František Peterka | Celebwiki.cz

František Peterka

Datum narození: 17. 3. 1922
Datum úmrtí: 25. 11. 2016
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Herec František Peterka se proslavil rolí Krakonoše. Svůj komediální talent předvedl i v několika filmech. Zemřel 25. listopadu 2016 ve věku 94 let.

První velkou roli František Peterka dostal ve válečném dramatu o cizinecké legii Černý prapor (1958). Dále to byl muzikál Dáma na kolejích (1966) s Jiřinou Bohdalovou a Radoslavem Brzobohatým. Trénované, statné tělo František Peterka předvedl jako Krakonoš v seriálu Krkonošské pohádky (1974) po boku Ilji Prachaře, Hany Maciuchové, Jaroslava Satoranského a Zdeňka Řehoře. Svůj komediální talent potvrdil v řadě filmů. Jmenujme například Hodíme se k sobě, miláčku...? (s Janou Brejchovou), Jáchyme, hoď ho do stroje (s Luďkem Sobotou a Martou Vančurovou), Zítra to roztočíme drahoušku…! (po boku Ivy Janžurové), Co je doma, to se počítá, pánové či Příště budeme chytřejší, staroušku! (s Helenou Růžičkovou).

FRANTIŠEK PETERKA PRODĚLAL 44 OPERACÍ

Kromě Krkonošských pohádek byl František Peterka obsazen do dalších pořadů pro děti, jako je Arabela, kde si zahrál Fantomase, do série filmů o panu Tau či rodinné komedie režisérky Marie Poledňákové Jak dostat tatínka do polepšovny (s Tomášem Holým v hlavní roli).

František Peterka od mládí rád sportoval. Chtěl se stát učitelem tělocviku, vzpěračem a olympionikem. Vystudoval obchodní školu a herectví na Pražské konzervatoři. Po jejím dokončení pracoval jako úředník. Shodou okolností ale získal své první divadelní angažmá ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Další jeho hereckou štací se stalo Divadlo F. X. Šaldy v Liberci.

V roce 2001 jej srazilo auto a utrpěl velmi vážný úraz. Nedlouho nato bojoval s rakovinou. František Peterka zemřel v noci na 25. listopadu 2016 v libereckém hospicu.

VŠE O FRANTIŠKU PETERKOVI NAJDETE ZDE

 

Články o celebritě

Anče, Kubo, hajnej! zaznělo poprvé před 45 lety. Krkonošské pohádky milovaly generace dětí i dospělých Anče, Kubo, hajnej! zaznělo poprvé před 45 lety. Krkonošské pohádky milovaly generace dětí i dospělých Kulisy z papundeklu, jen pět herců a dvacítka epizod. Přesto se Krkonošské pohádky staly legendou a ... číst článek
Legendární Nemocnice na kraji města slaví:  Štrosmajer se zrodil před 40 lety Legendární Nemocnice na kraji města slaví: Štrosmajer se zrodil před 40 lety »Dobrý večer, tady Sova« ozvalo se před čtyřiceti lety poprvé na obrazovkách. Československá televiz... číst článek
Další karlovarský přešlap při poctě zesnulým kumštýřům: Překřtili Skořepovou (†93)! Další karlovarský přešlap při poctě zesnulým kumštýřům: Překřtili Skořepovou (†93)! Jedním z nejjímavějších okamžiků zakončení MFF Karlovy Vary bývá každoročně medailonek věnovaný uměl... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Alexandr Postler mladší
Alexandr Postler mladší
zobrazit profil Jakub Nvota
Jakub Nvota
zobrazit profil Marek Holý
Marek Holý
zobrazit profil Marie Kyselková
Marie Kyselková
zobrazit profil Regina Rázlová
Regina Rázlová
zobrazit profil Pamela  Anderson
Pamela Anderson
zobrazit profil Marek Lambora
Marek Lambora
zobrazit profil Kateřina  Janečková
Kateřina Janečková