Josef Abrhám | Celebwiki.cz

Josef Abrhám

Datum narození: 14.12.1939
Místo narození: Zlín
Profese: herec, dabér
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Herec Josef Abrhám, manžel Libuše Šafránkové, za film Šakalí léta získal Českého lva. V 90. letech 20. století obdržel Cenu ministra kultury.

Filmový a televizní herec Josef Abrhám, který proslul jako doktor Blažej z oblíbeného seriálu Nemocnice na kraji města, se narodil do Protektorátu Čechy a Morava – značně nehezké doby a prostředí. Přesto se jeho život odehrával spíše veselejším stylem, ostatně stejně jako většina jeho filmových rolí.

JOSEF ABRHÁM O PROBLÉMECH VE VZTAHU

Absolvent pražské DAMU Josef Abrhá, začínal jako herec v Divadle na Vinohradech a hostoval také na scéně Národního divadla. Do vznikajícího Činoherního klubu nastoupil po ukončení vojenské služby a stal se jeho důležitou součástí. Na dva roky přijal angažmá v Národním divadle, odkud ale vzápětí odešel.

Hrál řadu výrazných rolí ve spoustě českých filmů, jako byla např. veselohra Oldřicha Lipského Marečku, podejte mi pero! (1976). Postava třídního učitele v tomto snímku se stala základem pro jeho obsazování do komických rolí, které ale Josef Abrhám dokázal ztvárnit s vlastním nezaměnitelným kouzlem, takže postavy neztrácely na důstojnosti.

JOSEF ABRHÁM - JAK SE DAL DOHROMADY S POPELKOU?

Můžeme jmenovat filmy, které již patří téměř k české klasice: Vrchní, prchni!, Kulový blesk, Polská krev, Jak je důležité míti Filipa, Stůj, nebo se netrefím, Šakalí léta, Obsluhoval jsem anglického krále, Kráska v nesnázích či Odcházení.

Mezi zásadní role Josefa Abrháma patří doktor Blažej, kterého hrál v Nemocnici na kraji města. Dodnes je tento seriál považován za jeden z nejkvalitnějších počinů v tomto specifickém oboru, kterým je český televizní seriál, přestože se natáčel v době normalizace. Zde je třeba zmínit velkou zásluhu scénáře, který napsal Jaroslav Dietl.

Josef Abrhám byl oceněn Českým lvem za výkon ve v komedii Jana Hřebejka Šakalí léta (1993). Kromě řady dalších ocenění mu byla v 90. letech 20. století udělena Cena ministra kultury.

O JOSEFU ABRHÁMOVI ČTĚTE ZDE>>

V roce 1976 se jeho manželkou stala herečka Libuše Šafránková a o rok později se jim narodil syn Josef, který se stal scénáristou a režisérem. Za manželku vzal dokumentaristku Denisu Grimmovou. V roce 2013 se pár rozešel, což zarmoutilo celý zbytek rodiny. Zato Josef Abrhám st. se svou Popelkou tvoří harmonický vztah již desítky let. Pár prochel těžkým obdobím, když byla Libušce diagnostikována rakovina plic.

 

Články o celebritě

Báječná léta pod psa: Filmová klasika, která pohořela! Co jste o filmu možná nevěděli? Báječná léta pod psa: Filmová klasika, která pohořela! Co jste o filmu možná nevěděli? Dnes již filmová klasika Báječná léta pod psa měla premiéru před necelými 22 lety. Dílo debutujícího… číst článek
Popelka Šafránková s manželem Abrhámem: Tajná oslava! Popelka Šafránková s manželem Abrhámem: Tajná oslava! Některé známé osobnosti si sice potrpí na okázalé a velkolepé narozeninové mejdany, ovšem ty největší… číst článek
Sůl do ran Libušky Šafránkové: Slavná milenka Abrháma šla s pravdou ven! Sůl do ran Libušky Šafránkové: Slavná milenka Abrháma šla s pravdou ven! Dvojice Josef Abrhám (78) a Libuše Šafránková (65) patří mezi nejstabilnější páry našeho showbyznysu.… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Dagmar Čárová
Dagmar Čárová
zobrazit profil Jamie Belman
Jamie Belman
zobrazit profil Milla Jovovich
Milla Jovovich
zobrazit profil Jaroslav Moučka
Jaroslav Moučka
zobrazit profil Stella Zázvorková
Stella Zázvorková
zobrazit profil Lumíra Přichystalová
Lumíra Přichystalová
zobrazit profil Václav Čížkovský
Václav Čížkovský
zobrazit profil Josef Trojan
Josef Trojan