Libuše Králová

Libuše Králová

Datum narození: 12. 12. 1948
Místo narození: Praha
Profese: baletka, tanečnice, choreografka, šéfka baletu
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Libuše Králová, která proslula nejen jako sólista, ale i šéfka baletu, obdržela v roce 2022 Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v baletu.

Absolvovala pražskou taneční konzervatoř. Libuše Králová toužila po angažmá v Národním divadle, jehož prkna si vyzkoušela coby žačka místní baletní přípravky, ale místo toho uspěla na konkurzech v Brně a v Plzni. Zvolila západočeskou metropoli.

Po pouhém roce angažmá dostala titulní roli v baletu Nikotina. V polovině 70. let 20. století se Libuše Králová stala sólistkou. Její repertoár byl široký. Uplatnila se jak v romantické klasice (titulní postava v baletu Giselle), tak v komediálních dílech (Clarica ve Sluhovi dvou pánů či Líza v Marné opatrnosti).

Králová byla oceněna za Annu Kareninu

Doménou Libuše Králové byly role dramatické, charakterově složité (Carmen, Zarema v Bachčisarajské fontáně nebo Anna Karenina). Za pojetí Anny Kareniny dostala Cenu Českého literárního fondu.

V 80. letech 20. století se Libuše Králová začala věnovat choreografii, kterou v roce 1987 vystudovala na pražské HAMU. V 90. letech ukončila taneční kariéru a stala se šéfkou českobudějovického baletu, který úspěšně vedla bezmála 20 let.

Poté se Libuše Králová začala věnovat pedagogické činnosti na Vyšší odborné škole herecké v Praze.

V roce 2022 Libuše Králová obdržela Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v baletu.

 

Další Umělci

zobrazit profil Veronika Lišková
Veronika Lišková
zobrazit profil Tereza Prucková Bufková
Tereza Prucková Bufková
zobrazit profil Petr Čadek
Petr Čadek
zobrazit profil Lucie Gelemová
Lucie Gelemová
zobrazit profil Matěj Forman
Matěj Forman
zobrazit profil Bohdan Karásek
Bohdan Karásek