Marian Jurečka | Celebwiki.cz

Marian Jurečka

Datum narození: 15. 3. 1981
Místo narození: Přerov
Profese: politik KDU-ČSL, od ledna 2020 předseda strany
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Politik KDU-ČSL Marian Jurečka, někdejší ministr zemědělství v Sobotkově vládě, ve volbách 2017 obhájil poslanecký mandát. V lednu 2020 se stal předsedou strany.

Vystudoval Střední zemědělskou školu v Přerově a následně obor rostlinolékařství (se specializací na ochranu rostlin) na Mendelově univerzitě v Brně. Od roku 2002 Marian Jurečka vedl rodinný statek v Rokytnici na Přerovsku. Působil také jako vedoucí distribučního střediska agrochemie ve společnosti Lukrom.

MARIAN JUREČKA HRÁL S KAPELOU CHINASKI

Do KDU-ČSL Marian Jurečka vstoupil roku 1999. V prosinci 2011 byl zvolen 1. místopředsedou strany. Již předtím se opakovaně pokoušel stát se jak komunálním, tak krajským zastupitelem. Podařilo se mu to až ve volbách 2012, kdy se probojoval do Zastupitelstva Olomouckého kraje.

Poslanecký mandát Marian Jurečka získal v předčasných volbách 2013. V lednu 2014 se stal ministrem zemědělství ve vládě Bohuslava Sobotky. Poté rezignoval jak na mandát zastupitele, tak na šéfování lidoveckého poslaneckého klubu, což po něm převzal Jiří Mihola. Ministrem byl do prosince 2017.

V komunálních volbách 2014 byl Marian Jurečka zvolen zastupitelem obce Rokytnice na Přerovsku, a to díky přeferenčním hlasům. Z posledního místa kandidátky skočil na šestém. I tohoto mandátu se vzdal. V krajských volbách 2016 byl opět díky preferenčním hlasům z posledního místa, konkrétně 55., katapultován na čtvrté, a získal křeslo zastupitele.

V parlamentních volbách 2017 byl Marian Jurečka jedničkou kandidátky KDU-ČSL v Olomouckém kraji. Poslanecký mandát obhájil. Na podzim 2018 oznámil, že hodlá zabojovat o post šéfa strany. Neuspěl. Šéfem strany se stal Marek Výborný, a to v březnu 2019. V této funkci jej Marian Jurečka vystřídal v lednu 2020.

Marek Výborný dal totiž po smrti své manželky Markéty přednost před vedením KDU-ČSL výchově svých třech dětí.

O MARIANU JUREČKOVI ČTĚTE ZDE>>

Mezi záliby Mariana Jurečky patří florbal, zajímá se o zemědělskou techniku a také hraje na tubu. Mluví anglicky a německy.

Římský katolík Marian Jurečka je ženatý a má pět synů.

 

 

 

 

Články o celebritě

Kalouska štval skandál, Fialu zločin. Poslanci žádají změny v rozpočtu za 165 miliard Kalouska štval skandál, Fialu zločin. Poslanci žádají změny v rozpočtu za 165 miliard Návrh na zvýšení letošního schodku státního rozpočtu až na 500 miliard korun míří po dnešku ve Sněmo... číst článek
Zeman pro Blesk zhodnotil dva roky Babišovy vlády. Opozice je chválí i zmiňuje ostudu Zeman pro Blesk zhodnotil dva roky Babišovy vlády. Opozice je chválí i zmiňuje ostudu Před dvěma lety, při výročí justiční vraždy Milady Horákové, jmenoval prezident Miloš Zeman druhou v... číst článek
Hádky o sucho: Poslanci vytáhli povodně a zabetonovanou krajinu. Brabec: „Vláda nespala“ Hádky o sucho: Poslanci vytáhli povodně a zabetonovanou krajinu. Brabec: „Vláda nespala“ Vláda se podle opozice nedostatečně věnuje boji se suchem a erozí. Myslí si to šéf poslaneckého klub... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Čejka
Jiří Čejka
zobrazit profil Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
zobrazit profil Pavel Karpíšek
Pavel Karpíšek
zobrazit profil Věra Kovářová
Věra Kovářová
zobrazit profil Pavel Talíř
Pavel Talíř
zobrazit profil Vladimír Dryml
Vladimír Dryml
zobrazit profil Jiří Milek
Jiří Milek
zobrazit profil Radek Sušil
Radek Sušil