Marta Drastíková | Celebwiki.cz

Marta Drastíková

Místo narození: Opava
Profese: baletka

Související celebrity

Životopis

Baletka Marta Drastíková, sólistka Národního divadla a držitelka Ceny Thalie za roli Julie z baletu Romeo a Julie se provdala za herce Radúze Máchu.

Opavská rodačka Marta Drastíková (narozena 1986) vystudovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a již od čtvrtého ročníku externě hostovala v Národním divadle Moravskoslezském. V roce 2003 byla jako jedna z několika studentů českých tanečních konzervatoří vybrána na dvouměsíční stáž do americké baletní školy The Rock School Philadelphia. V témže roce proběhla 1. Mezinárodní baletní soutěž Brno, ve které získala 3. místo v kategorii B a v následujícím roce se také dobojovala do finále Mezinárodní baletní soutěže ve Vídni. Na II. ročníku baletní soutěže v Brně (2006) se umístila se na 2. místě v kategorii A.

V roce 2005 Marta Drastíková nastoupila do Národního divadla v Praze, v letech 2009 a 2010 byla demisólistkou, což znamená, že tančí nejenom sóla, ale i se sborem. Tančila v baletech Carmen, Faust nebo Romeo a Julie. Ze sólových partů jmenujme variaci Kláry v baletu Louskáček – Vánoční příběh, Pas de trois z I. jednání a Pas de quatre z II. jednání v Labutím jezeře nebo Sylfidu v baletu La Sylphide.

V moderním repertoáru Marta Drastíková vystupovala např. v dětském baletu Jana Kodeta Zlatovláska. V září 2010 byla po úspěšném konkurzu přijata do baletního souboru Státní opery ve Vídni. U příležitosti tradičního plesu ve Vídeňské opeře v roce 2011 se představila v choreografii Pierra Lacotta. Od sezony 2012/2013 opět nastoupila do Baletu Národního divadla jako demisólistka. Marta Drastíková je držitelkou Ceny Thálie 2013 za roli Julie z baletu Romeo a Julie v choreografii Petra Zusky.

Křehká blondýnka Marta Drastíková se 25. července 2015 provdala za svého dlouholetého přítele, herce Radúze Máchu.

 

Další Umělci

zobrazit profil Marián Geišberg
Marián Geišberg
zobrazit profil Katarína Štumpfová
Katarína Štumpfová
zobrazit profil Anet Antošová
Anet Antošová
zobrazit profil Michal Necpál
Michal Necpál
zobrazit profil Kája Saudek
Kája Saudek
zobrazit profil Josef Fousek
Josef Fousek
zobrazit profil Adrijana Trpkovič
Adrijana Trpkovič
zobrazit profil Bořek Šípek
Bořek Šípek