Pavel Kříž

Datum narození: 18. 4. 1961
Místo narození: Brno
Profese: herec
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Pavel Kříž se proslavil rolí Štěpánka ve filmech o Básnících, kteří přicházejí o iluze, ale život jim přece jen chutná.

Na svém kontě má brněnský rodák Pavel Kříž desítky filmů. Jeho kariéra je ale výrazně spojena i s pomáháním lidem. Od gymnaziálních let se chtěl věnovat medicíně, což mu bylo v předlistopadovém Československu znemožněno.

Pavel Kříž jako básník a statečný kovář

V roce 1987 Pavel Kříž emigroval do Kanady a tam konečně mohl zahájit studium psychoterapie na univerzitě ve Vancouveru, pak působil v domech pro seniory. V zámoří se seznámil i se svojí životní partnerkou, filmovou animátorkou Bonnie.

Ještě předtím, než ČSSR opustil, stihl Pavel Kříž jako dvacetiletý natočit film Jak svět přichází o básníky (a o pár let později pokračování Jak básníci přicházejí o iluze) a dva roky nato ztvárnit statečného kováře ve stejnojmenném pohádce.

Pavel Kříž vyhrál StarDance

Po návratu z Kanady v 90. letech 20. století série o Štěpánu Šafránkovi pokračovala - Jak básníkům chutná životKonec básníků v Čechách, Jak básníci neztrácejí naději, Jak básníci čekají na zázrak. Mezi další známé snímky patří Andělské oči podle Bohumila Hrabala, Vůně vanilky, I ve smrti sami. A oblíbené jsou seriály Ulice nebo První republika, v nichž se objevil. Pavel Kříž se stal také členem činohry Národního divadla.

O divácké oblibě herce Pavla Kříže svědčí i to, že v roce 2010 vyhrál soutěž  StarDance s tanečnicí Alicí Stodůlkovou, když ve finále porazili zpěvačku Anetu Langerovou. Kromě tance se rád věnuje plavání, boxu a kung-fu.

 

Články o celebritě

Karel Roden: MANIPULACE A TLAK NA DIVÁKA Karel Roden: MANIPULACE A TLAK NA DIVÁKA Bude to biják, při kterém běží mráz po zádech, a to velmi rychle. Komorní thriller Promlčeno režisér... číst článek
Utajený románek Brodské odhalen! Terezu naprášil režisér Utajený románek Brodské odhalen! Terezu naprášil režisér Hrát partnerku Štěpánka v podání Pavla Kříže (60) v Básnících nebylo pro Terezu Brodskou (53) nijak ... číst článek
Po Kleinovi další ztráta pro seriál Ulice! Zemřel režisér Otakar Kosek (†77) Po Kleinovi další ztráta pro seriál Ulice! Zemřel režisér Otakar Kosek (†77) Ve věku 77 let v pondělí zemřel filmový a divadelní režisér Otakar Kosek. Smutnou zprávu pro ČTK pot... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Kristýna Podzimková
Kristýna Podzimková
zobrazit profil Zdeněk Godla
Zdeněk Godla
zobrazit profil Stanislava Jachnická
Stanislava Jachnická
zobrazit profil Rudolf Hrušínský nejml.
Rudolf Hrušínský nejml.
zobrazit profil Matěj Paprčiak
Matěj Paprčiak
zobrazit profil Zuzana Burianová
Zuzana Burianová
zobrazit profil Jiří Zahajský
Jiří Zahajský
zobrazit profil Radka Pavlovčinová
Radka Pavlovčinová