Lubomír Franc | Celebwiki.cz

Lubomír Franc

Datum narození: 28. 8. 1953
Profese: královéhradecký hejtman a senátor
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Sociálně demokratický politik Lubomír Franc vydržel dvě volební období v čele Královéhradeckého kraje. Více než rok před volbami v roce 2016 oznámil, že funkci nebude obhajovat. Je totiž také senátorem za Náchodsko a zastupitelem rodného Broumova.

Ač chemickou průmyslovku Lubomír Franc studoval v Ústí nad Labem, pracovat začal v Broumově. Nastoupil do textilky Veba, která se dosud pyšní mírně paradoxním titulem tradiční český výrobce afrických tkanin.

Jako mistr mokrého provozu textilky Lubomír Franc vydržel pracovat 32 let do roku 2009. Od roku 1993 v továrně vedl odbory, stal se členem ČSSD. Strana Lubomíra France nejprve úspěšně nominovala v roce 1998 do broumovského zastupitelstva. V témže roce se stal Lubomír Franc na pražské univerzitě bakalářem, studoval personalistiku a andragogiku.

Protože se jako městský zastupitel osvědčil, ČSSD ho v roce 2004 s pomocí voličů vyslala do krajského zastupitelstva. K tomu se v roce 2006 Lubomír Franc stal broumovským místostarostou. O dva roky později už byl královéhradeckým hejtmanem. Post obhájil v roce 2012, kdy také získal křeslo senátora v obvodě Náchod.

Právě senátorským mandátem do roku 2018 odůvodnil Lubomír Franc svou nechuť obhajovat hejtmanské křeslo potřetí. ČSSD místo něj vybrala proděkana královéhradecké univerzity Jiřího Štěpána. K úspěchům hejtmana Lubomíra France patří boj proti těžbě břidlicového plynu, za omezení hazardu a za dopravní stavby. Hejtman musel také dvakrát strávit nějaký čas s Milošem Zeman, když hlava státu do Královéhradeckého kraje vyrazila. Lubomír Franc například poslouchal, jak Miloš Zeman zuří kvůli poničeným čínským vlajkám na Evropské třídě.

Lubomír Franc je rozvedený, jeho manželce před Vánoci 2012 zničehonic vzplálo před domem auto. Tři děti daly Lubomíru Francovi dvě vnoučata.

 

Další Politici

zobrazit profil Zdeňka Hamousová
Zdeňka Hamousová
zobrazit profil Patrik Kunčar
Patrik Kunčar
zobrazit profil Jan Chvojka
Jan Chvojka
zobrazit profil Alena Dernerová
Alena Dernerová
zobrazit profil Jiří Dienstbier starší
Jiří Dienstbier starší
zobrazit profil Milan Štěch
Milan Štěch
zobrazit profil Miloš Tita
Miloš Tita
zobrazit profil Vlastimil Válek
Vlastimil Válek