Pavel Landovský

Datum narození: 11. 9. 1936
Datum úmrtí: 10. 10. 2014
Přezdívka: Lanďák
Místo narození: Havlíčkův Brod
Profese: herec, dramatik
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Pavel Landovský, chartista, kterého komunisté vyhnali z rodné země, byl nositel jednoho z nejvyšších státních vyznamenání, svérázný herec a osobitý dramatik.

Patřil mezi nejoriginálnější i nejuznávanější, ale také nejkontroverznější české herce. Pavel Landovský platil za nespoutaného a velmi emotivního bonvivána a komedianta. Opakovaně veřejně a nevybíravými slovy kritizoval levicové herce, třeba Jiřinu Švorcovou označil za špatného člověka, i politiky. Byl také přistižen, jak řídí přiopilý a policistům pak nadával, na jeho dům byla uvalena exekuce atd.

Pavel Landovský začínal jako statista

Mezi špičku se Pavel Landovský vypracoval především svou originalitou, vitalitou, intuitivním herectvím a nesporným talentem. Vyučený nástrojař a absolvent strojní průmyslovky se marně pokoušel dostat na DAMU. Celkem se hlásil čtyřikrát, ale nepovedlo se.

Láska k divadlu však byla silnější. Pavel Landovský se nechal tedy alespoň zaměstnat jako statista v teplickém divadle a po několika letech dostal první drobné herecké příležitosti v divadle v Šumperku. Jeho kariéra začala až koncem 60. let 20. století v pražském Činoherním klubu, kde navíc zanechal stopu i jako dramatik (Hodinový hoteliér či Chudobinec aneb případ vesnického policajta; psal i pro Československý rozhlas).

Landovský emigroval do Rakouska

Když Pavel Landovský podepsal Chartu 77, donutili ho komunisté v rámci šikanózní represivní operace Asanace odejít do emigrace do Rakouska, kde poté působil ve vídeňském Burgtheateru.

Po Sametové revoluci 1989 se ovšem Pavel Landovský vrátil domů a vytvořil řadu dalších neopakovatelných rolí. Posledních deset let života prožil víceméně v osamění ve svém domku v Kytíně u Mníšku pod Brdy a netajil se tím, že je nešťastný.

Českého lva Pavel Landovský nezískal

Bez Pavla Landovského by se neobešly filmové perly 60. let 20. století, jako jsou Utrpení mladého Boháčka (se Stelou Zázvorkovou), Penzion pro svobodné pány (s Josefem Abrhámem), Svatbel a jako řemen (s Ivou Janžurovou), Markéta Lazarová (s Magdou Vášáryovou) či Já, truchlivý bůh (s Milošem Kopeckým).

Po listopadu 1989 na sebe opět upozornil, zvláště ve filmech Černí baroni (s Ondřejem Vetchým) nebo Vratné lahve (se Zdeňkem Svěrákem). Za vedlejší roli v tomto filmu byl Pavel Landovský nominován na Českého lva.

Mohl být Landovský prezidentem?

Celkem Pavel Landovský hrál v téměř stovce filmových titulů. V roce 2002 dostal medili Za zásluhy od tehdejšího prezidenta Václava Havla, který patřil mezi jeho osobní přátele (dokonce si spolu zahráli v Havlově hře Audience a objevil se i ve filmovém zpracování poslední Havlovy hry Odcházení).

Pavel Landovský se ve své vzpomínkové knize Lanďák (napsal ji se svojí někdejší manželkou Helenou Albertovou) svěřil, že mu v roce 1989 Václav Havel nabídl, aby se stal prezidentem, což ale odmítl.

Herec a dramatik Pavel Landovský zemřel 10. října 2014. Bylo mu 78 let.

 

Články o celebritě

„Čo bolo, to bolo...“ Černí baroni nastoupili do služby před 30 lety „Čo bolo, to bolo...“ Černí baroni nastoupili do služby před 30 lety Byl plný hvězd, vtipů humoristy Miloslava Švandrlíka (†77), plánovalo se mu pokračování a diváky úst... číst článek
Černí baroni nastoupili do filmové služby před 30 lety Černí baroni nastoupili do filmové služby před 30 lety Ten film je plný hvězd, vtipů humoristy Miloslava Švandrlíka (†77), plánovalo se pokračování a divác... číst článek
Hvězda Devadesátek Mikluš hraje »mladšího« Hanuše: Mirek se hodně smál! A co poradil? Hvězda Devadesátek Mikluš hraje »mladšího« Hanuše: Mirek se hodně smál! A co poradil? Za velkého zájmu diváků vtrhly v neděli na obrazovku Devadesátky, seriál, který dějově předchází Pří... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Halka Třešňáková
Halka Třešňáková
zobrazit profil Marilyn  Monroe
Marilyn Monroe
zobrazit profil Jan Šťastný
Jan Šťastný
zobrazit profil Barbara Ronchi
Barbara Ronchi
zobrazit profil Shannen Doherty
Shannen Doherty
zobrazit profil Lída Němečková
Lída Němečková