Pavel Kříž

Datum narození: 18. 4. 1961
Místo narození: Brno
Profese: herec
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Pavel Kříž se proslavil rolí Štěpánka ve filmech o Básnících, kteří přicházejí o iluze, ale život jim přece jen chutná.

Na svém kontě má brněnský rodák Pavel Kříž desítky filmů. Jeho kariéra je ale výrazně spojena i s pomáháním lidem. Od gymnaziálních let se chtěl věnovat medicíně, což mu bylo v předlistopadovém Československu znemožněno.

Pavel Kříž jako básník a statečný kovář

V roce 1987 Pavel Kříž emigroval do Kanady a tam konečně mohl zahájit studium psychoterapie na univerzitě ve Vancouveru, pak působil v domech pro seniory. V zámoří se seznámil i se svojí životní partnerkou, filmovou animátorkou Bonnie.

Ještě předtím, než ČSSR opustil, stihl Pavel Kříž jako dvacetiletý natočit film Jak svět přichází o básníky (a o pár let později pokračování Jak básníci přicházejí o iluze) a dva roky nato ztvárnit statečného kováře ve stejnojmenném pohádce.

Pavel Kříž vyhrál StarDance

Po návratu z Kanady v 90. letech 20. století série o Štěpánu Šafránkovi pokračovala - Jak básníkům chutná životKonec básníků v Čechách, Jak básníci neztrácejí naději, Jak básníci čekají na zázrak. Mezi další známé snímky patří Andělské oči podle Bohumila Hrabala, Vůně vanilky, I ve smrti sami. A oblíbené jsou seriály Ulice nebo První republika, v nichž se objevil. Pavel Kříž se stal také členem činohry Národního divadla.

O divácké oblibě herce Pavla Kříže svědčí i to, že v roce 2010 vyhrál soutěž  StarDance s tanečnicí Alicí Stodůlkovou, když ve finále porazili zpěvačku Anetu Langerovou. Kromě tance se rád věnuje plavání, boxu a kung-fu.

 

Další Herci

zobrazit profil Jan Novotný
Jan Novotný
zobrazit profil Zuzana Bydžovská
Zuzana Bydžovská
zobrazit profil Eva Jakoubková
Eva Jakoubková
zobrazit profil Antonie Talacková
Antonie Talacková
zobrazit profil Filip Čáp
Filip Čáp
zobrazit profil Angelina Jolie
Angelina Jolie
zobrazit profil Johana Munzarová
Johana Munzarová
zobrazit profil Jacob Pitts
Jacob Pitts