Jiří Kodet

Datum narození: 6. 12. 1937
Datum úmrtí: 25. 6. 2005
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Jiří Kodet ve filmu a v televizi během života zahrál celou řadu drobných a epizodních rolí, hlavní role se dostavily až v závěru jeho života.

Pocházel ze starého divadelnického rodu Steimarů a výtvarnického rodu Kodetů, byl synem herečky Jiřiny Steimarové a sochaře Jana Kodeta. Jeho bratr Kristián Kodet je uznávaným malíř. Nevlastní otec Jaroslav Juhan emigroval a to mělo dopady na jeho další studium, byl vyloučen z gymnázia a na DAMU se dostal až na třetí pokus. Mezitím se vyučil žokejem v kladrubském učilišti. Již během studia herectví na pražském DAMU hostoval v Městských divadlech pražských.Svou divadelní kariéru začal ve Východočeském divadle v Pardubicích, pak působil v Ostravě a od roku 1966 hrál 25 let v pražském Činoherním klubu. Jak Jiří Kodet řekl: „Měl jsem totiž v životě jedno obrovské štěstí - Činoherní klub. Sešla se tam skvělá parta skvělých lidí, která dělala poctivé divadlo. Nemuseli jsme si nic dokazovat na nějakých blbostech a bláznivých experimentech, při kterých třeba herci běhají po jevišti nazí. Snažili jsme se hrát jenom to, co napsal autor. Nic víc, ale taky nic míň. A drželi jsme při sobě.“ V roce 1990 přijal se zadostiučiněním nabídku Národního divadla, odkud komunisté vyhodili jeho matku, herečku Jiřinu Steimarovou.

Režisér Jan Hřebejk jej obsadil do svého filmu Musíme si pomáhat, později také do filmu Pelíšky, což byl nakonec jeho nejúspěšnější film. V roce 1997 dostal Jiří Kodet příležitost od režiséra Petra Zelenky, v povídkovém filmu Knoflíkáři. Za tento film také získal první cenu a to Českého lva v kategorii “mužský herecký výkon ve vedlejší roli“. V roce 1998 dostal dalšího Českého lva, tentokráte za hlavní mužskou roli ve filmu PELÍŠKY režiséra Jana Hřebejka. Byla to jeho životní role. Poslední filmovou roli ztvárnil v dramatu Sentiment z roku 2003, kde si zahrál hlavní roli v životopisném příběhu o režiséru Františku Vláčilovi. O svém pohledu na obdiv lidí řekl: „Pochlebování davů a povykování slečen mě nikdy nebralo, stačí mi, když mi jeden nebo dva slušní lidé řeknou, že to bylo dobrý. Pak jsem šťastný. To je pro mě úspěch.“

Jiří Kodet byl dvakrát ženatý, s první manželkou Renatou měl dceru Karolínu, s druhou manželkou Soňou byli manželé 37 let a měli dvě děti – syna Iana a dceru Barboru Kodetovou.

 V roce 2003 při slavnostní premiéře jedné z her Jiří Kodet prodělal přímo na jevišti mozkovou mrtvici, i přesto ale představení odehrál až do konce. V roce 2004 dostal jedno z nejvyšších státních ocenění z rukou prezidenta Václava Klause, medaili Za zásluhy 1. stupně v oblasti kultury a umění (stejně jako třeba Jana Brejchová, Josef Somr, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová či Hana Maciuchová). V posledních letech života trpěl Jiří Kodet těžkými zdravotními problémy, kterým nakonec podlehl 25. června 2005.

Jiří Kodet byl zároveň rozporuplnou osobností, která nejen okouzlovala, ale vzbouzela i nevoli. "Dovedl být protivný a někdy skoro zlý. Vyrovnával to jednak výkony na jevišti, jednak dokonalým vypravěčstvím. Tradují se o něm různé historky, například  ta, že při "sametové revoluci" lidé křičeli "konec vlády jedné strany" a on jen stál a díval se. Když okolí umlklo, zvolal tatáž slova on. Lidé se po něm udiveně dívali, a on prohlásil: "Já jsem sólista Národního divadla; já přece nebudu řvát s davem!"

 

Články o celebritě

Další Osobnosti

zobrazit profil Adam Polášek
Adam Polášek
zobrazit profil Eva Badinková
Eva Badinková
zobrazit profil Milan Cieslar
Milan Cieslar
zobrazit profil Radko Gudas
Radko Gudas
zobrazit profil Marek Všetíček
Marek Všetíček
zobrazit profil Alexander Černý
Alexander Černý
zobrazit profil Charlie  Chaplin
Charlie Chaplin