Jiří Straka | Celebwiki.cz
Jiří Straka

Jiří Straka

Místo narození: Praha
Profese: odsouzený vrah

Související celebrity

Životopis

Jiří Straka. Spartakiádní vrah, který na území Prahy brutálně napadl celkem 11 žen. Před oprátkou zachránil tehdy 16letého mladíka, se silnými sexuálními pudy a sklony k agresivitě, jeho nízký věk.

Jiří Straka pochází ze slušné rodiny. Vyrůstal se dvěma sourozenci - bratrem a sestrou. Nadprůměrně inteligentní, avšak neambiciózní Straka trpěl již v mládí psychickými problémy, kvůli kterým byl vyšetřován psychiatrem. Ve škole měl problémy s chováním a dopouštěl se drobných krádeží. Z internátu ve Stochově, kde navštěvoval hornické učiliště, byl vyloučen, protože přivazoval své spolubydlící k postelím.

V období 17. února až 16. května roku 1985 napadl Jiří Straka na území Prahy 11 žen. Brutalita jeho útoků se případ od případu zvyšovala. Straka byl usvědčen ze 3 vražd, 2 pokusů o vraždu, 5 znásilnění a 3 loupeží. Poprvé se o znásilnění pokusil tehdy 16letý mladík v únoru 1985. Během března napadl minimálně další 2 dívky. Jednalo se o loupežná přepadení. V dubnu Jiří Straka znásilnil a následně zabil mladou ženu v lesoparku. Svou oběť zasypal listím. V květnu Straka napadl a okradl postarší ženu, kvůli jejímu věku ji sexuálně nezneužil. To, že žena s velkým šokem a psychickými následky útok přežila, se Jiří Straka s překvapením dozvěděl až u soudu. V ten samý večer znásilnil a zabil 30letou lékařku. Na základě doposud podaných výpovědí nebyl vrah stále dopaden. Obavy společnosti stoupaly z důvodu chystané VI. Československé spartakiády, kde kvůli velkému výskytu mladých dívek mohl neznámý vrah znovu zaútočit. Vyšetřovací orgány v čele s Jiřím Markovičem byly pod velkým nátlakem. V květnu byla poslední zavražděnou a znásilněnou obětí žena, která po sobě zanechala 2 děti. 22. května roku 1985 byl na základě jedné z výpovědí napadených dívek Jiří Straka zadržen.

Jiří Straka se následně doznal ke všem svým zločinům. Svá napadení, znásilnění a vraždy policii detailně popisoval. Sám pachatel přiznal, že k útokům ho vedl silný sexuální pud. Straka nepociťoval žádný soucit a prohlásil, že pokud by nebyl zadržen, vraždil by dál. Zajímavostí je, že jednou z věcí která ho usvědčila, byl řetízek který ukradl jedné ze svých napadených obětí a daroval ho své tehdejší dívce. Ta ho uviděla v televizi a oznámila tuto skutečnost policii.

Kvůli svému nízkému věku nemohlo být Jiřímu Strakovi vyměřeno více než 10 let vězení. V roce 1994 mu byl trest zkrácen prezidentskou amnestií. Následovala ústavní sexuální léčba. Podstoupil kastraci kvůli předchozímu poranění genitálií, které mu podle jeho slov způsobili bachaři. V době své léčby bral pervitin. Jiří Straka byl 24.prosince 2004 za velkého zájmu médií propuštěn. Po propuštění si Jiří Straka změnil jméno. Snaží se zapomenout na minulost a žít jiný, nový život. Vězení a léčba nechaly na Strakovi psychické následky. Doposud se prý údajně ambulantně léčí. Nechce se nechat fotografovat ani poskytovat rozhovory. Sám Jiří Straka na negativní ohlasy veřejnosti reagoval takto: ,,Když jste mě tenkrát neoběsili, tak mě teď nechte žít."

 

 

Další Ostatní

zobrazit profil Daniel Vajčner
Daniel Vajčner
zobrazit profil Radek Vincour
Radek Vincour
zobrazit profil Petr Vícha
Petr Vícha
zobrazit profil Lukáš Melník
Lukáš Melník
zobrazit profil Alexander Rezeš
Alexander Rezeš
zobrazit profil Ondřej Mirovský
Ondřej Mirovský
zobrazit profil Karin Babinská
Karin Babinská
zobrazit profil Jiří Kadeřávek
Jiří Kadeřávek