Radek Vondráček
Radek Vondráček
zobrazit profil Hana Naiclerová
Hana Naiclerová