Jiří Menzel

Datum narození: 23. 2. 1938
Datum úmrtí: 5. 9. 2020
Místo narození: Praha
Profese: režisér, herec, spisovatel
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Oscarový režisér Jiří Menzel se společně s kolegy Milošem Formanem a Věrou Chytilovou stal zakladatelem nové umělecké vlny 2. poloviny 20. století. Jeho snímky okouzlily jak diváky v Česku, tak v zahraničí.

Ve filmech se Jiří Menzel objevoval už během studia režie na pražské FAMU. V roce 1966 natočil svůj první celovečerní snímek Ostře sledované vlaky, za který získal amerického Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. Na stříbrná plátna přenesl románové řádky spisovatelů Bohumila Hrabala a Vladislava Vančury.

JIŘÍ MENZEL PŘIZNAL, ŽE JE NEVĚRNÍK

Neobyčejné příběhy všedního bytí Jiří Menzel zasadil do Postřižin, Slavností sněženek nebo Rozmarného léta. Skřivánky na niti, se zpěvákem Václavem Neckářem v hlavní roli, zamkl bývalý režim do pomyslného trezoru. Z klece vyletěli až v roce Sametové revoluce 1989. O rok později získali cenu Zlatý medvěd na festivalu v Berlíně.

Na Oscara byl Jiří Menzel nominován i za film Vesničko má středisková. Cenu za režii dostal v kanadském Montrealu za komedii Konec starých časů. Čtyři České lvy si odnesl jeho snímek Obsluhoval jsem anglického krále, opět podle Bohumila Hrabala. Získal také francouzský Řád umění a literatury. Prezident Václav Havel mu udělil Medaili Za Zásluhy.

V řadě svých filmů si Jiří Menzel i zahrál. Objevil se také ve Hře o jablko Věry Chytilové nebo ve Spalovači mrtvol Juraje Herze. Inteligentního štangastu ztvárnil v seriálu Hospoda. Stal se členem Americké filmové akademie. Tu evropskou spoluzaložil. Mimoto vydal sbírky fejetonů Tak nevím a Tak nevím podruhé.

Osobitou režii předvedl též v divadle. Své umění propůjčil zejména pražskému Činohernímu klubu a Divadlu na Vinohradech, kde působil i jako umělecký ředitel. Jeho Mandragora od Machiavelliho se hrála přes deset let. Režii Jiří Menzel předvedl i ve Švýcarsku, Francii nebo ve Švédsku.

O JIŘÍM MENZELOVI ČTĚTE ZDE>>

V roce 2004 se Jiří Menzel oženil s o čtyřicet let madší producentkou Olgou Kelymanovou. V prosinci 2008 porodila dceru Annu Karolínu, jejímž otcem je režisér a kameraman Jaroslav Brabec. Po boku oscarové hvězdy byla po nevěře jeho ženy nějakou dobu viděna americká zpěvačka Juwana Jenkins. Přesto se maželé Menzelovi nerozešli. Narodila se jim dcera Eva Marie.

V listopadu 2017 Jiří Menzel podstoupil akutní operaci mozku

Jiří Menzel zemřel 5. září 2020. Bylo 82 let.

 

 

Články o celebritě

Kemr z Chalupářů by slavil 99! Kdo ho nenáviděl a komu plivl do tváře? Kemr z Chalupářů by slavil 99! Kdo ho nenáviděl a komu plivl do tváře? Bohouš Císař z legendárních Chalupářů má velké výročí! Jeho představitel Josef Kemr (†72) by se toti... číst článek
Menzelová v akci! Režisér (†82) spočine mezi legendami Menzelová v akci! Režisér (†82) spočine mezi legendami Zesnulý Jiří Menzel již brzy najde věčný klid na vskutku exkluzivním místě! Coby čestný občan města ... číst článek
Herec a principál Jan Hrušínský o zesnulé kolegyni Šafránkové (†68): Libuna se už jeviště bála! Herec a principál Jan Hrušínský o zesnulé kolegyni Šafránkové (†68): Libuna se už jeviště bála! Poprvé se potkali ve filmu Babička a měli spolu hrát i v Popelce. Jan Hrušínský (66) říkal Libuši Ša... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Jozef Halász
Jozef Halász
zobrazit profil David Ondříček
David Ondříček
zobrazit profil Bohdan Sláma
Bohdan Sláma
zobrazit profil Hynek Bočan
Hynek Bočan
zobrazit profil Martin Knopp
Martin Knopp
zobrazit profil Dušan Rapoš
Dušan Rapoš
zobrazit profil Irena Pavlásková
Irena Pavlásková
zobrazit profil Jiří Menzel
Jiří Menzel