Josef Abrhám | Celebwiki.cz

Josef Abrhám

Datum narození: 14.12.1939
Místo narození: Zlín
Profese: herec, dabér
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Herec Josef Abrhám, manžel Libuše Šafránkové, za film Šakalí léta získal Českého lva. V 90. letech 20. století obdržel Cenu ministra kultury.

Filmový a televizní herec Josef Abrhám, který proslul jako doktor Blažej z oblíbeného seriálu Nemocnice na kraji města, se narodil do Protektorátu Čechy a Morava – značně nehezké doby a prostředí. Přesto se jeho život odehrával spíše veselejším stylem, ostatně stejně jako většina jeho filmových rolí.

JOSEF ABRHÁM O PROBLÉMECH VE VZTAHU

Absolvent pražské DAMU Josef Abrhá, začínal jako herec v Divadle na Vinohradech a hostoval také na scéně Národního divadla. Do vznikajícího Činoherního klubu nastoupil po ukončení vojenské služby a stal se jeho důležitou součástí. Na dva roky přijal angažmá v Národním divadle, odkud ale vzápětí odešel.

Hrál řadu výrazných rolí ve spoustě českých filmů, jako byla např. veselohra Oldřicha Lipského Marečku, podejte mi pero! (1976). Postava třídního učitele v tomto snímku se stala základem pro jeho obsazování do komických rolí, které ale Josef Abrhám dokázal ztvárnit s vlastním nezaměnitelným kouzlem, takže postavy neztrácely na důstojnosti.

JOSEF ABRHÁM - JAK SE DAL DOHROMADY S POPELKOU?

Můžeme jmenovat filmy, které již patří téměř k české klasice: Vrchní, prchni!, Kulový blesk, Polská krev, Jak je důležité míti Filipa, Stůj, nebo se netrefím, Šakalí léta, Obsluhoval jsem anglického krále, Kráska v nesnázích či Odcházení.

Mezi zásadní role Josefa Abrháma patří doktor Blažej, kterého hrál v Nemocnici na kraji města. Dodnes je tento seriál považován za jeden z nejkvalitnějších počinů v tomto specifickém oboru, kterým je český televizní seriál, přestože se natáčel v době normalizace. Zde je třeba zmínit velkou zásluhu scénáře, který napsal Jaroslav Dietl.

Josef Abrhám byl oceněn Českým lvem za výkon ve v komedii Jana Hřebejka Šakalí léta (1993). Kromě řady dalších ocenění mu byla v 90. letech 20. století udělena Cena ministra kultury.

O JOSEFU ABRHÁMOVI ČTĚTE ZDE>>

V roce 1976 se jeho manželkou stala herečka Libuše Šafránková a o rok později se jim narodil syn Josef, který se stal scénáristou a režisérem. Za manželku vzal dokumentaristku Denisu Grimmovou. V roce 2013 se pár rozešel, což zarmoutilo celý zbytek rodiny. Zato Josef Abrhám st. se svou Popelkou tvoří harmonický vztah již desítky let. Pár prochel těžkým obdobím, když byla Libušce diagnostikována rakovina plic.

 

Články o celebritě

Libuška Šafránková (66): NAROZENINY VE ŠPITÁLE! Libuška Šafránková (66): NAROZENINY VE ŠPITÁLE! Svoje šestašedesátiny naše slavná Popelka tentokrát neslavila od rána, jak u ní bývá často zvykem.… číst článek
Abrhám od Šafránkové se uzavřel před světem: Důvod vás šokuje! Abrhám od Šafránkové se uzavřel před světem: Důvod vás šokuje! Josef Abrhám (79) je právem považován za jednoho z nejlepších českých herců. Za život stihl hrát… číst článek
Hvězda reklamy na Kofolu Polášek: Druhá svatba se stejnou ženou Hvězda reklamy na Kofolu Polášek: Druhá svatba se stejnou ženou Josef Polášek (53) se proslavil zejména vánoční reklamou se »zlatým prasátkem, co má zuby nahoru».… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Renata Olárová
Renata Olárová
zobrazit profil Jiří Maryško
Jiří Maryško
zobrazit profil Dana Syslová
Dana Syslová
zobrazit profil Michal Nesvadba
Michal Nesvadba
zobrazit profil Tereza Kostková
Tereza Kostková
zobrazit profil Nikol Štíbrová
Nikol Štíbrová
zobrazit profil Josef Carda
Josef Carda
zobrazit profil Tomáš Juřička
Tomáš Juřička