František Peterka

Datum narození: 17. 3. 1922
Datum úmrtí: 25. 11. 2016
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Herec František Peterka se proslavil rolí Krakonoše. Svůj komediální talent předvedl i v několika filmech. Zemřel 25. listopadu 2016 ve věku 94 let.

První velkou roli František Peterka dostal ve válečném dramatu o cizinecké legii Černý prapor (1958). Dále to byl muzikál Dáma na kolejích (1966) s Jiřinou Bohdalovou a Radoslavem Brzobohatým. Trénované, statné tělo František Peterka předvedl jako Krakonoš v seriálu Krkonošské pohádky (1974) po boku Ilji Prachaře, Hany Maciuchové, Jaroslava Satoranského a Zdeňka Řehoře. Svůj komediální talent potvrdil v řadě filmů. Jmenujme například Hodíme se k sobě, miláčku...? (s Janou Brejchovou), Jáchyme, hoď ho do stroje (s Luďkem Sobotou a Martou Vančurovou), Zítra to roztočíme drahoušku…! (po boku Ivy Janžurové), Co je doma, to se počítá, pánové či Příště budeme chytřejší, staroušku! (s Helenou Růžičkovou).

FRANTIŠEK PETERKA PRODĚLAL 44 OPERACÍ

Kromě Krkonošských pohádek byl František Peterka obsazen do dalších pořadů pro děti, jako je Arabela, kde si zahrál Fantomase, do série filmů o panu Tau či rodinné komedie režisérky Marie Poledňákové Jak dostat tatínka do polepšovny (s Tomášem Holým v hlavní roli).

František Peterka od mládí rád sportoval. Chtěl se stát učitelem tělocviku, vzpěračem a olympionikem. Vystudoval obchodní školu a herectví na Pražské konzervatoři. Po jejím dokončení pracoval jako úředník. Shodou okolností ale získal své první divadelní angažmá ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Další jeho hereckou štací se stalo Divadlo F. X. Šaldy v Liberci.

V roce 2001 jej srazilo auto a utrpěl velmi vážný úraz. Nedlouho nato bojoval s rakovinou. František Peterka zemřel v noci na 25. listopadu 2016 v libereckém hospicu.

VŠE O FRANTIŠKU PETERKOVI NAJDETE ZDE

 

Články o celebritě

Zpověď jediného muže, kterého kdy zfackoval Gott: Rána jako dům! Zpověď jediného muže, kterého kdy zfackoval Gott: Rána jako dům! Ve svém bohatém životě byl kdečím. Jako kaskadéra ho mnohokráte vyhodili z okna, boural, skákal, uka... číst článek
Jáchyme, hoď ho do stroje! slaví 45 let! Sobota dostal za natáčení 12 tisíc Jáchyme, hoď ho do stroje! slaví 45 let! Sobota dostal za natáčení 12 tisíc Barrandov jim zamítl scénář, točit ale chtěli. A tak Ladislav Smoljak (†78), Zdeněk Svěrák (83) a Ol... číst článek
Výročí filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!:  Prďola čepoval pivo  poprvé před 45 lety Výročí filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!: Prďola čepoval pivo poprvé před 45 lety Barrandov jim zamítl scénář, točit ale chtěli. A tak Ladislav Smoljak (†78), Zdeněk Svěrák (83) a Ol... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Tatiana Vilhelmová
Tatiana Vilhelmová
zobrazit profil Jiří Vala
Jiří Vala
zobrazit profil Renata Olárová
Renata Olárová
zobrazit profil Ivo Niederle
Ivo Niederle
zobrazit profil Miroslav Hrabě
Miroslav Hrabě
zobrazit profil Frances Tomelty
Frances Tomelty
zobrazit profil David Novotný
David Novotný