Jan Svěrák | Celebwiki.cz

Jan Svěrák

Datum narození: 6. 2. 1965
Místo narození: Žatec
Profese: filmový režisér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Jan Svěrák se jako držitel Oscara zařadil mezi nejlepší a nejúspěšnější české režiséry, na čemž má lví podíl jeho otec Zdeněk Svěrák.

Po maturitě vystudoval Jan Svěrák dokumentární tvorbu na pražské FAMU. Už během studií natočil krátkometrážní film Vesmírná Odyssea II, která sklidila velký úspěch. Okamžitě po dokončení fakulty natočil dokumentární film Ropáci, za který později získal studentského Oscara.

JAN SVĚRÁK - ČESKÝ STEVEN SPIELBERG

Už v roce 1991 natočil Jan Svěrák veleúspěšný celovečerní film Obecná škola, kam do jedné role dosadil i svého otce Zdeňka. Film je dodnes považován za jeden z nejlepších ve společné kariéře otce a syna Svěrákových.

V roce 1995 byl oceněn za snímek Kolja. Do hlavní role opět obsadil opět svého otce. Tento film vynesl Janu Svěrákovi sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Ve světě začali Jana Svěráka chválit a získal si renomé. Dostal nabídky na režii filmů v USA s takovými hvězdami jako jsou Johnny Depp, Nicole Kidman nebo Michael Cain.

Jan Svěrák se ale pustil do natáčení filmu Tmavomodrý svět, který byl sice přijímán skepticky, ale svou kvalitou se vyrovnal americkým velkofilmům. Dále se svým otcem natočil komedii Vratné lahve, která měla výborné divácké ohlasy. Jeho další film je o malém plyšovém medvídkovi, který putuje světem. Kuky se vrací je krásný a poučný film jak pro děti, tak i pro dospělé. Na Obecnou školu Svěrákovi navázali příběhem Po strništi bos.

O JANU SVĚRÁKOVI ČTĚTE ZDE>>

S manželkou Evou má Jan Svěrák dceru Kateřinu. Režisérova sestra Hanka Jelínková se stala spisovatelkou, překladatelkou a pedagožkou.

 

Články o celebritě

Režisérka Poledňáková (78) po mrtvici: Zbavuje se chalupy za 3,5 milionu Režisérka Poledňáková (78) po mrtvici: Zbavuje se chalupy za 3,5 milionu Režisérka známých komedií S tebou mě baví svět či Jak vytrhnout velrybě stoličku Marie Poledňáková (... číst článek
Režisérka Poledňáková: Prodávají chalupu, na které ochrnula! Režisérka Poledňáková: Prodávají chalupu, na které ochrnula! Podle obyvatel Martinic u Onšova na Pelhřimovsku je k prodeji chalupa, kde trávila volné chvíle reži... číst článek
Kuriózní natáčení pohádky Tři bratři: Paroží mezi nohama i princezna na záchodě! Kuriózní natáčení pohádky Tři bratři: Paroží mezi nohama i princezna na záchodě! Pohádka Tři bratři, která potěší televizní diváky na Štědrý den, je bezesporu filmem velice povedený... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Zdeněk Zelenka
Zdeněk Zelenka
zobrazit profil Zdeněk Švarc
Zdeněk Švarc
zobrazit profil Karel Kachyňa
Karel Kachyňa
zobrazit profil Pavel Háša
Pavel Háša
zobrazit profil Jiří Chlumský
Jiří Chlumský
zobrazit profil Olmo Omerzu
Olmo Omerzu