Ladislav Smoljak

Datum narození: 9. 12. 1931
Datum úmrtí: 6. 6. 2010
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, scenárista
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Ladislav Smoljak byl jedním z největších specialistů na cimrmanologii. Spolu se Zdeňkem Svěrákem vytvořili nesmrtelného génia, po kterém nese jméno nejen tato věda, ale i jejich stále vyprodané divadlo.

Po neúspěšných přijímačkách na pražskou DAMU nastoupil Ladislav Smoljak obor matematika a fyzika na pedagogické škole. Pracoval jako asistent na Karlově univerzitě a učil i na několika středních školách. Jako externí redaktor týdeníku Mladý svět spoluvytvořil hudební anketu Zlatý slavík. Postupně se ale během té doby blížil k řemeslu, na které neměl podle pedagogů na DAMU vůbec talent.

Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak spolu postupně napsali patnáct her, jejichž autorství připsali fiktivnímu českému géniovi Járovi Cimrmanovi. Intelektuální humor proudí ve všech jejich hrách, ať už jsou to Němý Bobeš, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Hospoda na mýtince, Dobytí severního pólu Čechcem Karlem Němcem, Záskok, Švestka, Blaník nebo jejich poslední kus České nebe. Diváky baví přes čtyřicet let také v knihách a filmech o Járovi Cimrmanovi, který se stal neodmyslitelnou součástí české kultury a byl by zřejmě zvítězil v roce 2005 i v rozsáhlé anketě o největšího Čecha, pokud by ho pořadatelé nevyřadili.

Kromě Divadla Járy Cimrmana provozoval Ladislav Smoljak i Studio Láďa, kde předváděl vlastní autorské hry.

Se Svěrákem vytvořili také nezapomenutelné filmové komedie Jáchyme, hoď ho do stroje, Na samotě u lesa nebo Rozpuštěný a vypuštěný. Ladislav Smoljak k tomu zrežíroval i Nejistou sezónu nebo Vrchní, prchni. V mnoha filmech si také zahrál, např. Trhák či Marečku podejte mi pero.

Poprvé se Ladislav Smoljak oženil v roce 1958 se Soňou Doležílkovou, podruhé s Dagmar Čamrovou a potřetí uchvátila jeho srdce Alice Tichá, ani tady ale manželství nevydrželo. Mezi jeho partnerky patřila také herečka a moderátorka Dagmar Patrasová.

Ladislav Smoljak měl čtyři děti – syny Davida a Filipa a dcery Kateřinu a Bětu. Do českého nebe odešel kvůli rakovině v osmasedmdesáti letech.

 

Články o celebritě

Zagorová (†75) o zásadní filmové roli: Váhala jsem!  Zagorová (†75) o zásadní filmové roli: Váhala jsem! V osmdesátých letech její sláva kulminovala, sbírala Slavíky jednoho po druhém, dělala stovky koncer... číst článek
Tajemství filmu Vrchní, prchni: Cenzura vystřihla hvězdnou scénu! Co komunistům vadilo? Tajemství filmu Vrchní, prchni: Cenzura vystřihla hvězdnou scénu! Co komunistům vadilo? Mělo to být největší cameo v dějinách filmu. Scéna plná slavných herců, kteří nehrají roli, ale před... číst článek
Cimrmani Brukner a Čepelka pro Blesk nejen o ztrátě kolegů: Chybí nám! Bojíme se, kdo je další na řadě Cimrmani Brukner a Čepelka pro Blesk nejen o ztrátě kolegů: Chybí nám! Bojíme se, kdo je další na řadě V posledních letech utrpěli velké osobní ztráty. Nejen o nich, ale také o tom, jak je to s budoucnos... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Martin Stropnický
Martin Stropnický
zobrazit profil Jaroslava Hanušová
Jaroslava Hanušová
zobrazit profil Vladimír Hajdu
Vladimír Hajdu
zobrazit profil Andrej Hryc
Andrej Hryc
zobrazit profil Peter Dinklage
Peter Dinklage
zobrazit profil Diana Šoltýsová
Diana Šoltýsová
zobrazit profil Paolo Villaggio
Paolo Villaggio