Jiří Růžička

Jiří Růžička

Datum narození: 12. 5. 1948
Místo narození: Praha
Profese: 5. senátor za obvod Praha 6, pedagog
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Senátor Jiří Růžička, dlouholetý ředitel prestižního pražského Gymnázia Jana Keplera, post v horní komoře ve volbách 2022 obhájil.

Ačkoli platí za jednoho z největších odborníků na české střední školství, sám to Jiří Růžička neměl se školami lehké. Po vršovické základní škole chodil na učiliště v Pardubicích, později na Střední všeobecně vzdělávací školu na Vinohradech. Studovala se při zaměstnání a až tak získal v roce 1969 maturitu.

JIŘÍMU RŮŽIČKOVI POMOHL OKAMURA!

Po reprezentaci začal Růžička učit

Touha po vzdělání a sport na špičkové úrovni přivedla Jiřího Růžičku na Fakultu tělesné výchovy a sportu. Vystudoval zde češtinu a tělocvik.

Zároveň Jiří Růžička reprezentoval Československo ve skoku o tyči a stal se několikanásobným mistrem republiky v barvách pražské Slavie.

Když věk vrcholového sportovce vypršel, začal Jiří Růžička učit. Zkušenosti ho přivedly k zážitkové pedagogice. Spoluzakládal Hnutí GO, stál u zrodu Asociace ředitelů gymnázií.

Růžičkovi pomohly preferenční hlasy

Potíže školství přivedly Jiřího Růžičku do politiky, ač původně žádné takové ambice neměl. Jakoby skákal o tyči, posunul se v Praze 6 v komunálních volbách 2014 díky preferenčním hlasům z páté příčky kandidátky TOP 09 na první. V roce 2016 kývl na nabídku TOP 09 pokusit se v Praze 6 o Senát.

„Od roku 1978 učím na Gymnáziu Jana Keplera a od roku 1990 na něm také řediteluji. Jsem přesvědčen, že právě vzdělávání je jednou z nejpodceňovanějších oblastí v tomto státě,“ uvedl tehdy ke své motivaci Jiří Růžička.

Růžička uspěl hned v prvním kole voleb

Plány se mu pokusila zkřížit politická konkurence. ČSSD a Stana zelených v Praze 6 na senátora nominovaly filozofa Václava Bělohradského, hnutí ANO 2011 baletního mistra Vlastimila Harapese. Jiří Růžička se mohl opřít o podporu KDU-ČSL i Starostů a Nezávislých.

Po volbách 2018 se Jiří Růžička stal senátorem za obvod č. 25 - Praha 6 za TOP 09 a STAN, posléze pak 1. místopředsedou. Do křesla šéfa horní komory usedl v lednu 2020 po náhlé smrti Jaroslava Kubery.

Ve volbách 2022 Jiří Růžička post senátora obhájil hned v prvním kole.

O JIŘÍM RŮŽIČKOVI ČTĚTE ZDE>>

Jiří Růžička nepřestal aktivně sportovat, vedle lehké atletiky se věnoval lyžování a cyklistice.

Se ženou Jiří Růžička vychoval syny Jakuba a Jana.

 

Články o celebritě

Senát má nové vedení: Vystrčil potvrzen tajnou volbou jako předseda, v čele i Drahoš či Czernin Senát má nové vedení: Vystrčil potvrzen tajnou volbou jako předseda, v čele i Drahoš či Czernin Předsedou Senátu byl opětovně zvolen Miloš Vystrčil (ODS). Tak jako před dvěma lety neměl protikandi... číst článek
Porcování funkcí v horní komoře: Kdo v Senátu ostrouhá? Porcování funkcí v horní komoře: Kdo v Senátu ostrouhá? Někteří budou vyjukaní, jiní budou za zkušené harcovníky. Už za týden se poprvé sejde horní komora v... číst článek
Finále senátních voleb: Nízká účast voličů. Zájem byl jen o Jihlavu, tu uhájil Vystrčil Finále senátních voleb: Nízká účast voličů. Zájem byl jen o Jihlavu, tu uhájil Vystrčil Hlasování v závěrečném kole letošních senátních voleb ve 14:00 skončilo. Lidé v něm rozhodli, zda v ... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Haramul
Jiří Haramul
zobrazit profil Martin Škorpík
Martin Škorpík
zobrazit profil Soňa Kodetová
Soňa Kodetová
zobrazit profil Jaroslav Foldyna
Jaroslav Foldyna
zobrazit profil Zuzana Ožanová
Zuzana Ožanová
zobrazit profil Václav Šlajs
Václav Šlajs
zobrazit profil Stanislav  Gross
Stanislav Gross
zobrazit profil Karel Krejza
Karel Krejza