Zdeněk Svěrák | Celebwiki.cz

Zdeněk Svěrák

Datum narození: 28. 3. 1936
Místo narození: Praha
Profese: herec, scenárista, textař, spisovatel
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Svěrák se zapsal do srdcí dospělých svými vtipnými scénáři, děti si zpívají jeho písničky a poslouchají jeho příběhy. Tento muž se vskutku stal prototypem renesančního člověka.

Herec, scenárista, dramatik, spisovatel a textař Zdeněk Svěrák vystudoval Vysokou školu pedagogickou. Živil se ale různě. Zprvu jako učitel, poté jako redaktor Československého rozhlasu a také jako scenárista ve Filmovém studiu na Barrandově.

ZDENĚK SVĚRÁK - O VELKÉ RODINNÉ TRAGÉDII

Na mnoha filmech spolupracoval s Ladislavem Smoljakem, který byl režisérem, a který se následně stal jeho neoddělitelným divadelním i filmovým partnerem. V roce 1967 spolu založili Divadlo Járy Cimrmana. Jára Cimrman je postava fiktivního génia, který je zmiňován jako spoluautor Svěrákových a Smoljakových děl. Dvojce napsala mnoho divadelních inscenací a jeden celovečerní film Jára Cimrman ležící, spící.
 
U filmů jako jsou Vrchní, prchni, Tři veteráni nebo Vratné lahve psal scénář Zdeněk Svěrák sám. Zatímco na filmech Marečku, podejte mi pero či Kulový blesk už spolupracoval právě s Ladislavem Smoljakem. Za jeho největší úspěch se považuje film Kolja, ke kterému napsal scénář, zahrál si v něm hlavní roli, syn Jan Svěrák ho režíroval a dostal za něj sedm Českých lvů, Zlatý Glóbus a dokonce i sošku Oscara.
 
Roku 1988 začal Zdeněk Svěrák spolu s Jaroslavem Uhlířem dělat dětský pořad Hodina zpěvu. Texty k písním si píše Zdeněk Svěrák sám a Jaroslav Uhlíř je doplňuje svou nezapomenutelnou hudbou.

Zdeněk Svěrák v roce 1994 založil organizaci pro pomoc paraplegikům, lidem s poraněním páteře, kteří jsou trvale upoutáni na invalidní vozík. Založením Centra Paraple reagoval na nehodu svého hereckého kolegy Jana Kašpara, který po pádu ze stromu zůstal ochrnutý.

V roce 2019 Zdeněk Svěrák obdržel Cenu Thálie za mimořádný přínos divadlu.

O ZDEŇKU SVĚRÁKOVI ČTĚTE ZDE>>

V 60. letech 20. století byl Zdeněk Svěrák členem KSČ (vystoupil v roce 1969). Podpisem se dokonce připojil k Antichartě, za což se po převratu omluvil. Jeho zálibou vždy byly manuální práce, např. zedničina.

Zdeněk Svěrák má dvě děti, syna Jana, významného filmového režiséra, a dceru Hanku Jelínkovou, spisovatelku, překladatelku a pedagožku. 

 

Články o celebritě

Jeho odchod trval příliš dlouho. Herec Martin Huba z Donšajnů promluvil o Menzelově (†82) smrti Jeho odchod trval příliš dlouho. Herec Martin Huba z Donšajnů promluvil o Menzelově (†82) smrti Dostal unikátní příležitost natočit s Jiřím Menzelem (†82) poslední dva filmy jeho kariéry, Obsluhov... číst článek
Zdeněk Svěrák o skonu Jiřího Menzela (†82): Milosrdná smrt, ani moc nesmutním! Zdeněk Svěrák o skonu Jiřího Menzela (†82): Milosrdná smrt, ani moc nesmutním! Přestože podle vzpomínkového videa Olgy Menzelové (42) to vypadá, že odchod jejího manžela Jiřího (†... číst článek
Jaroslav Uhlíř (74) 3 měsíce od zmizení znovu ve společnosti! Manželka ho raději hlídala Jaroslav Uhlíř (74) 3 měsíce od zmizení znovu ve společnosti! Manželka ho raději hlídala Poprvé od svého zmizení se skladatel Jaroslav Uhlíř (74) objevil ve společnosti. S manželkou Helenou... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Michal Novotný
Michal Novotný
zobrazit profil Šárka Vaculíková
Šárka Vaculíková
zobrazit profil Maisie Williams
Maisie Williams
zobrazit profil Jana Brejchová
Jana Brejchová
zobrazit profil Jakub Štěpán
Jakub Štěpán
zobrazit profil Eva Vejmělková
Eva Vejmělková
zobrazit profil Dagmar Patrasová
Dagmar Patrasová