Ilja Prachař | Celebwiki.cz

Ilja Prachař

Datum narození: 30.4.1924
Datum úmrtí: 10.8.2005
Místo narození: Malenovice
Profese: herec, dramatik
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Herec a dramatik Ilja Prachař se jak dospělým, tak dětským divákům vryl do paměti jako nezapomenutelný Trautenberk ve večerníčkovém seriálu Krkonošské pohádky.

Hereckou kariéru Ilji Prachaře nastartovalo působením v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého (1945 až 1947). Dále hrál v Divadle pracujících ve Zlíně (1947 až 1952), v divadle v Ostravě (1952 až 1954) a poté účinkoval v pražském Divadle S. K. Neumanna. Poslední jeho angažmá bylo v Divadle na Vinohradech (1959 až 1990).

DAVID PRACHAŘ PROMLUVIL O OTCI

Nejznámější rolí Ilji Prachaře je skvěle ztvárněný lakomý statkář Trautenberk ve večerníčkovém seriálu Krkonošské pohádky. Ilja Prachař byl jedním z velmi obsazovaných herců. Poprvé se před filmovou kamerou objevil v dramatu Bomba (1957) s Vlastou Chramostovou, Janou Štěpánkovou či Vlastimilem Brodským, naposledy v česko-francouzském snímku Pevnost (1994), kde hrál Miroslav Donutil nebo Pavel Soukup.

Mezitím Ilja Prachař ztvárnil desítky rolí, zejména v televizi, ale také na stříbrném plátně. Jmenujme např. seriály Chalupáři, 30 případů majora Zemana, Inženýrská odysea, Okres na severu, Gottwald či filmy Holka na zabití, Hra o jablko, Stíny horkého léta.

Za své herecké umění byl Ilja Prachař oceněn Vyznamenáním Za vynikající práci (1967), titulem zasloužilý umělec (1983) a Cenou Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu (1997).

ILJA PRACHAŘ - ZAPŘÍSÁHLÝ SLÁVISTA

Kromě hraní se Ilja Prachař věnoval i psaní. Byl autorem několika divadelních her a televizních scénářů. Již v roce 1951 obdržel Státní cenu za hru Hádajú se o rozumné. Podílel se mj. na scénáři úspěšného a dodnes vysílaného seriálu Tři chlapi v chalupě (1962).

Manželkou Ilji Prachaře byla loutkoherečka Jana Prachařová, s níž měl syna Davida Prachaře. Hercem byl i Iljův mladší bratr Kamil Prachař, podobně jako jeho další příbuzní, mj. vnuk  Jakub Prachař a vnučka Mariana Prachařová.

Ilja Prachař se své kariéry musel definitivně vzdát po mozkové mrtvici a po zjištění pozitivního nádoru na čele. Zemřel ve Vinohradské nemocnici 10. srpna 2005. Pohřben byl po utajované kremaci do rodinného hrobu v pražských Kunraticích.

 

Články o celebritě

Jakub Prachař: Je to celý Trautenberk! Jakub Prachař: Je to celý Trautenberk! Roste z něho dědeček. Jakub Prachař (36) se víc než svému otci Davidovi Prachařovi (60) podobá zesnulému… číst článek
Hvězda Chalupářů Bohdalová: Jak líbal Sovák? Pomáhal si nohou! Hvězda Chalupářů Bohdalová: Jak líbal Sovák? Pomáhal si nohou! Na televizní obrazovky se opět vrací oblíbení seriáloví Chalupáři, které Česká televize vysílá po… číst článek
Anče, Kubo, hajnej! zaznělo poprvé před 45 lety. Krkonošské pohádky milovaly generace dětí i dospělých Anče, Kubo, hajnej! zaznělo poprvé před 45 lety. Krkonošské pohádky milovaly generace dětí i dospělých Kulisy z papundeklu, jen pět herců a dvacítka epizod. Přesto se Krkonošské pohádky staly legendou… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Sofía Vergara
Sofía Vergara
zobrazit profil Jáchym Kraus
Jáchym Kraus
zobrazit profil Matěj Anděl
Matěj Anděl
zobrazit profil Kateřina Langerová
Kateřina Langerová
zobrazit profil Lucie Šteflová
Lucie Šteflová
zobrazit profil Eliška Jansová
Eliška Jansová
zobrazit profil Jiří Lábus
Jiří Lábus
zobrazit profil Petr Vágner
Petr Vágner