Ladislav Smoljak | Celebwiki.cz

Ladislav Smoljak

Datum narození: 9. 12. 1931
Datum úmrtí: 6. 6. 2010
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, scenárista
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Ladislav Smoljak byl jedním z největších specialistů na cimrmanologii. Spolu se Zdeňkem Svěrákem vytvořili nesmrtelného génia, po kterém nese jméno nejen tato věda, ale i jejich stále vyprodané divadlo.

Po neúspěšných přijímačkách na pražskou DAMU nastoupil Ladislav Smoljak obor matematika a fyzika na pedagogické škole. Pracoval jako asistent na Karlově univerzitě a učil i na několika středních školách. Jako externí redaktor týdeníku Mladý svět spoluvytvořil hudební anketu Zlatý slavík. Postupně se ale během té doby blížil k řemeslu, na které neměl podle pedagogů na DAMU vůbec talent.

Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak spolu postupně napsali patnáct her, jejichž autorství připsali fiktivnímu českému géniovi Járovi Cimrmanovi. Intelektuální humor proudí ve všech jejich hrách, ať už jsou to Němý Bobeš, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Hospoda na mýtince, Dobytí severního pólu Čechcem Karlem Němcem, Záskok, Švestka, Blaník nebo jejich poslední kus České nebe. Diváky baví přes čtyřicet let také v knihách a filmech o Járovi Cimrmanovi, který se stal neodmyslitelnou součástí české kultury a byl by zřejmě zvítězil v roce 2005 i v rozsáhlé anketě o největšího Čecha, pokud by ho pořadatelé nevyřadili.

Kromě Divadla Járy Cimrmana provozoval Ladislav Smoljak i Studio Láďa, kde předváděl vlastní autorské hry.

Se Svěrákem vytvořili také nezapomenutelné filmové komedie Jáchyme, hoď ho do stroje, Na samotě u lesa nebo Rozpuštěný a vypuštěný. Ladislav Smoljak k tomu zrežíroval i Nejistou sezónu nebo Vrchní, prchni. V mnoha filmech si také zahrál, např. Trhák či Marečku podejte mi pero.

Poprvé se Ladislav Smoljak oženil v roce 1958 se Soňou Doležílkovou, podruhé s Dagmar Čamrovou a potřetí uchvátila jeho srdce Alice Tichá, ani tady ale manželství nevydrželo. Mezi jeho partnerky patřila také herečka a moderátorka Dagmar Patrasová.

Ladislav Smoljak měl čtyři děti – syny Davida a Filipa a dcery Kateřinu a Bětu. Do českého nebe odešel kvůli rakovině v osmasedmdesáti letech.

 

Články o celebritě

Tajemství filmu Rozpuštěný a vypuštěný: Svěrák se kvůli němu rozhádal se Smoljakem! Tajemství filmu Rozpuštěný a vypuštěný: Svěrák se kvůli němu rozhádal se Smoljakem! Na divadelních prknech hrál inspektora Trachtu, takže počítal s tím, že roli dostane i ve filmovém z... číst článek
Francouzské tajemství Patrasové: Pletky s Delonem! Ještě před Veškrnovou Francouzské tajemství Patrasové: Pletky s Delonem! Ještě před Veškrnovou Herečka Dagmar Patrasová (63) byla vždy velmi krásná a v mládí tak učarovala řadě mužů. Její půvaby ... číst článek
Tajemství Dagmar Patrasové: Sváděl ji známý  lamač dívčích srdcí! Tajemství Dagmar Patrasové: Sváděl ji známý lamač dívčích srdcí! Upřel na ni pověstné modré oči a jeho ústa byla samý kompliment. Tak poznala Dagmar Patrasová (63) v... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Vladislav Rousek
Vladislav Rousek
zobrazit profil Klára Issová
Klára Issová
zobrazit profil Teresa Branna
Teresa Branna
zobrazit profil Dagmar Teichmannová
Dagmar Teichmannová
zobrazit profil Roger Moore
Roger Moore
zobrazit profil Václav Svoboda
Václav Svoboda
zobrazit profil Ashton Kutcher
Ashton Kutcher
zobrazit profil Jitka Schneiderová
Jitka Schneiderová