Marian Jurečka | Celebwiki.cz

Marian Jurečka

Datum narození: 15.3.1981
Místo narození: Přerov
Profese: politik KDU-ČSL, od ledna 2020 předseda strany
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Politik KDU-ČSL Marian Jurečka, někdejší ministr zemědělství v Sobotkově vládě, ve volbách 2017 obhájil poslanecký mandát. V lednu 2020 se stal předsedou strany.

Vystudoval Střední zemědělskou školu v Přerově a následně obor rostlinolékařství (se specializací na ochranu rostlin) na Mendelově univerzitě v Brně. Od roku 2002 Marian Jurečka vedl rodinný statek v Rokytnici na Přerovsku. Působil také jako vedoucí distribučního střediska agrochemie ve společnosti Lukrom.

MARIAN JUREČKA HRÁL S KAPELOU CHINASKI

Do KDU-ČSL Marian Jurečka vstoupil roku 1999. V prosinci 2011 byl zvolen 1. místopředsedou strany. Již předtím se opakovaně pokoušel stát se jak komunálním, tak krajským zastupitelem. Podařilo se mu to až ve volbách 2012, kdy se probojoval do Zastupitelstva Olomouckého kraje.

Poslanecký mandát Marian Jurečka získal v předčasných volbách 2013. V lednu 2014 se stal ministrem zemědělství ve vládě Bohuslava Sobotky. Poté rezignoval jak na mandát zastupitele, tak na šéfování lidoveckého poslaneckého klubu, což po něm převzal Jiří Mihola. Ministrem byl do prosince 2017.

V komunálních volbách 2014 byl Marian Jurečka zvolen zastupitelem obce Rokytnice na Přerovsku, a to díky přeferenčním hlasům. Z posledního místa kandidátky skočil na šestém. I tohoto mandátu se vzdal. V krajských volbách 2016 byl opět díky preferenčním hlasům z posledního místa, konkrétně 55., katapultován na čtvrté, a získal křeslo zastupitele.

V parlamentních volbách 2017 byl Marian Jurečka jedničkou kandidátky KDU-ČSL v Olomouckém kraji. Poslanecký mandát obhájil. Na podzim 2018 oznámil, že hodlá zabojovat o post šéfa strany. Neuspěl. Šéfem strany se stal Marek Výborný, a to v březnu 2019. V této funkci jej Marian Jurečka vystřídal v lednu 2020.

Marek Výborný dal totiž po smrti své manželky Markéty přednost před vedením KDU-ČSL výchově svých třech dětí.

O MARIANU JUREČKOVI ČTĚTE ZDE>>

Mezi záliby Mariana Jurečky patří florbal, zajímá se o zemědělskou techniku a také hraje na tubu. Mluví anglicky a německy.

Římský katolík Marian Jurečka je ženatý a má pět synů.

 

 

 

 

Články o celebritě

Dojemné díky zesnulé ženě i dětem. Výborného nahradí v čele lidovců Jurečka Dojemné díky zesnulé ženě i dětem. Výborného nahradí v čele lidovců Jurečka Dojemné chvíle zažili delegáti sjezdu KDU-ČSL v hotelu Ambassador. Ovdovělý Marek Výborný (KDU-ČSL)… číst článek
Lidovci hledají SuperStar: Uspěje traktorista Jurečka, terapeut Bartošek či Zdechovský? Lidovci hledají SuperStar: Uspěje traktorista Jurečka, terapeut Bartošek či Zdechovský? Kdo bude nástupcem vdovce Marka Výborného v čele lidovců? Proti sobě stanuli Marian Jurečka, Jan… číst článek
Vdovec Výborný u lidovců brzy předá vedení. Jaké plány mají adepti na jeho křeslo? Vdovec Výborný u lidovců brzy předá vedení. Jaké plány mají adepti na jeho křeslo? Debatu o koalicích před parlamentními volbami v roce 2021 považují kandidáti na předsedu KDU-ČSL… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Ladislav Jakl
Ladislav Jakl
zobrazit profil Václav Snopek
Václav Snopek
zobrazit profil Marian Bojko
Marian Bojko
zobrazit profil Bořivoj Šarapatka
Bořivoj Šarapatka
zobrazit profil Ivan Gabal
Ivan Gabal
zobrazit profil Lukáš Bartoň
Lukáš Bartoň
zobrazit profil Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
zobrazit profil Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil