Marta Drastíková | Celebwiki.cz

Marta Drastíková

Místo narození: Opava
Profese: baletka

Související celebrity

Životopis

Baletka Marta Drastíková, sólistka Národního divadla a držitelka Ceny Thalie za roli Julie z baletu Romeo a Julie se provdala za herce Radúze Máchu.

Opavská rodačka Marta Drastíková (narozena 1986) vystudovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a již od čtvrtého ročníku externě hostovala v Národním divadle Moravskoslezském. V roce 2003 byla jako jedna z několika studentů českých tanečních konzervatoří vybrána na dvouměsíční stáž do americké baletní školy The Rock School Philadelphia. V témže roce proběhla 1. Mezinárodní baletní soutěž Brno, ve které získala 3. místo v kategorii B a v následujícím roce se také dobojovala do finále Mezinárodní baletní soutěže ve Vídni. Na II. ročníku baletní soutěže v Brně (2006) se umístila se na 2. místě v kategorii A.

V roce 2005 Marta Drastíková nastoupila do Národního divadla v Praze, v letech 2009 a 2010 byla demisólistkou, což znamená, že tančí nejenom sóla, ale i se sborem. Tančila v baletech Carmen, Faust nebo Romeo a Julie. Ze sólových partů jmenujme variaci Kláry v baletu Louskáček – Vánoční příběh, Pas de trois z I. jednání a Pas de quatre z II. jednání v Labutím jezeře nebo Sylfidu v baletu La Sylphide.

V moderním repertoáru Marta Drastíková vystupovala např. v dětském baletu Jana Kodeta Zlatovláska. V září 2010 byla po úspěšném konkurzu přijata do baletního souboru Státní opery ve Vídni. U příležitosti tradičního plesu ve Vídeňské opeře v roce 2011 se představila v choreografii Pierra Lacotta. Od sezony 2012/2013 opět nastoupila do Baletu Národního divadla jako demisólistka. Marta Drastíková je držitelkou Ceny Thálie 2013 za roli Julie z baletu Romeo a Julie v choreografii Petra Zusky.

Křehká blondýnka Marta Drastíková se 25. července 2015 provdala za svého dlouholetého přítele, herce Radúze Máchu.

 

Další Umělci

zobrazit profil Robin Ondráček
Robin Ondráček
zobrazit profil Jiří Dědeček
Jiří Dědeček
zobrazit profil Michaela Hořejší
Michaela Hořejší
zobrazit profil Géza Röhrig
Géza Röhrig
zobrazit profil Adriana Mašková
Adriana Mašková
zobrazit profil Irena Greifová
Irena Greifová
zobrazit profil Jindřiška Kikinčuková
Jindřiška Kikinčuková
zobrazit profil Jan Tománek
Jan Tománek