Jan Svěrák | Celebwiki.cz

Jan Svěrák

Datum narození: 6.2.1965
Místo narození: Žatec
Profese: filmový režisér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Jan Svěrák se jako držitel Oscara zařadil mezi nejlepší a nejúspěšnější české režiséry, na čemž má lví podíl jeho otec Zdeněk Svěrák.

Po maturitě vystudoval Jan Svěrák dokumentární tvorbu na pražské FAMU. Už během studií natočil krátkometrážní film Vesmírná Odyssea II, která sklidila velký úspěch. Okamžitě po dokončení fakulty natočil dokumentární film Ropáci, za který později získal studentského Oscara.

JAN SVĚRÁK - ČESKÝ STEVEN SPIELBERG

Už v roce 1991 natočil Jan Svěrák veleúspěšný celovečerní film Obecná škola, kam do jedné role dosadil i svého otce Zdeňka. Film je dodnes považován za jeden z nejlepších ve společné kariéře otce a syna Svěrákových.

V roce 1995 byl oceněn za snímek Kolja. Do hlavní role opět obsadil opět svého otce. Tento film vynesl Janu Svěrákovi sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Ve světě začali Jana Svěráka chválit a získal si renomé. Dostal nabídky na režii filmů v USA s takovými hvězdami jako jsou Johnny Depp, Nicole Kidman nebo Michael Cain.

Jan Svěrák se ale pustil do natáčení filmu Tmavomodrý svět, který byl sice přijímán skepticky, ale svou kvalitou se vyrovnal americkým velkofilmům. Dále se svým otcem natočil komedii Vratné lahve, která měla výborné divácké ohlasy. Jeho další film je o malém plyšovém medvídkovi, který putuje světem. Kuky se vrací je krásný a poučný film jak pro děti, tak i pro dospělé. Na Obecnou školu Svěrákovi navázali příběhem Po strništi bos.

O JANU SVĚRÁKOVI ČTĚTE ZDE>>

S manželkou Evou má Jan Svěrák dceru Kateřinu. Režisérova sestra Hanka Jelínková se stala spisovatelkou, překladatelkou a pedagožkou.

 

Články o celebritě

Kuriózní natáčení pohádky Tři bratři: Paroží mezi nohama i princezna na záchodě! Kuriózní natáčení pohádky Tři bratři: Paroží mezi nohama i princezna na záchodě! Pohádka Tři bratři, která potěší televizní diváky na Štědrý den, je bezesporu filmem velice povedeným… číst článek
Výhra České televize: Se StarDance i zohyzděnou Brodskou vytřela zrak konkurenci! Výhra České televize: Se StarDance i zohyzděnou Brodskou vytřela zrak konkurenci! Víkendovou sledovanost v českých domácnostech zcela ovládlo „Čétéčko“. V sobotu byla naprosto bezkonkurenční… číst článek
Kráska z Kolji díky nemocnému otci prokoukla zdravotnictví: Je prý v šoku! Kráska z Kolji díky nemocnému otci prokoukla zdravotnictví: Je prý v šoku! Charismatická kráska Silvia Šuvadová (46), kterou příroda obdařila neuvěřitelně pronikavýma modrýma… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Jan Hřebejk
Jan Hřebejk
zobrazit profil Irena Pavlásková
Irena Pavlásková
zobrazit profil David Balda
David Balda
zobrazit profil Vladimír Smutný
Vladimír Smutný
zobrazit profil Ondřej Trojan
Ondřej Trojan
zobrazit profil Jakub Zindulka
Jakub Zindulka
zobrazit profil Michal Hogenauer
Michal Hogenauer