Libuše Šafránková

Datum narození: 7.6.1953
Místo narození: Šlapanice u Brna
Profese: herečka
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Krásná a oblíbená herečka Libuše Šafránková se vryla do pamětí diváků všech generací, ať už jako Popelka, Večernice, princezna ze skal, vodnice Jana či třeba Helena Vránová z Vrchní, prchni!

Po brněnské konzervatoři předvedla Libuše Šafránková své první role v Mahenově divadle nebo v divadle Za branou. Poté přešla do pražského Činoherního klubu. Excelovala v Žebrácké opeře od Václava Havla, Gogolově Ženitbě nebo v dramatu od Jiřího Menzela Tři v tom. Pak začala působit na prknech Národního divadla.

LIBUŠE ŠAFRÁNKOVÁ - JAK PŘIŠLA O VNOUČATA?

Kromě pohádek si Libuše Šafránková zahrála i v řadě komedií: ve Vrchní, prchni! od Svěráka a Smoljaka, ve Vorlíčkově Jak utopit doktora Mráčka či v Báječných létech pod psa podle románu Michala Viewegha. Objevila se i v seriálových Četnických humoreskách po boku Tomáše Töpfera. V Malé mořské víle se objevila po boku své sestry Miroslavy Šafránkové. Z novějších snímků byla k vidění v pohádce Micimutr či v seriálu Gympl s (r)učením omezeným.

Nezapomenutelnou je herečka Libuše Šafránková pro všechny české děti v pohádkách Princ a Večernice, Třetí princ a především Tři oříšky pro popelku (prince jí skvěle ztvárnil Pavel Trávníček), která po několik generací patří k oblíbené a neodmyslitelné vánoční klasice nejen v Česku, ale i v Německu a dokonce Norsku (když tamní veřejnoprávní televize NRK po dvaceti letech opakovaného štědrovečerního vysílání Popelku v roce 1993 stáhla, zaplavila ji lavina stížností a rok na to se Libuška Šafránková ke svým norským divákům opět vrátila - v pětimilionovém Norsku si ji rok co rok nenechá ujít milion diváků). 

Za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli v oscarovém filmu Jana Svěráka Kolja získala Libuše Šafránková Českého lva. V roce 2008 se stala nejoblíbenější českou herečkou všech dob v rozsáhlé anketě Hvězda mého srdce.

O LIBUŠI ŠAFRÁNKOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Její manžel Josef Abrhám (mají spolu syna Josefa) jí stojí vždy po boku, což se ukázalo jako velmi potřebné, když ji po šedesátce operovali kvůli rakovině.

 

Články o celebritě

Xenie Patrasová i Arabela Nagyová: Trápení kvůli alkoholu! Prokletí princezen? Xenie Patrasová i Arabela Nagyová: Trápení kvůli alkoholu! Prokletí princezen? Už čtyři desítky let uplynou od natáčení Arabely. Zatímco v seriálu měly hodná Arabela i zlá Xenie… číst článek
NEČEKANÁ REAKCE! Známý režisér drsně o herečce Libušce Šafránkové (65): DĚLALA BLBOU… NEČEKANÁ REAKCE! Známý režisér drsně o herečce Libušce Šafránkové (65): DĚLALA BLBOU… O Libušce Šafránkové by se jen málokdo odvážil mluvit nelichotivě. Herečka totiž patří mezi ikony… číst článek
Jandák o natáčení Třech oříšků pro Popelku: Menšík tajně miloval Šafránkovou! Jandák o natáčení Třech oříšků pro Popelku: Menšík tajně miloval Šafránkovou! Na kontě má spoustu rolí v různých českých pohádkách, mezi nimiž nechybí ani ta nejslavnější – Tři… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Filip Čáp
Filip Čáp
zobrazit profil Hana Gregorová
Hana Gregorová
zobrazit profil Josef Polášek
Josef Polášek
zobrazit profil Barbora Černá
Barbora Černá
zobrazit profil Soňa Valentová
Soňa Valentová
zobrazit profil Lumír Olšovský
Lumír Olšovský
zobrazit profil Hedy Lamarr
Hedy Lamarr
zobrazit profil Cameron Diaz
Cameron Diaz