Zdeněk Svěrák

Datum narození: 28. 3. 1936
Místo narození: Praha
Profese: herec, scenárista, textař, spisovatel
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Svěrák se zapsal do srdcí dospělých svými vtipnými scénáři, děti si zpívají jeho písničky a poslouchají jeho příběhy. Tento muž se vskutku stal prototypem renesančního člověka.

Herec, scenárista, dramatik, spisovatel a textař Zdeněk Svěrák vystudoval Vysokou školu pedagogickou. Živil se ale různě. Zprvu jako učitel, poté jako redaktor Československého rozhlasu a také jako scenárista ve Filmovém studiu na Barrandově.

ZDENĚK SVĚRÁK - O VELKÉ RODINNÉ TRAGÉDII

Oscara dostal Svěkův Kolja

Na mnoha filmech spolupracoval s Ladislavem Smoljakem, který byl režisérem, a který se následně stal jeho neoddělitelným divadelním i filmovým partnerem. V roce 1967 spolu založili Divadlo Járy Cimrmana. Jára Cimrman je postava fiktivního génia, který je zmiňován jako spoluautor Svěrákových a Smoljakových děl. Dvojce napsala mnoho divadelních inscenací a jeden celovečerní film Jára Cimrman ležící, spící.
 
U filmů jako jsou Vrchní, prchni, Tři veteráni nebo Vratné lahve psal scénář Zdeněk Svěrák sám. Zatímco na filmech Marečku, podejte mi pero či Kulový blesk už spolupracoval právě s Ladislavem Smoljakem. Za jeho největší úspěch se považuje film Kolja, ke kterému napsal scénář, zahrál si v něm hlavní roli, syn Jan Svěrák ho režíroval a dostal za něj sedm Českých lvů, Zlatý Glóbus a dokonce i sošku Oscara.
 

Zdeněk Svěrák má Anděla od prezidenta

Roku 1988 začal Zdeněk Svěrák spolu s Jaroslavem Uhlířem dělat dětský pořad Hodina zpěvu. Texty k písním si píše Zdeněk Svěrák sám a Jaroslav Uhlíř je doplňuje svou nezapomenutelnou hudbou.

Zdeněk Svěrák v roce 1994 založil organizaci pro pomoc paraplegikům, lidem s poraněním páteře, kteří jsou trvale upoutáni na invalidní vozík. Založením Centra Paraple reagoval na nehodu svého hereckého kolegy Jana Kašpara, který po pádu ze stromu zůstal ochrnutý.

V roce 2019 Zdeněk Svěrák obdržel cenu Thálie za mimořádný přínos divadlu.

Zdeněk Svěrák se v dubnu 2023 dostal do síně slávy cen Anděl. Předal mu ho Petr Pavel, 4. prezinebt České republiky.

O ZDEŇKU SVĚRÁKOVI ČTĚTE ZDE>>

V 60. letech 20. století byl Zdeněk Svěrák členem KSČ (vystoupil v roce 1969). Podpisem se připojil k Antichartě, za což se po převratu omluvil. Jeho zálibou vždy byly manuální práce, např. zedničina.

Zdeněk Svěrák má dvě děti, syna Jana, významného filmového režiséra, a dceru Hanku Jelínkovou, spisovatelku, překladatelku a pedagožku. 

 

Články o celebritě

Podzimní trumfy České televize odtajněny! Podzimní trumfy České televize odtajněny! Nový seriál i pokračování oblíbené komediální série, populární StarDance, řada zajímavých dokumentů ... číst článek
Česká televize odtajnila trumfy: Co nás čeká na podzim? Novinka s Krobotem i návrat StarDance! Česká televize odtajnila trumfy: Co nás čeká na podzim? Novinka s Krobotem i návrat StarDance! Nový seriál i pokračování oblíbené komediální série, napínavé taneční klání, řada zajímavých dokumen... číst článek
Nezkrotná Osvaldová slaví 70! Divočina se Soukupem, mladí milenci i zvraty v kariéře Nezkrotná Osvaldová slaví 70! Divočina se Soukupem, mladí milenci i zvraty v kariéře Herečka a textařka Gábina Osvaldová slaví 70! Život autorky řady hitů a známé porotkyně z talentovýc... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jaroslav Šmíd
Jaroslav Šmíd
zobrazit profil Petr Nárožný
Petr Nárožný
zobrazit profil Saša Rašilov
Saša Rašilov
zobrazit profil Eva Nosálková-Leinweberová
Eva Nosálková-Leinweberová
zobrazit profil Lubomír Kostelka
Lubomír Kostelka
zobrazit profil Jiří Böhm
Jiří Böhm
zobrazit profil Halka Třešňáková
Halka Třešňáková
zobrazit profil Oleg Pavlovič Tabakov
Oleg Pavlovič Tabakov