Jiří Růžička | Celebwiki.cz

Jiří Růžička

Datum narození: 12.5.1948
Místo narození: Praha
Profese: senátor a pedagog
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Senátor Jiří Růžička, dlouholetý ředitel prestižního pražského Gymnázia Jana Keplera, hodlá v rámci svého působení v horní komoře pozvednout úroveň i společenský status českého vzdělávání.

Ačkoli platí za jednoho z největších odborníků na české střední školství, sám to Jiří Růžička neměl se školami lehké. Po vršovické základní škole chodil na učiliště v Pardubicích, později na Střední všeobecně vzdělávací školu na Vinohradech. Studovala se při zaměstnání a až tak získal v roce 1969 Jiří Růžička maturitu.

Touha po vzdělání a sport na špičkové úrovni přivedly Jiřího Růžičku na Fakultu tělesné výchovy a sportu. Vystudoval zde češtinu a tělocvik. Zároveň Jiří Růžička reprezentoval Československo ve skoku o tyči a stal se několikanásobným mistrem republiky v barvách pražské Slavie.

Když věk vrcholového sportovce vypršel, začal Jiří Růžička učit. Zkušenosti ho přivedly k zážitkové pedagogice, specializuje se na koncepční přístup ke středoškolským studentům i k celému systému. Spoluzakládal Hnutí GO, stál u zrodu Asociace ředitelů gymnázií, předsedá pražskému fondu Cesta ke vzdělání. Komentuje dění v celostátních médiích.

Potíže školství přivedly Jiřího Růžičku do politiky, ač původně žádné takové ambice neměl. Jako by skákal o rtyči, posunul se v komunálních volbách v Praze 6 v roce 2014 na preferenční hlasy z páté příčky kandidátky TOP 09 na první. V roce 2016 kývl na nabídku TOP 09 pokusit se v Praze 6 o Senát.

"Od roku 1978 učím na Gymnáziu Jana Keplera a od roku 1990 na něm také řediteluji. Jsem přesvědčen, že právě vzdělávání je jednou z nejpodceňovanějších oblastí v tomto státě," uvedl ke své motivaci Jiří Růžička.

Plány se mu pokusila zkřížit politická konkurence. ČSSD a SZ v Praze 6 na senátora nominovaly filozofa Václava Bělohradského, hnutí ANO baletního mistra Vlastimila Harapese. Jiří Růžička se mohl opřít o podporu lidovců i Starostů a nezávislých.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2016 ZDE

Jiří Růžička nepřestal aktivně sportovat, vedle lehké atletiky se věnoval lyžování a cyklistice. Se ženou vychoval dva syny, Jakuba a Jana.

 

Články o celebritě

Slunce, seno, erotika! Smutné tajemství tloušťky Jiřího Růžičky (†43) prozradila slavná máma Slunce, seno, erotika! Smutné tajemství tloušťky Jiřího Růžičky (†43) prozradila slavná máma Jiří Růžička (†43) alias tlustý Josef z trilogie Slunce, seno…! byl jediným synem Heleny Růžičkové.… číst článek
Boj o šéfa Senátu vyhrál Kubera. Může brát přes 240 tisíc, pokud nestihnou probrat platy Boj o šéfa Senátu vyhrál Kubera. Může brát přes 240 tisíc, pokud nestihnou probrat platy Novým předsedou Senátu se stal Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla… číst článek
Schwarzenberg na Hrad nepůjde. Adamová: Zeman a jeho pochybná partička nemají úctu Schwarzenberg na Hrad nepůjde. Adamová: Zeman a jeho pochybná partička nemají úctu Část zákonodárců, kterým přišla z hradní kanceláře pozvánka na recepci po nedělním předávání vyznamenání,… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Eva Badinková
Eva Badinková
zobrazit profil Jan Skopeček
Jan Skopeček
zobrazit profil Eva Valjentová
Eva Valjentová
zobrazit profil Petr Stuchlík
Petr Stuchlík
zobrazit profil Stanislav Huml
Stanislav Huml
zobrazit profil Bašár Asád
Bašár Asád
zobrazit profil Aleš Juchelka
Aleš Juchelka
zobrazit profil Zdeněk Papoušek
Zdeněk Papoušek