Ilja Prachař

Datum narození: 30. 4. 1924
Datum úmrtí: 10. 8. 2005
Místo narození: Malenovice
Profese: herec, dabér, dramatik, scenárista
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Ilja Prachař se divákům vryl do paměti zejména jako nezapomenutelný Trautenberk ve večerníčkovém seriálu Krkonošské pohádky.

Hereckou kariéru Ilji Prachaře nastartovalo působením v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého (1945 až 1947). Dále hrál v Divadle pracujících ve Zlíně (1947 až 1952), v divadle v Ostravě (1952 až 1954) a poté účinkoval v pražském Divadle S. K. Neumanna. Poslední jeho angažmá bylo v Divadle na Vinohradech (1959 až 1990).

DAVID PRACHAŘ PROMLUVIL O OTCI

Ilja Prachař debutoval v Bombě

Nejznámější rolí Ilji Prachaře je skvěle ztvárněný lakomý statkář Trautenberk ve večerníčkovém seriálu Krkonošské pohádky. Byl jedním z velmi obsazovaných herců.

Poprvé se Ilja Prachař před filmovou kamerou objevil v dramatu Bomba (1957) s Vlastou Chramostovou, Janou Štěpánkovou či Vlastimilem Brodským, naposledy v česko-francouzském snímku Pevnost (1994), kde hrál Miroslav Donutil nebo Pavel Soukup.

Prachař dostal cenu za dabing

Mezitím Ilja Prachař ztvárnil desítky rolí, zejména v televizi, ale také na stříbrném plátně. Jmenujme např. seriály Chalupáři, 30 případů majora Zemana, Inženýrská odysea, Okres na severu, Gottwald či filmy Holka na zabití, Hra o jablko, Stíny horkého léta.

Za své herecké umění byl Ilja Prachař oceněn Vyznamenáním Za vynikající práci (1967), titulem zasloužilý umělec (1983) a Cenou Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu (1997).

ILJA PRACHAŘ - ZAPŘÍSÁHLÝ SLÁVISTA

Kromě hraní se Ilja Prachař věnoval i psaní. Byl autorem několika divadelních her a televizních scénářů. Již v roce 1951 obdržel Státní cenu za hru Hádajú se o rozumné. Podílel se mj. na scénáři úspěšného a dodnes vysílaného seriálu Tři chlapi v chalupě (1962).

O ILJOVI PACHAŘOVI ČTĚTE ZDE>>

Manželkou Ilji Prachaře byla loutkoherečka Jana Prachařová, s níž měl syna Davida Prachaře. Hercem byl i Iljův mladší bratr Kamil Prachař, podobně jako jeho další příbuzní, mj. vnuk Jakub Prachař a vnučka Mariana Prachařová.

S herectvím Prachař skončil po mrtvici

Ilja Prachař se své kariéry musel definitivně vzdát po mozkové mrtvici a po zjištění pozitivního nádoru na čele. Zemřel ve Vinohradské nemocnici 10. srpna 2005. Pohřben byl po utajované kremaci do rodinného hrobu v pražských Kunraticích.

 

Další Herci

zobrazit profil Magdaléna Sidonová
Magdaléna Sidonová
zobrazit profil Josha Stradowski
Josha Stradowski
zobrazit profil Eva Čížkovská
Eva Čížkovská
zobrazit profil Pavel Neškudla
Pavel Neškudla
zobrazit profil Linda Rybová
Linda Rybová
zobrazit profil Jakub Janatka
Jakub Janatka
zobrazit profil Jon Berthal
Jon Berthal