Jiří Menzel | Celebwiki.cz

Jiří Menzel

Datum narození: 23.2.1938
Místo narození: Praha
Profese: režisér, herec, spisovatel
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Oscarový režisér Jiří Menzel se společně s kolegy Milošem Formanem a Věrou Chytilovou stal zakladatelem nové umělecké vlny 2. poloviny 20. století. Jeho snímky okouzlily jak diváky v Česku, tak v zahraničí.

Ve filmech se Jiří Menzel objevoval už během studia režie na pražské FAMU. V roce 1966 natočil svůj první celovečerní snímek Ostře sledované vlaky, za který získal amerického Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. Na stříbrná plátna přenesl románové řádky spisovatelů Bohumila Hrabala a Vladislava Vančury.

JIŘÍ MENZEL PŘIZNAL, ŽE JE NEVĚRNÍK

Neobyčejné příběhy všedního bytí Jiří Menzel zasadil do Postřižin, Slavností sněženek nebo Rozmarného léta. Skřivánky na niti, se zpěvákem Václavem Neckářem v hlavní roli, zamkl bývalý režim do pomyslného trezoru. Z klece vyletěli až v roce Sametové revoluce 1989. O rok později získali cenu Zlatý medvěd na festivalu v Berlíně.

Na Oscara byl Jiří Menzel nominován i za film Vesničko má středisková. Cenu za režii dostal v kanadském Montrealu za komedii Konec starých časů. Čtyři České lvy si odnesl jeho snímek Obsluhoval jsem anglického krále, opět podle Bohumila Hrabala. Získal také francouzský Řád umění a literatury. Prezident Václav Havel mu udělil Medaili Za Zásluhy.

V řadě svých filmů si Jiří Menzel i zahrál. Objevil se také ve Hře o jablko Věry Chytilové nebo ve Spalovači mrtvol Juraje Herze. Inteligentního štangastu ztvárnil v seriálu Hospoda. Stal se členem Americké filmové akademie. Tu evropskou spoluzaložil. Mimoto vydal sbírky fejetonů Tak nevím a Tak nevím podruhé.

Osobitou režii předvedl též v divadle. Své umění propůjčil zejména pražskému Činohernímu klubu a Divadlu na Vinohradech, kde působil i jako umělecký ředitel. Jeho Mandragora od Machiavelliho se hrála přes deset let. Režii Jiří Menzel předvedl i ve Švýcarsku, Francii nebo ve Švédsku.

O JIŘÍM MENZELOVI ČTĚTE ZDE>>

V roce 2004 se Jiří Menzel oženil s o čtyřicet let madší producentkou Olgou Kelymanovou. V prosinci 2008 porodila dceru Annu Karolínu, jejímž otcem je režisér a kameraman Jaroslav Brabec. Po boku oscarové hvězdy byla po nevěře jeho ženy nějakou dobu viděna americká zpěvačka Juwana Jenkins. Přesto se maželé Menzelovi nerozešli. Narodila se jim dcera Eva Marie.

V listopadu 2017 Jiří Menzel podstoupil akutní operaci mozku

 

 

Články o celebritě

Olga Menzelová: Dojemná slova, která děsí Olga Menzelová: Dojemná slova, která děsí Oscarový režisér byl loni po měsících strávených po všemožných špitálech propuštěn do domácího léčení,… číst článek
Manželka nemocného Menzela Olga otevřeně o jeho stavu! Co mu pomáhá? Manželka nemocného Menzela Olga otevřeně o jeho stavu! Co mu pomáhá? I když už nemůže na nohy, divadlo je prý stále jeho život. Olga Menzelová (41) otevřeně promluvila… číst článek
Smrt "trenýrkového krále": Exmilenec Rolins Petr Vlasák (†44) podlehl rakovině! Smrt "trenýrkového krále": Exmilenec Rolins Petr Vlasák (†44) podlehl rakovině! Jen pár minut po smrti Karla Gotta přišla další smutná zpráva! Zemřel expartner Dary Rolins (46)… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Zdeněk Troška
Zdeněk Troška
zobrazit profil Václav Marhoul
Václav Marhoul
zobrazit profil Olga Dabrowská
Olga Dabrowská
zobrazit profil Vladimír Michálek
Vladimír Michálek
zobrazit profil Vít Olmer
Vít Olmer
zobrazit profil Jan Petráň
Jan Petráň
zobrazit profil Olga Sommerová
Olga Sommerová
zobrazit profil Václav Vorlíček
Václav Vorlíček