Jiří Růžička | Celebwiki.cz

Jiří Růžička

Datum narození: 12.5.1948
Místo narození: Praha
Profese: senátor, 1. místopředseda horní komory, pedagog
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Senátor Jiří Růžička, dlouholetý ředitel prestižního pražského Gymnázia Jana Keplera, coby 1. místopředseda v lednu 2020 po smrti Jaroslava Kubery usedl do jeho křesla.

Ačkoli platí za jednoho z největších odborníků na české střední školství, sám to Jiří Růžička neměl se školami lehké. Po vršovické základní škole chodil na učiliště v Pardubicích, později na Střední všeobecně vzdělávací školu na Vinohradech. Studovala se při zaměstnání a až tak získal v roce 1969 Jiří Růžička maturitu.

Touha po vzdělání a sport na špičkové úrovni přivedly Jiřího Růžičku na Fakultu tělesné výchovy a sportu. Vystudoval zde češtinu a tělocvik.

Zároveň Jiří Růžička reprezentoval Československo ve skoku o tyči a stal se několikanásobným mistrem republiky v barvách pražské Slavie.

Když věk vrcholového sportovce vypršel, začal Jiří Růžička učit. Zkušenosti ho přivedly k zážitkové pedagogice, specializuje se na koncepční přístup ke středoškolským studentům i k celému systému. Spoluzakládal Hnutí GO, stál u zrodu Asociace ředitelů gymnázií, předsedá pražskému fondu Cesta ke vzdělání. Komentuje dění v celostátních médiích.

Potíže školství přivedly Jiřího Růžičku do politiky, ač původně žádné takové ambice neměl. Jako by skákal o rtyči, posunul se v komunálních volbách v Praze 6 v roce 2014 na preferenční hlasy z páté příčky kandidátky TOP 09 na první. V roce 2016 kývl na nabídku TOP 09 pokusit se v Praze 6 o Senát.

"Od roku 1978 učím na Gymnáziu Jana Keplera a od roku 1990 na něm také řediteluji. Jsem přesvědčen, že právě vzdělávání je jednou z nejpodceňovanějších oblastí v tomto státě," uvedl ke své motivaci Jiří Růžička.

Plány se mu pokusila zkřížit politická konkurence. ČSSD a SZ v Praze 6 na senátora nominovaly filozofa Václava Bělohradského, hnutí ANO baletního mistra Vlastimila Harapese. Jiří Růžička se mohl opřít o podporu lidovců i Starostů a nezávislých.

Po volbách 2018 se Jiří Růžička stal senátorem za obvod č. 25 - Praha 6 za TOP 09 a STAN, posléze pak 1. místopředsedou. Do křesla šéfa horní komory usedl v lednu 2020 po náhlé smrti Jaroslava Kubery

Jiří Růžička nepřestal aktivně sportovat, vedle lehké atletiky se věnoval lyžování a cyklistice. Se ženou vychoval dva syny, Jakuba a Jana.

 

Články o celebritě

Doyen české politiky Jaroslav Kubera (†72) by slavil narozeniny. Žena byla ráda, že doma nekouří Doyen české politiky Jaroslav Kubera (†72) by slavil narozeniny. Žena byla ráda, že doma nekouří Je to až symbolické. Když jeho manželka Věra slavila narozeniny, byl na kongresu své milované ODS.… číst článek
Boj o Kuberovo křeslo: Šéfem Senátu zřejmě bude Růžička nebo přítel Vystrčil Boj o Kuberovo křeslo: Šéfem Senátu zřejmě bude Růžička nebo přítel Vystrčil Předseda Senátu nejspíš vzejde z duelu dvou kandidátů. Senátorský klub ODS v úterý na tuto funkci… číst článek
Česko se rozloučilo s Kuberou: Poklonil se mu i Zeman Česko se rozloučilo s Kuberou: Poklonil se mu i Zeman Státním smutkem se Česko rozloučilo se zesnulým šéfem Senátu Jaroslavem Kuberou (†72, ODS). Úřady… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Milek
Jiří Milek
zobrazit profil Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
zobrazit profil Jiří Švec
Jiří Švec
zobrazit profil Alexandr Vondra
Alexandr Vondra
zobrazit profil Josef Babka
Josef Babka
zobrazit profil Michal Kučera
Michal Kučera
zobrazit profil Mikuláš Ferjenčík
Mikuláš Ferjenčík
zobrazit profil Jan Ruml
Jan Ruml