Jan Tříska | Celebwiki.cz

Související celebrity

Životopis

Jan Tříska se vydal na dráhu tanečníka, jenže ho Karel Höger uslyšel recitovat a uchvácen jeho projevem jej přemluvil ke studiu herectví. Tomu se Jan Tříska plně věnoval až do své tragické smrti.

DAMU Jan Třiska absolvoval v roce 1959. Později nastoupil do souboru Národního divadla a stal se tehdy vůbec nejmladším členem činohry. Zahrál si v Maryši nebo v Čapkově Bílé nemoci a zde také předvedl brilantní vcítění do Shakespearova Romea. Výrazné role ztvárnil poté i v Divadle za branou nebo v Městských divadlech pražských. Diváci si ho mohli užít v dramatech Kočka na kolejích, Tři sestry nebo ve Faustovi.

ZÁHADA SMRTI JANA TŘÍSKY

Kromě Charty podepsal Jan Tříska i manifest Dva tisíce slov. V roce 1977 odjel na dovolenou na Kypr, ze kterého směřoval do Řecka, Německa a následně za oceán do Kanady a USA. A líbil se i americkému publiku. Ukázal se mu v tamním Národním divadle nebo na newyorkské scéně. Objevil se ve hrách Mistr a Markétka, Višňový sad nebo Largo Desolato od Václava Havla. A prorazil i v hollywoodských trhácích. S režisérem Milošem Formanem spolupracoval na filmech Ragtime nebo Lid versus Larry Flynt.

Film mu nabídl mnoho příležitostí i v Česku. Před emigrací si zahrál v dramatech Lidé z maringotek, Radúz a Mahulena nebo v divácky oblíbené komedii Na samotě u lesa. Jako tajemný Široko se předvedl v seriálu Záhada hlavolamu. Svou nejznámější roli si ovšem užil až po revoluci. Spoluvytvořil fenomén Igora Hnízda z Obecné školy Zdeňka a Jana Svěráků. Jeho jméno zdobí i romantický snímek Želary, komedie Horem, pádem nebo poetický Máj, kde ztvárnil hlavního průvodce kata.

O JANU TŘÍSKOVI ČTĚTE ZDE>>

Věnoval se také dabingu. Češtinu propůjčil neméně charismatickému francouzskému herci Jeanu-Paulu Belmondovi. V roce 2002 získal za roli Krále Leara Cenu Alfréda Radoka.

Roku 1968 se Jan Tříska oženil s herečkou Karlou Chadimovou, s níž měl dcery Karlu a Janu. S rodinou emigloval roku 1977 do Kanady a posléze do USA.

Jan Třiska zemřel 25. září 2017. Osudným se mu stal pád z Kralova mostu do Vltavy. Bylo mu 80 let.

 

Články o celebritě

Alois Švehlík: Rypar z Na střeše mu Českého lva nevynesl Alois Švehlík: Rypar z Na střeše mu Českého lva nevynesl Herecká legenda Alois Švehlík, který loni oslavil již 80. narozeniny, se ani v tomto požehnaném věku… číst článek
Rozhovor s Tomášem Magnuskem (35): Co mu nejvíc omílají o hubu?! Rozhovor s Tomášem Magnuskem (35): Co mu nejvíc omílají o hubu?! Vystudovaný pedagog Tomáš Magnusek (35), který zběhl k filmu, patří k nejtěžším českým režisérům.… číst článek
Uplakané Vánoce Dagmar Havlové: SMRT NEJLEPŠÍ KAMARÁDKY Uplakané Vánoce Dagmar Havlové: SMRT NEJLEPŠÍ KAMARÁDKY Ve věku 72 let podlehla o Vánocích rakovině herečka a bývalá politička Táňa Fischerová! Smutná zpráva… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Salma Hayek
Salma Hayek
zobrazit profil Juraj Kukura
Juraj Kukura
zobrazit profil Martin Pechlát
Martin Pechlát
zobrazit profil Zuzana Vejvodová
Zuzana Vejvodová
zobrazit profil Kim Basinger
Kim Basinger
zobrazit profil Sabina Rojková
Sabina Rojková
zobrazit profil Vuk Čelebić
Vuk Čelebić
zobrazit profil Katarína Hasprová
Katarína Hasprová