Jiří Bartoška | Celebwiki.cz

Jiří Bartoška

Datum narození: 24.3.1947
Místo narození: Děčín
Profese: herec, dabér
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Oblíbený herec Jiří Bartoška ztvárnil řadu nezapomenutelných rolí. Roku 1994 se navíc stal ředitelem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Po studiu herectví na brněnské JAMU nastoupil Jiří Bartoška do divadla Husa na provázku. Po následné divadelní peripetii v ústeckém Činoherním studiu se přestěhoval do Prahy. Dlouhá léta zářil Jiří Bartoška v Divadle Na zábradlí spolu s Karlem Heřmánkem, Pavlem Zedníčkem a dalšími, které v roce 1991 vyměnil za nově vzniklé Divadlo Bez zábradlí. Exceloval v dramatech Jakub a jeho pán, Don Juan nebo Largo desolato. V komedii Moje hra českolipského Jiráskova divadla polehával v rakvi.

JIŘÍ BARTOŠKA A TÝDNY OBČANSKÉHO NEKLIDU

Výrazné postavy Jiřímu Bartoškovi jako dlouhodobě nejpřitažlivějšímu českému herci, elegánovi a miláčkovi ženského publika nabízela televize i film. S Ludvíkem Hradílkem vytvořil loveckou dvojici Sokola a Havranpírka ve známé trilogii Osada Havranů, Volání rodu a Na veliké řece. Jiří Bartoška se předvedl i v pohádce Třetí princ, dramatu Je třeba zabít Sekala nebo komedii Stůj nebo se netrefím. Boha si zahrál v Andělovi Páně a Andělovi Páně 2 režiséra Jiřího Stracha a svým způsobem měl s nejvyšším co dočinění i v komediích Líbáš jako Bůh a Líbáš jako ďábel.

JIŘÍ BARTOŠKA S PLAYMATE V POSTELI

Za vedlejší roli ve válečném dramatu Všichni moji blízcí, kde si zahrál s Josefem Abrhámem a Libuší Šafránkovou, získal v roce 1999 sošku Českého lva. V televizi se předvedl v seriálech My všichni školou povinní, Sanitka, Cirkus Humberto či v romantické komedii Ideální manžel. S Miroslavem Donutilem namluvil dokumentární cyklus Na cestě.

Herec Jiří Bartoška úzce spolupracoval s Václavem Havlem. Spoluzakládal Občanské fórum a v prosinci 1989 také vyhlašoval kandidaturu Václava Havla na prezidenta republiky.

O JIŘÍM BARTOŠKOVÍ ČTĚTE ZDE>>

Manželka Andrea Bartošková je po hercově boku déle než 40 let. Vychovali spolu dceru Kateřinu a syna Jana. Jiří Bartoška je znám svou vášní k filmu, cigaretám, golfu a dobrému vínu.

Jiří Bartoška léta patří k nejoblíbenějším českým hercům. Málokdo však ví, že jeho kariéra mohla ve čtyřiceti letech zničehonic skončit. Poté, co mu lékaři nešťastně píchli injekci, ocitl se na prahu smrti a přežil jen tak tak. "Ale musím říct, že jestli takhle vypadá smrt, tak je velmi rychlá a celkem milosrdná," svěřil se herec po letech. Smrt na něj podruhé sáhla v podobě rakoviny mízních uzlin, kterou se mu podařilo překonat. 

 

Články o celebritě

Jiří Bartoška poprvé chyběl na Lvech! Co se stalo? Jiří Bartoška poprvé chyběl na Lvech! Co se stalo? Za poslední roky se nestalo, aby herec Jiří Bartoška (72) chyběl na galavečeru Český lev. Přišel… číst článek
Dagmar Havlová: Náhlý kolaps po Českých lvech! Z večírku ji odváděli s oporou kolegů Dagmar Havlová: Náhlý kolaps po Českých lvech! Z večírku ji odváděli s oporou kolegů Celý večer byla v záběrech televizní kamery jeden úsměv, zářila také před objektivy fotoaparátů při… číst článek
Jiří Havelka: Vlastníci mu přinesli Českého lva za scénář Jiří Havelka: Vlastníci mu přinesli Českého lva za scénář Režisér, dramatik a herec Jiří Havelka je tvůrcem komedie Vlastníci, kterou natočil po úspěchu své… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Milan Bahúl
Milan Bahúl
zobrazit profil Ksenia Rappaport
Ksenia Rappaport
zobrazit profil Monika Potokárová
Monika Potokárová
zobrazit profil Dagmar Patrasová
Dagmar Patrasová
zobrazit profil Lilian Sarah Fischerová
Lilian Sarah Fischerová
zobrazit profil Juraj Kukura
Juraj Kukura
zobrazit profil Ján Jackuliak
Ján Jackuliak
zobrazit profil Jennifer Lopez
Jennifer Lopez