Marek Výborný

Datum narození: 10. 7. 1976
Přezdívka: Bezkrk
Místo narození: Heřmanův Městec
Profese: politik KDU-ČSL, pedagog
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Politik KDU-ČSL Marek Výborný, syn bývalého ministra a soudce Ústavního soudu ČR Miloslava Výborného, v parlamentních volbách 2021 obhájil poslanecký mandát.

Středoškolský pedagog Marek Výborný se v srpnu 2012 stal ředitelem Gymnázia, Pardubice, Mozartova 449. Bylo to poté, co šestnáct let učil dějepis, základy společenských věd a latinu. Mezi studenty se pro něj údajně vžila přezdívka Bezkrk.

MAREK VÝBORNÝ: NABÍZÍM PRÁCI, PRACOVITOST

Do KDU-ČSL Marek Výborný vstoupil roku 2005. V komunálních volbách 2006 byl zvolen zastupitelem města Heřmanův Městec na Chrudimsku. Ve volbách 2010 mandát obhájil. V letech 2006 až 2014 byl též radním. V křesle zastupitele zůstal i po volbách 2014.

V krajských volbách 2004 Marek Výborný kandidoval ještě jako nestraník za KDU-ČSL, ale neuspěl, stejně jako roku 2008. Štěstí se na něj usmálo ve volbách 2012. Díky preferenčním hlasům se totiž z 20. místa dostal na třetí. V listopadu 2012 na svůj mandát rezignoval, a to kvůli neslučitelnosti funkcí krajského zastupitele a ředitele gymnázia.

Do Sněmovny se Marek Výborný poprvé pokusil dostat ve volbách 2006, ale neuspěl. V parlamentních volbách 2017 se stal jedničkou kandidátky KDU-ČSL v Pardubickém kraji a získal křeslo v dolní komoře.

V listopadu 2018 Marek Výborný oznámil, že hodlá zabojovat o post šéfa strany, což se mu v březnu 2019 podařilo. V lednu 2020 jej v této funkci vystřídal Marian Jurečka.

Do parlametních voleb 2021 Marka Výborného vyslala křeslo v dolní komoře obhájit koalice SPOLU (KDU-ČSL, ODS a TOP 09), což se mu podařilo. Stal se předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL.

Pedagog Marek Výborný působí jako jednatel pěveckého sboru Vlastislav Heřmanův Městec, je členem skautské organizace, České křesťanské akademie, trenérem dětského oddílu basketbalu a předsedou organizačního výboru festivalu Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje. Rád má vyjížďky do bike terénů Železných hor a běh v okolí Heřmanova Městce. 

O MARKOVI VÝBORNÉM ČTĚTE ZDE>>

Marek Výborný, syn někdejšího ministra a ústavního soudce Miroslava Výborného, má tři děti se svou bývalou manželkou Markétou.

 

 

 

Články o celebritě

Babišovi exministři hledají uplatnění ve Sněmovně. Havlíček přece jen místopředsedou? Babišovi exministři hledají uplatnění ve Sněmovně. Havlíček přece jen místopředsedou? Hnutí ANO zřejmě prosadí nakonec bývalého vicepremiéra a exministra dopravy a průmyslu a obchodu Kar... číst článek
„Obrovské zklamání,“ zaryla Schillerová do Fialy. Od partnerů sklidil za projev chválu „Obrovské zklamání,“ zaryla Schillerová do Fialy. Od partnerů sklidil za projev chválu Koaliční partneři premiéra Petra Fialy (ODS) chválí novoroční projev, který byl podle nich věcný a p... číst článek
Zeman v poselství přejmenoval covid. Fiala chválí, Kalousek zmínil strašení, Bartoš dezinformace Zeman v poselství přejmenoval covid. Fiala chválí, Kalousek zmínil strašení, Bartoš dezinformace Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil, že prezident Miloš Zeman ve svém dnešním vánočním poselství zdůrazn... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Eva Tylová
Eva Tylová
zobrazit profil Markéta Gregorová
Markéta Gregorová
zobrazit profil Jaroslav Krákora
Jaroslav Krákora
zobrazit profil Helena Langšádlová
Helena Langšádlová
zobrazit profil Josef Jadrný
Josef Jadrný
zobrazit profil Alena Šírová
Alena Šírová
zobrazit profil Pavel Staněk
Pavel Staněk
zobrazit profil Jaroslav  Chmelař
Jaroslav Chmelař