Související celebrity

Životopis

Jan Tříska se vydal na dráhu tanečníka, jenže ho Karel Höger uslyšel recitovat a uchvácen jeho projevem jej přemluvil ke studiu herectví. Tomu se Jan Tříska plně věnoval až do své tragické smrti.

DAMU Jan Třiska absolvoval v roce 1959. Později nastoupil do souboru Národního divadla a stal se tehdy vůbec nejmladším členem činohry. Zahrál si v Maryši nebo v Čapkově Bílé nemoci a zde také předvedl brilantní vcítění do Shakespearova Romea. Výrazné role ztvárnil poté i v Divadle za branou nebo v Městských divadlech pražských. Diváci si ho mohli užít v dramatech Kočka na kolejích, Tři sestry nebo ve Faustovi.

ZÁHADA SMRTI JANA TŘÍSKY

Kromě Charty podepsal Jan Tříska i manifest Dva tisíce slov. V roce 1977 odjel na dovolenou na Kypr, ze kterého směřoval do Řecka, Německa a následně za oceán do Kanady a USA. A líbil se i americkému publiku. Ukázal se mu v tamním Národním divadle nebo na newyorkské scéně. Objevil se ve hrách Mistr a Markétka, Višňový sad nebo Largo Desolato od Václava Havla. A prorazil i v hollywoodských trhácích. S režisérem Milošem Formanem spolupracoval na filmech Ragtime nebo Lid versus Larry Flynt.

Film mu nabídl mnoho příležitostí i v Česku. Před emigrací si zahrál v dramatech Lidé z maringotek, Radúz a Mahulena nebo v divácky oblíbené komedii Na samotě u lesa. Jako tajemný Široko se předvedl v seriálu Záhada hlavolamu. Svou nejznámější roli si ovšem užil až po revoluci. Spoluvytvořil fenomén Igora Hnízda z Obecné školy Zdeňka a Jana Svěráků. Jeho jméno zdobí i romantický snímek Želary, komedie Horem, pádem nebo poetický Máj, kde ztvárnil hlavního průvodce kata.

O JANU TŘÍSKOVI ČTĚTE ZDE>>

Věnoval se také dabingu. Češtinu propůjčil neméně charismatickému francouzskému herci Jeanu-Paulu Belmondovi. V roce 2002 získal za roli Krále Leara Cenu Alfréda Radoka.

Roku 1968 se Jan Tříska oženil s herečkou Karlou Chadimovou, s níž měl dcery Karlu a Janu. S rodinou emigloval roku 1977 do Kanady a posléze do USA.

Jan Třiska zemřel 25. září 2017. Osudným se mu stal pád z Kralova mostu do Vltavy. Bylo mu 80 let.

 

Články o celebritě

Nesvadba utajeným synem Třísky? Svědectví z první ruky Nesvadba utajeným synem Třísky? Svědectví z první ruky V pražském Národním divadle kdysi existoval tzv. Klub dobráků. Tohle neoficiální sdružení si rádo dě... číst článek
Český lev a zrádné schody Rudolfina: Vančurův „držkopád“ a Polívkova holubička! Český lev a zrádné schody Rudolfina: Vančurův „držkopád“ a Polívkova holubička! Předávání Českých lvů se nikdy neobejde bez tradičních pádů ze schodů Rudolfina nebo povalování po č... číst článek
25 let od tajné svatby Dagmar (68) s Václavem Havlem (†75): Slavná jsem byla dřív! 25 let od tajné svatby Dagmar (68) s Václavem Havlem (†75): Slavná jsem byla dřív! 4. ledna je to přesně 25 let, co se tehdejší prezident Václav Havel (†75) tajně oženil s herečkou Da... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Anna Geislerová
Anna Geislerová
zobrazit profil Stanislav Zindulka
Stanislav Zindulka
zobrazit profil Natálie Halouzková
Natálie Halouzková
zobrazit profil Barbora Seidlová
Barbora Seidlová
zobrazit profil Kristína Farkašová
Kristína Farkašová
zobrazit profil Jana Kolesárová
Jana Kolesárová
zobrazit profil Helena Dytrtová
Helena Dytrtová
zobrazit profil Michaela Badinková
Michaela Badinková