Marian Jurečka

Datum narození: 15. 3. 1981
Místo narození: Přerov
Profese: politik KDU-ČSL, od ledna 2020 předseda strany, zemědělec
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Politik KDU-ČSL Marian Jurečka se v lednu 2020 stal předsedou strany. V parlamentních volbách 2021 opět obhájil poslanecký mandát a v prosinci se stal ministrem práce a sociálních věcí.

Vystudoval Střední zemědělskou školu v Přerově a následně obor rostlinolékařství (se specializací na ochranu rostlin) na Mendelově univerzitě v Brně. Od roku 2002 Marian Jurečka vedl rodinný statek v Rokytnici na Přerovsku. Působil také jako vedoucí distribučního střediska agrochemie ve společnosti Lukrom.

MARIAN JUREČKA HRÁL S KAPELOU CHINASKI

Jurečka byl ministrem zemědělství

Do KDU-ČSL Marian Jurečka vstoupil roku 1999. V prosinci 2011 byl zvolen 1. místopředsedou strany. Již předtím se opakovaně pokoušel stát se jak komunálním, tak krajským zastupitelem. Podařilo se mu to až ve volbách 2012, kdy se probojoval do Zastupitelstva Olomouckého kraje.

Poslanecký mandát Marian Jurečka získal v předčasných volbách 2013. V lednu 2014 se stal ministrem zemědělství ve vládě Bohuslava Sobotky. Poté rezignoval jak na mandát zastupitele, tak na šéfování lidoveckého poslaneckého klubu, což po něm převzal Jiří Mihola. Ministrem byl do prosince 2017. 

Jurečka vystřídal Výborného

V komunálních volbách 2014 byl Marian Jurečka zvolen zastupitelem obce Rokytnice na Přerovsku, a to díky přeferenčním hlasům. Z posledního místa kandidátky skočil na šesté. I tohoto mandátu se vzdal. V krajských volbách 2016 byl opět díky preferenčním hlasům z posledního místa, konkrétně 55., katapultován na čtvrté, a získal křeslo zastupitele.

V parlamentních volbách 2017 byl Marian Jurečka jedničkou kandidátky KDU-ČSL v Olomouckém kraji. Poslanecký mandát obhájil. Na podzim 2018 oznámil, že hodlá zabojovat o post šéfa strany. Neuspěl. Šéfem strany se stal Marek Výborný, a to v březnu 2019. V této funkci jej Marian Jurečka vystřídal v lednu 2020.

Marek Výborný dal totiž po smrti manželky Markéty přednost před vedením KDU-ČSL výchově svých třech dětí.

Do voleb 2020 lidovci Mariana Jurečku vyslali jako jedničku své olomloucké kandidátky a tím i adepta na tamního hejtmana. Do parlamentních voleb 2021 vkročil v rámci koalice SPOLU (KDU-ČSL, ODS a TOP 09) opět coby lídr v Olomouckém kraji. Křeslo v dolní komoře znovu obhájil.

Posléze se Marian Jurečka stal adeptem na post ministra práce a sociálních věcí ve vládě Petra Fialy (ODS). Jmenován byl 17. prosince 2021. Dočasně převzal i resort zemědělství za Zdeňka Nekulu, který dostal koronavirus.

K 1. listopadu 2022 byl Marian Jurečka prezidentem republiky pověřen řízením ministra životního prostředí po Anně Hubáčkové, která v říjnu 2022 na křeslo ve vládě ze zdravotních důvodů rezignovala.

O MARIANU JUREČKOVI ČTĚTE ZDE>>

Mezi záliby Mariana Jurečky patří florbal, zajímá se o zemědělskou techniku a také hraje na tubu. Mluví anglicky a německy.

Římský katolík Marian Jurečka je ženatý a má pět synů.

 

 

 

 

 

 

 

Články o celebritě

Revoluce u důchodů: Vláda chystá trvalou změnu na pomalejší růst penzí, Jurečka má finální verzi Revoluce u důchodů: Vláda chystá trvalou změnu na pomalejší růst penzí, Jurečka má finální verzi Vláda by mohla příští týden projednávat návrh novely s trvalou změnou valorizace důchodů. Úpravy by ... číst článek
MPSV: Zrušená nižší valorizace? Doplatek by senioři dostali asi začátkem roku 2024. Rozhodne se v létě MPSV: Zrušená nižší valorizace? Doplatek by senioři dostali asi začátkem roku 2024. Rozhodne se v létě Kdyby Ústavní soud rozhodl o zrušení omezené červnové valorizace důchodů, stát by rozdíl v penzích p... číst článek
Nový ministr Hladík pro Blesk: Chci půjčky na rekonstrukce pro mladé a zálohování »petek«! Nový ministr Hladík pro Blesk: Chci půjčky na rekonstrukce pro mladé a zálohování »petek«! Po čtyřech měsících se Petr Hladík (38, KDU-ČSL) dočkal a stal se ministrem životního prostředí. A h... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Ctirad Musil
Ctirad Musil
zobrazit profil Jiří Růžička
Jiří Růžička
zobrazit profil Michaela Šebelová
Michaela Šebelová
zobrazit profil Stanislav Polčák
Stanislav Polčák
zobrazit profil Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
zobrazit profil Stanislav Körner
Stanislav Körner
zobrazit profil Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
zobrazit profil Ondřej Šimetka
Ondřej Šimetka