Ladislav Smoljak | Celebwiki.cz

Ladislav Smoljak

Datum narození: 9. 12. 1931
Datum úmrtí: 6. 6. 2010
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, scenárista
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Ladislav Smoljak byl jedním z největších specialistů na cimrmanologii. Spolu se Zdeňkem Svěrákem vytvořili nesmrtelného génia, po kterém nese jméno nejen tato věda, ale i jejich stále vyprodané divadlo.

Po neúspěšných přijímačkách na pražskou DAMU nastoupil Ladislav Smoljak obor matematika a fyzika na pedagogické škole. Pracoval jako asistent na Karlově univerzitě a učil i na několika středních školách. Jako externí redaktor týdeníku Mladý svět spoluvytvořil hudební anketu Zlatý slavík. Postupně se ale během té doby blížil k řemeslu, na které neměl podle pedagogů na DAMU vůbec talent.

Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak spolu postupně napsali patnáct her, jejichž autorství připsali fiktivnímu českému géniovi Járovi Cimrmanovi. Intelektuální humor proudí ve všech jejich hrách, ať už jsou to Němý Bobeš, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Hospoda na mýtince, Dobytí severního pólu Čechcem Karlem Němcem, Záskok, Švestka, Blaník nebo jejich poslední kus České nebe. Diváky baví přes čtyřicet let také v knihách a filmech o Járovi Cimrmanovi, který se stal neodmyslitelnou součástí české kultury a byl by zřejmě zvítězil v roce 2005 i v rozsáhlé anketě o největšího Čecha, pokud by ho pořadatelé nevyřadili.

Kromě Divadla Járy Cimrmana provozoval Ladislav Smoljak i Studio Láďa, kde předváděl vlastní autorské hry.

Se Svěrákem vytvořili také nezapomenutelné filmové komedie Jáchyme, hoď ho do stroje, Na samotě u lesa nebo Rozpuštěný a vypuštěný. Ladislav Smoljak k tomu zrežíroval i Nejistou sezónu nebo Vrchní, prchni. V mnoha filmech si také zahrál, např. Trhák či Marečku podejte mi pero.

Poprvé se Ladislav Smoljak oženil v roce 1958 se Soňou Doležílkovou, podruhé s Dagmar Čamrovou a potřetí uchvátila jeho srdce Alice Tichá, ani tady ale manželství nevydrželo. Mezi jeho partnerky patřila také herečka a moderátorka Dagmar Patrasová.

Ladislav Smoljak měl čtyři děti – syny Davida a Filipa a dcery Kateřinu a Bětu. Do českého nebe odešel kvůli rakovině v osmasedmdesáti letech.

 

Články o celebritě

Herec Divadla Járy Cimrmana Petr Brukner (77): Bez divadla bych zcepeněl Herec Divadla Járy Cimrmana Petr Brukner (77): Bez divadla bych zcepeněl V divadle je už přes padesát let, objevuje se i ve filmech. Kromě herectví má ale Petr Brukner (77... číst článek
Němcová chce po 22 letech ze Sněmovny. Strany hledají „taháky“ pro senátní volby. Co Prymula? Němcová chce po 22 letech ze Sněmovny. Strany hledají „taháky“ pro senátní volby. Co Prymula? Od roku 1998 je stálicí Poslanecké sněmovny. Byla její místopředsedkyní a jedno volební období dokon... číst článek
Půl milionu za otcovu režii! Syn Smoljaka válčí s Divadlem Járy Cimrmana Půl milionu za otcovu režii! Syn Smoljaka válčí s Divadlem Járy Cimrmana Filip Smoljak (54), syn známého herce, režiséra a jednoho ze zakladatelů Divadla Járy Cimrmana Ladis... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Vladimír Škultéty
Vladimír Škultéty
zobrazit profil Brigita Cmuntová
Brigita Cmuntová
zobrazit profil Trudie Styler
Trudie Styler
zobrazit profil Anna Fixová
Anna Fixová
zobrazit profil Miroslav Vladyka
Miroslav Vladyka
zobrazit profil Ivan Franěk
Ivan Franěk
zobrazit profil Jiří Krampol
Jiří Krampol
zobrazit profil Lucie Černíková
Lucie Černíková