Marian Jurečka

Datum narození: 15. 3. 1981
Místo narození: Přerov
Profese: politik KDU-ČSL, od ledna 2020 předseda strany, zemědělec
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Politik KDU-ČSL Marian Jurečka se v lednu 2020 stal předsedou strany. V parlamentních volbách 2021 opět obhájil poslanecký mandát a posléze se stal adeptem na post ministra práce a sociálních věcí.

Vystudoval Střední zemědělskou školu v Přerově a následně obor rostlinolékařství (se specializací na ochranu rostlin) na Mendelově univerzitě v Brně. Od roku 2002 Marian Jurečka vedl rodinný statek v Rokytnici na Přerovsku. Působil také jako vedoucí distribučního střediska agrochemie ve společnosti Lukrom.

MARIAN JUREČKA HRÁL S KAPELOU CHINASKI

Jurečka byl ministrem zemědělství

Do KDU-ČSL Marian Jurečka vstoupil roku 1999. V prosinci 2011 byl zvolen 1. místopředsedou strany. Již předtím se opakovaně pokoušel stát se jak komunálním, tak krajským zastupitelem. Podařilo se mu to až ve volbách 2012, kdy se probojoval do Zastupitelstva Olomouckého kraje.

Poslanecký mandát Marian Jurečka získal v předčasných volbách 2013. V lednu 2014 se stal ministrem zemědělství ve vládě Bohuslava Sobotky. Poté rezignoval jak na mandát zastupitele, tak na šéfování lidoveckého poslaneckého klubu, což po něm převzal Jiří Mihola. Ministrem byl do prosince 2017.

Jurečka vystřídal Výborného

V komunálních volbách 2014 byl Marian Jurečka zvolen zastupitelem obce Rokytnice na Přerovsku, a to díky přeferenčním hlasům. Z posledního místa kandidátky skočil na šesté. I tohoto mandátu se vzdal. V krajských volbách 2016 byl opět díky preferenčním hlasům z posledního místa, konkrétně 55., katapultován na čtvrté, a získal křeslo zastupitele.

V parlamentních volbách 2017 byl Marian Jurečka jedničkou kandidátky KDU-ČSL v Olomouckém kraji. Poslanecký mandát obhájil. Na podzim 2018 oznámil, že hodlá zabojovat o post šéfa strany. Neuspěl. Šéfem strany se stal Marek Výborný, a to v březnu 2019. V této funkci jej Marian Jurečka vystřídal v lednu 2020.

Marek Výborný dal totiž po smrti manželky Markéty přednost před vedením KDU-ČSL výchově svých třech dětí.

Do voleb 2020 lidovci Mariana Jurečku vyslali jako jedničku své olomloucké kandidátky a tím i adepta na tamního hejtmana. Do parlamentních voleb 2021 vkročil v rámci koalice SPOLU (KDU-ČSL, ODS a TOP 09) opět coby lídr v Olomouckém kraji. Křeslo v dolní komoře znovu obhájil.

Posléze se Marian Jurečka stal adeptem na post ministra práce a sociálních věcí ve vládě Petra Fialy (ODS). 

O MARIANU JUREČKOVI ČTĚTE ZDE>>

Mezi záliby Mariana Jurečky patří florbal, zajímá se o zemědělskou techniku a také hraje na tubu. Mluví anglicky a německy.

Římský katolík Marian Jurečka je ženatý a má pět synů.

 

 

 

 

 

 

 

Články o celebritě

Zeman přijal Bartoše, řešili bydlení i stavební zákon. Problémové jméno šéf Pirátů tají Zeman přijal Bartoše, řešili bydlení i stavební zákon. Problémové jméno šéf Pirátů tají Digitalizace, dostupné bydlení, ale i stavební zákon byly tématy pondělního jednání předsedy Pirátů ... číst článek
Pekarová Adamová dál povede TOP 09 i s Czerninem v zádech. „Budu jezdit jako motorová myš po ČR“ Pekarová Adamová dál povede TOP 09 i s Czerninem v zádech. „Budu jezdit jako motorová myš po ČR“ Předsedkyní TOP 09 bude i další dva roky Markéta Pekarová Adamová, ve volbě získala 163 ze 176 hlasů... číst článek
Budoucí premiér a jeho ministři... Kdo je kdo v nové vládě Budoucí premiér a jeho ministři... Kdo je kdo v nové vládě Za týden má být v Lánech novým premiérem jmenován předseda ODS Petr Fiala (57). Ten už také preziden... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Karel Jakobec
Karel Jakobec
zobrazit profil Zuzana Ožanová
Zuzana Ožanová
zobrazit profil Michal Stehlík
Michal Stehlík
zobrazit profil Barbora Kořanová
Barbora Kořanová
zobrazit profil Václav Klaus mladší
Václav Klaus mladší
zobrazit profil Dagmar Terelmešová
Dagmar Terelmešová
zobrazit profil Stanislav Blaha
Stanislav Blaha
zobrazit profil Patrik Kunčar
Patrik Kunčar