Petra Špalková | Celebwiki.cz

Petra Špalková

Datum narození: 21.2.1975
Místo narození: Brno
Výška: 165 cm
Profese: herečka
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Herečka Petra Špalková v roce 1997 obdržela Cenu Thálie v kategorii Talent roku a 11 let nato si odnesla Českého lva za vedlejší roli ve filmu Bába z ledu.

Narodila se do fotbalové rodiny. Její otec byl fotbalovým rozhodčím a matka fotbalovou funkcionářkou. Petra Špalková se však intenzivně věnovala divadlu a snila o profesionální herecké kariéře. V letech 1980 až 1988 účinkovala spolu se bratrem Jakubem Špalkem v inscenacích Dětského studia brněnského Divadla Na provázku.

PETRA ŠPALKOVÁ O PROBLÉMECH S POČETÍM

Po maturitě Petra Špalková studovala čtyři semestry divadelní vědu na Univerzitě Karlově, nakonec ale dala přednost divadelní praxi. V letech 1991 až 1996 byla členkou divadelního spolku Kašpar, jehož zakladatelem, producentem a režisérem byl bratr Jakub. V roce 1996 nastoupila do pražského Činoherního klubu, kde se objevila např. v představeních Skleněný zvěřinec, Tři sestry nebo Zkrocení zlé ženy.

V roce 1997 se Petra Špalková stala držitelkou Ceny Thálie jako talent roku. Na podzim 1999 přestoupila do Divadla Na zábradlí. V roce 2000 byla nominována na Cenu Alfréda Radoka za nejlepší ženský herecký výkon. Petra Špalková byla považována za jednu z nejtalentovanějších a nejzajímavějších divadelních hereček mladé generace. V roce 2005 se stala členkou činohry Národního divadla v Praze, v letech 2001až 2006 učila na Pražské konzervatoři.

Ve filmu si Petra Špalková poprvé zahrála roku 1993, kdy jí do svého filmu Šakalí léta obsadili režisér Jan Hřebejk a scénárista Petr Jarchovský. Poté se objevila třeba v kultovním filmu Babí léto. Menší roli dostala v oskarovém snímku Kolja.

Za vedlejší roli ve filmu Bohdana Slámy Bába z ledu si Petra Špalková roku 2018 odnesla Českého lva. Vidět jsme ji mohli také v seriálech Zdivočelá země, Četnické humoresky nebo Letiště

O PETŘE ŠPALKOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Petra Špalková má s o 10 let mladším manželem Miloslavem Tichým syna Aloise a dceru Andělu. Před lety však zažila tragickou událost, když v průběhu svého prvního těhotenství potratila. Herečka už je jednou rozvedená, z prvního manželství však žádného potomka nemá.  

 

Články o celebritě

Jirka Mádl: Tohle bude poprvé v životě! Jirka Mádl: Tohle bude poprvé v životě! Kývl na hlavní roli v novém seriálu ČT Sever. Jiří Mádl (32) si poprvé v životě střihnul policistu.… číst článek
13 trapasů Českých lvů: Opilecké vrávorání, útoky na Zemana i cukrující Janeček! 13 trapasů Českých lvů: Opilecké vrávorání, útoky na Zemana i cukrující Janeček! Předávání hereckých cen Český lev se každoročně neobejde bez skandálů a jiných trapasů. Zatímco předloni… číst článek
Nový film ČT Balada o pilotovi: Malík byl ve skutečnosti Balík. Natáčelo se v Kbelích, Chotěšově i Švýcarsku Nový film ČT Balada o pilotovi: Malík byl ve skutečnosti Balík. Natáčelo se v Kbelích, Chotěšově i Švýcarsku Přes dva a půl tisíce pilotů sloužilo v uniformách britského královského letectva. Pro Brity hrdinové,… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Alena Karešová
Alena Karešová
zobrazit profil Františka Stropnická
Františka Stropnická
zobrazit profil Zuzana Čapková
Zuzana Čapková
zobrazit profil Patrik Holubář
Patrik Holubář
zobrazit profil Scarlett Johansson
Scarlett Johansson
zobrazit profil Jana Janěková
Jana Janěková
zobrazit profil Simona Stašová
Simona Stašová
zobrazit profil Alan Rickman
Alan Rickman