Petr Pavel

Petr Pavel

Datum narození: 1. 11. 1961
Místo narození: Planá
Profese: generál
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Petr Pavel patřil mezi nejvyšší české vojenské představitele. Působil jako náčelník generálního štábu a pak byl vybrán za předsedu vojenského výboru NATO, což je de facto druhá nejvyšší funkce v Alianci.

Český generál Petr Pavel se stal historicky prvním zástupcem některé ze zemí bývalé Varšavské smlouvy, který byl vybrán do nejvyšší vojenské funkce Severoatlantické aliance. Nad předsedou vojenského výboru NATO je totiž už jen generální tajemník, což je ale funkce ryze politická.

PETR PAVEL - MANŽELKU POZNAL V KASÁRNÁCH

Petr Pavel porazil Řeka a Itala

Na vilniuském zasedání výboru byl 20. září 2014 do této funkce Petr Pavel zvolen, když porazil řeckého a italského kandidáta. Prioritním úkolem pro jeho tříleté funkční období (jeho začátek: 26. června 2015) je být hlavním poradcem generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga

Bylo to teprve podruhé, a po dlouhé době, co jeden z vrcholných postů Aliance obsadil český zástupce. Prvním Čechem, který v letech 2007 až 2010 působil v Bruselu jako náměstek generálního tajemníka pro obrannou politiku a plánování, byl Jiří Šedivý.

Kariéra generála Petra Pavla začínala postupně, avšak s jasným cílem. Po absolvování Vojenského gymnázia Jana Žižky z Trocnova v Opavě pokračoval studiem na Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově. Následně se vzdělával na Vojenské akademii Antonína Zápotockého v Brně a poté také na studijních pobytech ve štábní škole v Camberley, na Královské akademii obranných studií a na King's College London, kde prošel výukou mezinárodních vztahů.

Petr Pavel málem přišel o život

V lednu 1993 se Petr Pavel vyznamenal v mírových misích UNPROFOR. Jeho jednotka byla vyslána, aby zachránila  odříznuté francouzské vojáky, kteří byli ve válečné zóně mezi Srby a Chorvaty. Díky této akci si Petr Pavel získal respekt a uznání i ve Francii. V letech 2002–2007 byl postupně velitelem specializovaných sil, zástupcem velitele společných sil a zástupcem ředitele sekce ministerstva obrany.

Během své kariéry byl Petr Pavel i v ohrožení života. Na letištní základně v afghánském Kábulu zaútočil sebevražedný útočník na vojáky mezinárodních sil ISAF, kde se v době atentátu nacházel i Petr Pavel. Nikomu z Čechů naštěstí atentát nezpůsobil žádná zranění.

Petr Pavel na Hrad?!

Během léta 2021 se Petr Pavel začal obklopovat odborníky, kteří by mu mohli pomoci s kandidaturou na hlavu státu. Prezidentské volby jsou naplánovány na rok 2023.

Petr Pavel je ženatý. Z prvního manželství má syny Jana a Petra. Jeho druhá žena Eva je matkou dcery Evy, kterou měla v předchozím vztahu. 

O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH ČTĚTE ZDE>>

PRŮVODCE VÝBĚREM HLAVY STÁTU NAJDETE ZDE>>

 

 

Články o celebritě

Jak se ochránit před jaderným útokem? Jódové tablety jsou k ničemu. Poslouží hlavně sklep Jak se ochránit před jaderným útokem? Jódové tablety jsou k ničemu. Poslouží hlavně sklep Ruský prezident Vladimir Putin o víkendu oznámil, že kvůli pokračujícím bojům na Ukrajině uvádí jade... číst článek
Líté boje o Hrad se blíží! Kalousek: NEMÁM ŠANCI! Líté boje o Hrad se blíží! Kalousek: NEMÁM ŠANCI! Ten, který za všechno může. To je jedno z přízvisek, které má exšéf »topky« Miroslav Kalousek (61). ... číst článek
Jakub Olbert: Od vánočních světýlek až na Hrad? Kandidát z lidu je podle něj nutností Jakub Olbert: Od vánočních světýlek až na Hrad? Kandidát z lidu je podle něj nutností Prezidentské volby 2023 mají i několik kandidátů z lidu. Jedním z nich je i podnikatel Jakub Olbert,... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Barbora Mottlová
Barbora Mottlová
zobrazit profil Warwick Davis
Warwick Davis
zobrazit profil Michal Prokop
Michal Prokop
zobrazit profil Tomáš Czernin
Tomáš Czernin
zobrazit profil Vojtěch Pikal
Vojtěch Pikal
zobrazit profil Jana Postlerová
Jana Postlerová
zobrazit profil Petr Kužvart
Petr Kužvart
zobrazit profil Sabina Králová
Sabina Králová