Jan Kačer | Celebwiki.cz

Jan Kačer

Datum narození: 3. 10. 1936
Místo narození: Holice
Profese: herec, režisér
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Jan Kačer patří k nejvýznamnějším osobnostem českého divadla. Je jedním ze zakladatelů Činoherního klubu v Praze. Zrežíroval přes sto dvacet divadelních představení. Ztvárnil nesčetně rolí jak na prknech, tak na stříbrném plátně. Napsal několik knih. Herečka Nina Divíšková s ním žije téměř padesát let.

Vystudoval keramickou školu v Bechyni. Bavilo ho sochařství a výtvarné umění. Nadšený byl ale Jan Kačer do divadla. Režii na pražské DAMU vystudoval v roce 1960. Své první zkušenosti získal v Divadle ABC. Kariéru rozjel ale až v Ostravě. V Divadle Petra Bezruče tvořil jedno představením za druhým. Pokyny hercům dával například v Tramvaji do stanice Touha, v Romeu a Julii nebo v Poprasku na laguně.

V roce 1965 založil herec a režisér Kačer pražský Činoherní klub. Zrežíroval v něm Gogolova Revizora, Višňový sad nebo Děti slunce od ruského dramatika Maxima Gorkého. O deset let později musel své divadelní dítě opustit a vrátit se do Ostravy. Režimu se nelíbily jeho svobodomyslné postoje. Později režíroval a hrál i v Divadle na Vinohradech nebo v Národním divadle v Praze. Své umění vyvezl i do norského Národního divadla v Oslu.

Ve filmu Smrt si říká Engelchen ztvárnil Jan Kačer svou první hlavní roli. Zahrál si i v Údolí včel režiséra Františka Vláčila, v Romanettu nebo ve Vlčí boudě. V poslední době se proslavil díky seriálům Rodinná pouta a Velmi křehké vztahy.

Angažoval se také v politice. Za Občanské fórum zasedl v roce 1990 do Federálního shromáždění. Pozdější kandidatura do Senátu mu ale nevyšla. V roce 1998 získal od prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy v oblasti kultury.

Ninou Divíškovou má tři dcery a devět vnoučat. Vnučka Josefína Šumová se dostala i do semifinále České Miss.

 

Články o celebritě

15 let od smrti Leoše Suchařípy (†73): Spolupráce s KGB mu zachránila život! Pak ochrnul 15 let od smrti Leoše Suchařípy (†73): Spolupráce s KGB mu zachránila život! Pak ochrnul Nezapomenutelná hvězda filmu Faustovo pozdní odpoledne Leoš Suchařípa (†73) zemřel 14. června před p... číst článek
Dojatá hvězda Starců na chmelu Vladimír Pucholt v Česku: Kdybych neutekl, vydírali by mě Dojatá hvězda Starců na chmelu Vladimír Pucholt v Česku: Kdybych neutekl, vydírali by mě Z Kanady, kde se živí jako dětský lékař, přiletěl po delší době do rodné vlasti. Hvězda muzikálu Sta... číst článek
Jan Kačer týden po pohřbu Fischerové (†72): Tajná rozlučka s Táňou! Jan Kačer týden po pohřbu Fischerové (†72): Tajná rozlučka s Táňou! Poslední rozloučení nebylo poslední! Přesně týden po pohřbu Táni Fischerové (†72) uspořádal herec a ... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Melissa Rauch
Melissa Rauch
zobrazit profil Petra Hřebíčková
Petra Hřebíčková
zobrazit profil Veronika Freimanová
Veronika Freimanová
zobrazit profil Lena Headey
Lena Headey
zobrazit profil Marta Dancingerová
Marta Dancingerová
zobrazit profil Claudia Cardinale
Claudia Cardinale
zobrazit profil Simona Chytrová
Simona Chytrová
zobrazit profil Kamil Halbich
Kamil Halbich