Ladislav Smoljak

Datum narození: 9. 12. 1931
Datum úmrtí: 6. 6. 2010
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, scenárista
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Ladislav Smoljak byl jedním z největších specialistů na cimrmanologii. Spolu se Zdeňkem Svěrákem vytvořili nesmrtelného génia, po kterém nese jméno nejen tato věda, ale i jejich stále vyprodané divadlo.

Po neúspěšných přijímačkách na pražskou DAMU nastoupil Ladislav Smoljak obor matematika a fyzika na pedagogické škole. Pracoval jako asistent na Karlově univerzitě a učil i na několika středních školách. Jako externí redaktor týdeníku Mladý svět spoluvytvořil hudební anketu Zlatý slavík. Postupně se ale během té doby blížil k řemeslu, na které neměl podle pedagogů na DAMU vůbec talent.

Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak spolu postupně napsali patnáct her, jejichž autorství připsali fiktivnímu českému géniovi Járovi Cimrmanovi. Intelektuální humor proudí ve všech jejich hrách, ať už jsou to Němý Bobeš, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Hospoda na mýtince, Dobytí severního pólu Čechcem Karlem Němcem, Záskok, Švestka, Blaník nebo jejich poslední kus České nebe. Diváky baví přes čtyřicet let také v knihách a filmech o Járovi Cimrmanovi, který se stal neodmyslitelnou součástí české kultury a byl by zřejmě zvítězil v roce 2005 i v rozsáhlé anketě o největšího Čecha, pokud by ho pořadatelé nevyřadili.

Kromě Divadla Járy Cimrmana provozoval Ladislav Smoljak i Studio Láďa, kde předváděl vlastní autorské hry.

Se Svěrákem vytvořili také nezapomenutelné filmové komedie Jáchyme, hoď ho do stroje, Na samotě u lesa nebo Rozpuštěný a vypuštěný. Ladislav Smoljak k tomu zrežíroval i Nejistou sezónu nebo Vrchní, prchni. V mnoha filmech si také zahrál, např. Trhák či Marečku podejte mi pero.

Poprvé se Ladislav Smoljak oženil v roce 1958 se Soňou Doležílkovou, podruhé s Dagmar Čamrovou a potřetí uchvátila jeho srdce Alice Tichá, ani tady ale manželství nevydrželo. Mezi jeho partnerky patřila také herečka a moderátorka Dagmar Patrasová.

Ladislav Smoljak měl čtyři děti – syny Davida a Filipa a dcery Kateřinu a Bětu. Do českého nebe odešel kvůli rakovině v osmasedmdesáti letech.

 

Články o celebritě

Jaký pes, takový pán! Co spojovalo manžele Havlovy, Svěráka a Smoljaka? Jaký pes, takový pán! Co spojovalo manžele Havlovy, Svěráka a Smoljaka? Slavné dal dohromady se psy už v roce 2010, kdy nafotil první kalendář se čtyřnohými hrdiny. Fotogra... číst článek
Odvrácená tvář předlistopadových trháků: Herci si kradli role Odvrácená tvář předlistopadových trháků: Herci si kradli role Během totality nebylo jednoduché získat hlavní roli ve filmu či seriálu. Mezi herci tak panovala vel... číst článek
Zemřel scenárista Václav Šašek (†89): Podílel se na Koljovi i na Vesničce Zemřel scenárista Václav Šašek (†89): Podílel se na Koljovi i na Vesničce Ve věku 89 let ve čtvrtek v Praze zemřel scenárista a dramaturg Václav Šašek. Podílel se na filmech ... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Vojtěch Kotek
Vojtěch Kotek
zobrazit profil Jakub Barták
Jakub Barták
zobrazit profil Deana Horváthová Jakubisková
Deana Horváthová Jakubisková
zobrazit profil Tessa Thompson
Tessa Thompson
zobrazit profil Štěpánka Haničincová
Štěpánka Haničincová
zobrazit profil Vincent Kartheiser
Vincent Kartheiser
zobrazit profil Jitka Asterová
Jitka Asterová