Jiří Růžička | Celebwiki.cz
Jiří Růžička

Jiří Růžička

Datum narození: 12. 5. 1948
Místo narození: Praha
Profese: senátor, 1. místopředseda horní komory, pedagog
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Senátor Jiří Růžička, dlouholetý ředitel prestižního pražského Gymnázia Jana Keplera, coby 1. místopředseda v lednu 2020 po smrti Jaroslava Kubery usedl do jeho křesla.

Ačkoli platí za jednoho z největších odborníků na české střední školství, sám to Jiří Růžička neměl se školami lehké. Po vršovické základní škole chodil na učiliště v Pardubicích, později na Střední všeobecně vzdělávací školu na Vinohradech. Studovala se při zaměstnání a až tak získal v roce 1969 Jiří Růžička maturitu.

Touha po vzdělání a sport na špičkové úrovni přivedly Jiřího Růžičku na Fakultu tělesné výchovy a sportu. Vystudoval zde češtinu a tělocvik.

Zároveň Jiří Růžička reprezentoval Československo ve skoku o tyči a stal se několikanásobným mistrem republiky v barvách pražské Slavie.

Když věk vrcholového sportovce vypršel, začal Jiří Růžička učit. Zkušenosti ho přivedly k zážitkové pedagogice, specializuje se na koncepční přístup ke středoškolským studentům i k celému systému. Spoluzakládal Hnutí GO, stál u zrodu Asociace ředitelů gymnázií, předsedá pražskému fondu Cesta ke vzdělání. Komentuje dění v celostátních médiích.

Potíže školství přivedly Jiřího Růžičku do politiky, ač původně žádné takové ambice neměl. Jako by skákal o rtyči, posunul se v komunálních volbách v Praze 6 v roce 2014 na preferenční hlasy z páté příčky kandidátky TOP 09 na první. V roce 2016 kývl na nabídku TOP 09 pokusit se v Praze 6 o Senát.

"Od roku 1978 učím na Gymnáziu Jana Keplera a od roku 1990 na něm také řediteluji. Jsem přesvědčen, že právě vzdělávání je jednou z nejpodceňovanějších oblastí v tomto státě," uvedl ke své motivaci Jiří Růžička.

Plány se mu pokusila zkřížit politická konkurence. ČSSD a SZ v Praze 6 na senátora nominovaly filozofa Václava Bělohradského, hnutí ANO baletního mistra Vlastimila Harapese. Jiří Růžička se mohl opřít o podporu lidovců i Starostů a nezávislých.

Po volbách 2018 se Jiří Růžička stal senátorem za obvod č. 25 - Praha 6 za TOP 09 a STAN, posléze pak 1. místopředsedou. Do křesla šéfa horní komory usedl v lednu 2020 po náhlé smrti Jaroslava Kubery

Jiří Růžička nepřestal aktivně sportovat, vedle lehké atletiky se věnoval lyžování a cyklistice. Se ženou vychoval dva syny, Jakuba a Jana.

 

Články o celebritě

„Psychopat,“ udeřil na Babiše senátor. Premiér to schytal i za „sebestřednost“ „Psychopat,“ udeřil na Babiše senátor. Premiér to schytal i za „sebestřednost“ Předseda senátorů KDU-ČSL Petr Šilar označil premiéra Andreje Babiše (ANO) za psychopata, jehož sebe... číst článek
Novým šéfem Senátu je Miloš Vystrčil (59): Jepičí život šéfa Senátu! Novým šéfem Senátu je Miloš Vystrčil (59): Jepičí život šéfa Senátu! Prázdné křeslo po Jaroslavu Kuberovi (†72) už je znovu obsazené. Senátoři včera v tajné volbě zvolil... číst článek
Senát volí: Kdo po Kuberovi? Senát volí: Kdo po Kuberovi? Jen dva senátoři se dnes utkají o post šéfa horní komory. Místo po zesnulém předsedovi Jaroslavu Kub... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jitka Chalánková
Jitka Chalánková
zobrazit profil Laura Janáčková
Laura Janáčková
zobrazit profil Rostislav Koštial
Rostislav Koštial
zobrazit profil Lumír Kantor
Lumír Kantor
zobrazit profil Zdeněk Hřib
Zdeněk Hřib
zobrazit profil Věra Bartůňková
Věra Bartůňková
zobrazit profil Radmila Kleslová
Radmila Kleslová
zobrazit profil Martin Škorpík
Martin Škorpík