František Peterka

Datum narození: 17. 3. 1922
Datum úmrtí: 25. 11. 2016
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

František Peterka se proslavil rolí Krakonoše. Svůj komediální talent předvedl třeba i v komedii Zítra to roztočíme drahoušku…!

První velkou roli František Peterka dostal ve válečném dramatu o cizinecké legii Černý prapor (1958). Dále to byl muzikál Dáma na kolejích (1966) s Jiřinou Bohdalovou a Radoslavem Brzobohatým. Trénované, statné tělo František Peterka předvedl jako Krakonoš v seriálu Krkonošské pohádky (1974) po boku Ilji Prachaře, Hany Maciuchové, Jaroslava Satoranského a Zdeňka Řehoře.

V Arabele si Peterka zahrál Fantomase

Svůj komediální talent František Peterka potvrdil v řadě filmů. Jmenujme např. Hodíme se k sobě, miláčku...? (s Janou Brejchovou), Jáchyme, hoď ho do stroje (s Luďkem Sobotou a Martou Vančurovou), Zítra to roztočíme drahoušku…! (po boku Ivy Janžurové), Co je doma, to se počítá, pánové či Příště budeme chytřejší, staroušku! (s Helenou Růžičkovou).

Kromě Krkonošských pohádek byl František Peterka obsazen do dalších pořadů pro děti, jako je Arabela, kde si zahrál Fantomase, do série filmů o panu Tau či rodinné komedie režisérky Marie Poledňákové Jak dostat tatínka do polepšovny (s Tomášem Holým v hlavní roli).

Peterka chtěl být olympionikem

Od mládí rád sportoval. František Peterka  se chtěl stát učitelem tělocviku, vzpěračem a olympionikem. Vystudoval obchodní školu a herectví na Pražské konzervatoři. Po jejím dokončení pracoval jako úředník. Shodou okolností ale získal své první divadelní angažmá ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Další jeho hereckou štací se stalo Divadlo F. X. Šaldy v Liberci.

V roce 2001 jej srazilo auto a utrpěl velmi vážný úraz. Nedlouho nato bojoval s rakovinou. František Peterka zemřel v noci na 25. listopadu 2016 v libereckém hospicu.

O FRANTIŠKU PETERKOVI ČTĚTE ZDE>>

 

Články o celebritě

Eva a Vašek vzteky bez sebe! Jste podrazáci, spílají jim fanoušci Eva a Vašek vzteky bez sebe! Jste podrazáci, spílají jim fanoušci Kdysi se na sebe přátelsky usmívali, dnes si nemohou přijít na jméno. Řeč je o legendární dvojce Eva... číst článek
Zpověď jediného muže, kterého kdy zfackoval Gott: Rána jako dům! Zpověď jediného muže, kterého kdy zfackoval Gott: Rána jako dům! Ve svém bohatém životě byl kdečím. Jako kaskadéra ho mnohokráte vyhodili z okna, boural, skákal, uka... číst článek
Jáchyme, hoď ho do stroje! slaví 45 let! Sobota dostal za natáčení 12 tisíc Jáchyme, hoď ho do stroje! slaví 45 let! Sobota dostal za natáčení 12 tisíc Barrandov jim zamítl scénář, točit ale chtěli. A tak Ladislav Smoljak (†78), Zdeněk Svěrák (83) a Ol... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Ľubica Blaškovičová
Ľubica Blaškovičová
zobrazit profil Renata Prokopová
Renata Prokopová
zobrazit profil Marta Dancingerová
Marta Dancingerová
zobrazit profil Hana Tomáš Briešťanská
Hana Tomáš Briešťanská
zobrazit profil Václav Neužil
Václav Neužil
zobrazit profil Sabina Remundová
Sabina Remundová
zobrazit profil Lumíra Přichystalová
Lumíra Přichystalová
zobrazit profil Anastázie Chocholatá
Anastázie Chocholatá