Libuše Šafránková

Datum narození: 7. 6. 1953
Datum úmrtí: 9. 6. 2021
Místo narození: Šlapanice u Brna
Profese: herečka
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jako krásná herečka se Libuše Šafránková vryla do pamětí diváků všech generací, ať už jako Popelka, Večernice, princezna ze skal, vodnice Jana či třeba Helena Vránová z Vrchní, prchni!

Po brněnské konzervatoři předvedla Libuše Šafránková své první role v Mahenově divadle nebo v divadle Za branou. Poté přešla do pražského Činoherního klubu. Excelovala v Žebrácké opeře od Václava Havla, Gogolově Ženitbě nebo v dramatu od Jiřího Menzela Tři v tom. Pak začala působit na prknech Národního divadla.

LIBUŠE ŠAFRÁNKOVÁ - JAK PŘIŠLA O VNOUČATA?

Kromě pohádek si Libuše Šafránková zahrála i v řadě komedií: ve Vrchní, prchni! od Svěráka a Smoljaka, ve Vorlíčkově Jak utopit doktora Mráčka či v Báječných létech pod psa podle románu Michala Viewegha. Objevila se i v seriálových Četnických humoreskách po boku Tomáše Töpfera. V Malé mořské víle se objevila po boku své sestry Miroslavy Šafránkové. Z novějších snímků byla k vidění v pohádce Micimutr či v seriálu Gympl s (r)učením omezeným.

Nezapomenutelnou se herečka Libuše Šafránková stala pro všechny české děti v pohádkách Princ a Večernice, Třetí princ a především Tři oříšky pro popelku (prince jí skvěle ztvárnil Pavel Trávníček), která po několik generací patří k oblíbené a neodmyslitelné vánoční klasice nejen v Česku, ale i v Německu a dokonce Norsku (když tamní veřejnoprávní televize NRK po dvaceti letech opakovaného štědrovečerního vysílání Popelku v roce 1993 stáhla, zaplavila ji lavina stížností a rok na to se Libuška Šafránková ke svým norským divákům opět vrátila - v pětimilionovém Norsku si ji rok co rok nenechá ujít milion diváků). 

Za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli v oscarovém filmu Jana Svěráka Kolja získala Libuše Šafránková Českého lva. V roce 2008 se stala nejoblíbenější českou herečkou všech dob v rozsáhlé anketě Hvězda mého srdce.

O LIBUŠI ŠAFRÁNKOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Její manžel Josef Abrhám (měli spolu syna Josefa) jí stál vždy po boku, což se ukázalo jako velmi potřebné, když ji po šedesátce operovali kvůli rakovině.

Libuše Šafránková zemřela 9. června 2021. Bylo jí 68 let.

 

Články o celebritě

Herec Josef Abrhám (81): První reakce na smrt milované Libušky (†68)! Herec Josef Abrhám (81): První reakce na smrt milované Libušky (†68)! Jak nese Popelčin nečekaný odchod Josef Abrhám (81)? S manželkou Libuškou Šafránkovou (†68) byli jak... číst článek
Milované útočiště Libušky Šafránkové (†68): Můj dům, můj hrad! Milované útočiště Libušky Šafránkové (†68): Můj dům, můj hrad! V posledních letech, kdy zesnulá Libuše Šafránková (†68) bojovala s těžkou nemocí, se ona i její man... číst článek
Popelka Šafránková (†68) byla až druhou volbou! Nejslavnější roli dostala díky těhotenství Popelka Šafránková (†68) byla až druhou volbou! Nejslavnější roli dostala díky těhotenství Libuše Šafránková (†68), která zemřela 9. června, se nejvíc proslavila hlavní rolí v nezapomenutelné... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Věra Galatíková
Věra Galatíková
zobrazit profil Klára Melíšková
Klára Melíšková
zobrazit profil Scarlett Johansson
Scarlett Johansson
zobrazit profil Veronika Arichteva
Veronika Arichteva
zobrazit profil Kryštof Zapletal
Kryštof Zapletal
zobrazit profil Martina Preissová
Martina Preissová
zobrazit profil Juraj Kukura
Juraj Kukura