Jiří Voskovec

Jiří Voskovec

Datum narození: 19. 6. 1905
Datum úmrtí: 1. 7. 1981
Místo narození: Sázava
Profese: Herec, spisovatel, dramatik a textař
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jiří Voskovec je český všestranný umělec, který se stal nezapomenutelnou divadelní i filmovou legendou. I přesto, že žil většinu života v USA, stále se cítil být Čechem.

Jiří Voskovec, vlastním jménem Jiří Wachsmann, se narodil 19. června 1905 na Sázavě. Vystudoval gymnázium v Praze a po maturitě byl přijat na Carnatovo lyceum ve francouzském Dijonu. Zde se poprvé setkal s avantgardním divadlem a technikou zapojení cirkusových prvků do dramatu. Po návratu do Československa v roce 1924 sepsal článek o futurismu, který se stal prvním na českém literárním trhu. Umístil se, i coby básník, ve Druhém sborníku Umělecké besedy.

V roce 1926 začal profesně tvořit s životním kolegou Janem Werichem, se kterým založil Osvobozené divadlo. Společně s Janem Werichem a Jaroslavem Ježkem sepsal mnoho divadelních her (West Pocket Revue, Kat a blázen, Těžká Barbora atd.) a písní. V Osvobozeném divadle uváděli tyto hry, až do roku 1938, kdy divadlo kvůli politickým důvodům museli zavřít.

Na začátku roku 1939 emigroval Jiří Voskovec do USA, kde se věnoval herecké profesi.

Do Československa se opět vrátil v roce 1946, aby po dvou letech, kdy se pokoušel s Janem Werichem obnovit Osvobozené divadlo, emigroval podruhé. Do roku 1950 žil ve Francii, poté se znovu odstěhoval do USA, kde byl podezříván ze sympatií ke komunismu. Jeho filmy z 30. let byly mnohými chápány jako propagace komunismu.

I přesto, že Jiří Voskovec žil většinu života v USA, kde také zemřel, stále se cítil být Čechem a jeho nejvýznamnější umělecká tvorba je z doby, kdy žil v Československu. Byl členem uměleckého spolku Devětsil, publikoval dadaistické, poetické a obrazové básně a psal mnoho článků do avantgardních časopisů. S Janem Werichem si dopisoval a kamarádil až do konce svého života a jejich společná korespondence se považuje za důležitý záznam jejich společného vztahu.

Během let strávených v USA hrál Jiří Voskovec i na Broadwayi, ztvárnil například prvního Hamleta ve filmu nebo dokonce Alberta Einsteina. Poslední rok svého života prožil v Kalifornii, kde prodělal protirakovinnou léčbu, ale nakonec zemřel 1. července 1981 právě v Kalifornii na infarkt. V České republice můžeme navštívit jeho a Werichův náhrobek na pražském hřbitově v Olšanech.

Jiřího Voskovce a Jana Wericha si v roce 2015 připomínáme inscenací Divadla Na zábradlí, která čerpá z korespondence těchto dvou velkých umělců.

 

Články o celebritě

Zemřel herec Viktor Vrabec (†80): »Magor« z filmu Byl jednou jeden polda II! Zemřel herec Viktor Vrabec (†80): »Magor« z filmu Byl jednou jeden polda II! Zemřel herec Viktor Vrabec (†80), představitel řady menších rolí ve filmech a seriálech. Do paměti d... číst článek
Baldwinova střelba při natáčení není jediná nehoda: Setnuté hlavy i přejetí vlakem! Baldwinova střelba při natáčení není jediná nehoda: Setnuté hlavy i přejetí vlakem! Přestože pro fanoušky filmové tvorby je natáčení filmů zábavné, i před kamerami občas dochází k trag... číst článek
Jiří Suchý (90) na jevišti 3 dny po kolapsu a hospitalizaci! Přiznal, co mu bylo Jiří Suchý (90) na jevišti 3 dny po kolapsu a hospitalizaci! Přiznal, co mu bylo Principál divadla Semafor Jiří Suchý krátce po 90. narozeninách zkolaboval a skončil v nemocnici. Je... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Vlastina Svátková
Vlastina Svátková
zobrazit profil Ladilav Frej jr.
Ladilav Frej jr.
zobrazit profil Jaromír Nosek
Jaromír Nosek
zobrazit profil Zuzana Norisová
Zuzana Norisová
zobrazit profil Stanislav Fišer
Stanislav Fišer
zobrazit profil Václav Vydra
Václav Vydra
zobrazit profil Eva Horská
Eva Horská
zobrazit profil David  Vobořil
David Vobořil