Zdeněk Svěrák | Celebwiki.cz

Zdeněk Svěrák

Datum narození: 28. 3. 1936
Místo narození: Praha
Profese: herec, scenárista, textař, spisovatel
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Svěrák se zapsal do srdcí dospělých svými vtipnými scénáři, děti si zpívají jeho písničky a poslouchají jeho příběhy. Tento muž se vskutku stal prototypem renesančního člověka.

Herec, scenárista, dramatik, spisovatel a textař Zdeněk Svěrák vystudoval Vysokou školu pedagogickou. Živil se ale různě. Zprvu jako učitel, poté jako redaktor Československého rozhlasu a také jako scenárista ve Filmovém studiu na Barrandově.

ZDENĚK SVĚRÁK - O VELKÉ RODINNÉ TRAGÉDII

Na mnoha filmech spolupracoval s Ladislavem Smoljakem, který byl režisérem, a který se následně stal jeho neoddělitelným divadelním i filmovým partnerem. V roce 1967 spolu založili Divadlo Járy Cimrmana. Jára Cimrman je postava fiktivního génia, který je zmiňován jako spoluautor Svěrákových a Smoljakových děl. Dvojce napsala mnoho divadelních inscenací a jeden celovečerní film Jára Cimrman ležící, spící.
 
U filmů jako jsou Vrchní, prchni, Tři veteráni nebo Vratné lahve psal scénář Zdeněk Svěrák sám. Zatímco na filmech Marečku, podejte mi pero či Kulový blesk už spolupracoval právě s Ladislavem Smoljakem. Za jeho největší úspěch se považuje film Kolja, ke kterému napsal scénář, zahrál si v něm hlavní roli, syn Jan Svěrák ho režíroval a dostal za něj sedm Českých lvů, Zlatý Glóbus a dokonce i sošku Oscara.
 
Roku 1988 začal Zdeněk Svěrák spolu s Jaroslavem Uhlířem dělat dětský pořad Hodina zpěvu. Texty k písním si píše Zdeněk Svěrák sám a Jaroslav Uhlíř je doplňuje svou nezapomenutelnou hudbou.

Zdeněk Svěrák v roce 1994 založil organizaci pro pomoc paraplegikům, lidem s poraněním páteře, kteří jsou trvale upoutáni na invalidní vozík. Založením Centra Paraple reagoval na nehodu svého hereckého kolegy Jana Kašpara, který po pádu ze stromu zůstal ochrnutý.

V roce 2019 Zdeněk Svěrák obdržel Cenu Thálie za mimořádný přínos divadlu.

O ZDEŇKU SVĚRÁKOVI ČTĚTE ZDE>>

V 60. letech 20. století byl Zdeněk Svěrák členem KSČ (vystoupil v roce 1969). Podpisem se dokonce připojil k Antichartě, za což se po převratu omluvil. Jeho zálibou vždy byly manuální práce, např. zedničina.

Zdeněk Svěrák má dvě děti, syna Jana, významného filmového režiséra, a dceru Hanku Jelínkovou, spisovatelku, překladatelku a pedagožku. 

 

Články o celebritě

Legendární herec Petr Nárožný (81): Za tři měsíce končím! Legendární herec Petr Nárožný (81): Za tři měsíce končím! Tvrdí, že jedinou pořádnou brzdou stáří je práce, povinnosti a denní režim. Jenomže jedním dechem do... číst článek
Kolářová září štěstím: Se zpožděním 9 měsíců! Kolářová září štěstím: Se zpožděním 9 měsíců! Pozdě, ale přece! Kvůli zdravotním obtížím si Daniela Kolářová (73) nemohla v květnu 2019 převzít ce... číst článek
Ladislav Mrkvička chyběl na udílení cen kritiky: Nemůže se hnout! Ladislav Mrkvička chyběl na udílení cen kritiky: Nemůže se hnout! Celé Divadlo Archa ho netrpělivě očekávalo. Ladislav Mrkvička (81), který byl o víkendových Cenách č... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jonas Chernick
Jonas Chernick
zobrazit profil Kim Basinger
Kim Basinger
zobrazit profil Vladimír Čech
Vladimír Čech
zobrazit profil Tereza Dočkalová
Tereza Dočkalová
zobrazit profil Miloš Kopecký
Miloš Kopecký
zobrazit profil Nicole Kidman
Nicole Kidman
zobrazit profil Monika Timková
Monika Timková