Vlastimil Harapes

Datum narození: 24. 7. 1946
Místo narození: Chomutov
Výška: 15. 05. 2024 cm
Profese: tanečník, choreograf a herec
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Vlastimil Harapes v Národním divadle nejdřív sám dvacet let tančil, poté se stal choreografem a ředitelem tamního baletu. Zahrál si i v několika filmech.

Tanečník a choreograf Vlastimil Harapes byl přesvědčením fatalista. Už jako malý měl výjimečné pohybové nadání. Chodil do rytmiky a tančil se svou nejmladší sestrou ještě dřív, než se naučil číst. Ani na vteřinu nezaváhal, když se měl rozhodnout pro nenáviděnou matematiku nebo taneční konzervatoř.

Do Národního divadla přišel hned po konzervatoři

V roce 1965 konzervatoř dokončil a poté nastoupil do baletního souboru Národního divadla. O šest let později se stal tanečník Vlastimil Harapes tanečním sólistou. Nejvíc si cenil svobody, kterou na divadelních prknech cítil při každém představení. Jeho kvalit si všimli i v zahraničí. Působil v Německu, Rumunsku nebo Španělsku. V ruském Petrohradu studoval tanec.

Jako dominantní tanečník se Vlastimil Harapes ukázal v baletech Romeo a Julie, Spartakus, Louskáček či v Labutím jezeře. Objevil se ve Vláčilově snímku Markéta Lazarová i v komedii Starci na chmelu. Byl porotcem několika tanečních soutěží i v zahraničí.

Balet Národního divadla vedl i jako ředitel a choreograf

Po dvacetileté taneční zkušenosti předával Vlastimil Harapes rady svým svěřencům jakožto choreograf a ředitel baletního souboru Národního divadla. Klasický tanec vyučoval v Praze, ve Florencii a v milovaném Římě. Za celoživotní mistrovství v baletu získal cenu Thálie.

Šest let žil s Hanou Zagorovou

Čím míň Vlastimil Harapes tančil, tím víc hrál – například činohru v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Byl dvakrát ženatý, ale neměl žádného potomka. Jeho první žena byla herečkou a děti nechtěla. Jeho druhá žena, zpěvačka a moderátorka Hana Zagorová, mít děti ze zdravotních důvodů nesměla. S Hanou Zagorovou žil Vlastimil Harapes šest let.

Ke spekulacím, zda je či není homosexuál, se Vlastimil Harapes vždy odmítal vyjadřovat. Je to však téma, kvůli němuž se například odmítal bavit s herečkou Květou Fialovou, která o něm prohlásila, že "je dost teplej" a že žije s básníkem Josefem Topolem. Vlastimil Harapes na to reagoval, že kdyby Květa Fialová byla muž, "někdo by ji zmlátil, že by se nepoznala".

Zkoušel i politickou kariéru

V roce 2016 se rozhodl zkusit i politickou kariéru a jako nestraník kandidoval do Senátu za hnutí ANO v Praze 6. Získal ovšem pouze přes 13 procent hlasů a z volby vypadl už v prvním kole.

Vlastimil Harapes zemřel 15. května 2024. Bylo mu 77 let.

 

Články o celebritě

Vlastimil Harapes (†77): Utajené manželství se slavnou herečkou. Zagorová nebyla jeho jediná žena Vlastimil Harapes (†77): Utajené manželství se slavnou herečkou. Zagorová nebyla jeho jediná žena To, že měl Vlastimil Harapes za manželku zpěvačku Hanu Zagorovou (†75), vědí snad všichni. Málokdo a... číst článek
Zpověď zdrcené Vančurové: Neopětovaná láska Harapese Zpověď zdrcené Vančurové: Neopětovaná láska Harapese Ani ve snu by Martu Vančurovou (75) nenapadlo, že jí během pár vteřin zmizí kus života. A tohle přes... číst článek
Největší životní rány, které zničily tanečníka Vlastimila Harapese (†77)? Odchod přítele a smrt Zagorky Největší životní rány, které zničily tanečníka Vlastimila Harapese (†77)? Odchod přítele a smrt Zagorky Nečekaný, a hlavně rychlý odchod herce a tanečníka Vlastimila Harapese (†77) všechny jeho kamarády a... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Kamil Prachař
Kamil Prachař
zobrazit profil Jana Bernášková
Jana Bernášková
zobrazit profil Ivana Jirešová
Ivana Jirešová
zobrazit profil Pierre Richard
Pierre Richard
zobrazit profil Veronika Kubařová
Veronika Kubařová
zobrazit profil Jazz Raycole
Jazz Raycole
zobrazit profil Pedro Pascal
Pedro Pascal