Jiří Bartoška | Celebwiki.cz

Jiří Bartoška

Datum narození: 24. 3. 1947
Místo narození: Děčín
Profese: herec, dabér
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Oblíbený herec Jiří Bartoška ztvárnil řadu nezapomenutelných rolí. Roku 1994 se navíc stal ředitelem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Po studiu herectví na brněnské JAMU nastoupil Jiří Bartoška do divadla Husa na provázku. Po následné divadelní peripetii v ústeckém Činoherním studiu se přestěhoval do Prahy. Dlouhá léta zářil Jiří Bartoška v Divadle Na zábradlí spolu s Karlem Heřmánkem, Pavlem Zedníčkem a dalšími, které v roce 1991 vyměnil za nově vzniklé Divadlo Bez zábradlí. Exceloval v dramatech Jakub a jeho pán, Don Juan nebo Largo desolato. V komedii Moje hra českolipského Jiráskova divadla polehával v rakvi.

JIŘÍ BARTOŠKA A TÝDNY OBČANSKÉHO NEKLIDU

Výrazné postavy Jiřímu Bartoškovi jako dlouhodobě nejpřitažlivějšímu českému herci, elegánovi a miláčkovi ženského publika nabízela televize i film. S Ludvíkem Hradílkem vytvořil loveckou dvojici Sokola a Havranpírka ve známé trilogii Osada Havranů, Volání rodu a Na veliké řece. Jiří Bartoška se předvedl i v pohádce Třetí princ, dramatu Je třeba zabít Sekala nebo komedii Stůj nebo se netrefím. Boha si zahrál v Andělovi Páně a Andělovi Páně 2 režiséra Jiřího Stracha a svým způsobem měl s nejvyšším co dočinění i v komediích Líbáš jako Bůh a Líbáš jako ďábel.

JIŘÍ BARTOŠKA S PLAYMATE V POSTELI

Za vedlejší roli ve válečném dramatu Všichni moji blízcí, kde si zahrál s Josefem Abrhámem a Libuší Šafránkovou, získal v roce 1999 sošku Českého lva. V televizi se předvedl v seriálech My všichni školou povinní, Sanitka, Cirkus Humberto či v romantické komedii Ideální manžel. S Miroslavem Donutilem namluvil dokumentární cyklus Na cestě.

Herec Jiří Bartoška úzce spolupracoval s Václavem Havlem. Spoluzakládal Občanské fórum a v prosinci 1989 také vyhlašoval kandidaturu Václava Havla na prezidenta republiky.

O JIŘÍM BARTOŠKOVÍ ČTĚTE ZDE>>

Manželka Andrea Bartošková je po hercově boku déle než 40 let. Vychovali spolu dceru Kateřinu a syna Jana. Jiří Bartoška je znám svou vášní k filmu, cigaretám, golfu a dobrému vínu.

Jiří Bartoška léta patří k nejoblíbenějším českým hercům. Málokdo však ví, že jeho kariéra mohla ve čtyřiceti letech zničehonic skončit. Poté, co mu lékaři nešťastně píchli injekci, ocitl se na prahu smrti a přežil jen tak tak. "Ale musím říct, že jestli takhle vypadá smrt, tak je velmi rychlá a celkem milosrdná," svěřil se herec po letech. Smrt na něj podruhé sáhla v podobě rakoviny mízních uzlin, kterou se mu podařilo překonat. 

 

Články o celebritě

Bartoška v šoku! Jeho pravou ruku mu zmrzačily dveře Bartoška v šoku! Jeho pravou ruku mu zmrzačily dveře Je to jedna z nejdůležitějších žen v životě Jiřího Bartošky (73), ale poslední dobou má pořádnou smů... číst článek
Nejdůležitější žena Jiřího Bartošky: ZMRZAČILY JI DVEŘE! Nejdůležitější žena Jiřího Bartošky: ZMRZAČILY JI DVEŘE! Sotva se stačila zmátořit z těžké operace páteře, ošklivě se zranila. Eva Zaoralová (87), která s Ji... číst článek
Rozhořčený Jiří Bartoška: Velký plán demolice! Bude ho to stát 300 milionů Rozhořčený Jiří Bartoška: Velký plán demolice! Bude ho to stát 300 milionů Je pověstný tím, že peníze rád ukládá do nemovitostí. Jiří Bartoška (73) aspoň v Praze nakupuje byt ... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Dakota Johnson
Dakota Johnson
zobrazit profil Liam  Neeson
Liam Neeson
zobrazit profil Adam Sandler
Adam Sandler
zobrazit profil Pierce Brosnan
Pierce Brosnan
zobrazit profil Lukáš Jůza
Lukáš Jůza
zobrazit profil Petr Rajchert
Petr Rajchert
zobrazit profil Marie Drahokoupilová
Marie Drahokoupilová