Pavel Žáček

Pavel Žáček

Datum narození: 18. 5. 1969
Místo narození: Praha
Profese: politik ODS, novinář, historik, státní úředník
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Politika ODS Pavla Žáčka do parlamentních voleb 2021 vyslala koalice SPOLU obhájit post v dolní komoře, což se mu podařilo.

Studoval Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze a historii a politologii na Filozofické fakultě UK. Pavel Žáček absolvoval John Marschall Fellowship na Center for Russian and East European Studies (CREES) Stanfordovy univerzity v USA.

V průběhu Sametové revoluce 1989 byl Pavel Žáček místopředsedou Studentského tiskového a informačního střediska. V prosinci převratového roku založil a poté dva roky šéfoval Studentské listy.

V roce 1993 začal Pavel Žáček pracovat na Úřadu dokumentace a vyšetřování činnosti Státní bezpečnosti, který se v roce 1995 přeměnil v Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, kde byl též náměstkem.

Dále Pavel Žáček mj. vyučoval na Fakultě sociálních věd UK a Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické, byl poradcem skupiny senátorů pro vznik Ústavu paměti národa.

V listopadu 2006 se Pavel Žáček stal ředitelem odboru Archiv bezpečnostních složek Ministerstva vnitra ČR, v roce 2007 šéfem Archivu bezpečnostních složek a zmocněncem vlády pro zřízení a zabezpečení řádného chodu Ústavu pro studium totalitních režimů, jehož byl prvním ředitelem.

V senátních volbách 2014 se Pavel Žáček pokusil vkročit hned do vysoké politiky. Coby nestraník za ODS postoupil do druhého kola, v němž ho porazil Václav Láska (za Stranu zelených a KDU-ČSL). Podařilo se mu to v parlamentních volbách 2017, v nichž získal poslanecký mandát.

Do voleb 2021 Pavla Žáčka vyslala koalice SPOLU (KDU-ČSL, ODS a TOP 09) křeslo ve Sněmovně obhájit, což se mu podařilo.

O PAVLU ŽÁČKOVI ČTĚTE ZDE>>

Napsal mnoho publicistických textů. Pavel Žáček je autorem řady publikací. Jmenujme např. Boje o minulost (2000), Deset let vyrovnávání se s komunistickou minulostí (2000), Přísně tajné! Státní bezpečnost za normalizace (2001), V čele StB. Pád režimu v záznamech důstojníka tajné policie (2006) či se podílel na Biografickém slovníku náčelníků operativních správ Státní bezpečnosti (2017).

 

 

 

Články o celebritě

Proruský krtek z Černínského paláce: Špion vyvázne bez trestu?! Generál Šedivý prozradil, proč se čekalo Proruský krtek z Černínského paláce: Špion vyvázne bez trestu?! Generál Šedivý prozradil, proč se čekalo Hada, kterého si dlouhá léta na prsou hřálo ministerstvo zahraničí, odhalily české tajné služby. Rus... číst článek
K odvolání Mlejnka není důvod. Poslanci ANO neprosadili výzvu k jeho rezignaci K odvolání Mlejnka není důvod. Poslanci ANO neprosadili výzvu k jeho rezignaci Na kobereček k sněmovnímu bezpečnostnímu výboru zamířil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a šéf civi... číst článek
Styky šéfa rozvědky a lobbisty Redla zatápí i Rakušanovi. Promluvil politik, který za ním přivedl Mlejnka Styky šéfa rozvědky a lobbisty Redla zatápí i Rakušanovi. Promluvil politik, který za ním přivedl Mlejnka Sněmovní komise pro kontrolu Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy civilní rozvědky, s... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Pavel Pisch
Pavel Pisch
zobrazit profil Herbert Pavera
Herbert Pavera
zobrazit profil Josef Hájek
Josef Hájek
zobrazit profil Sergej Šojgu
Sergej Šojgu
zobrazit profil Tomáš Müller
Tomáš Müller
zobrazit profil Jiří Rusnok
Jiří Rusnok
zobrazit profil Marta Semelová
Marta Semelová
zobrazit profil Radim Fiala
Radim Fiala