Ilja Prachař

Datum narození: 30. 4. 1924
Datum úmrtí: 10. 8. 2005
Místo narození: Malenovice
Profese: herec, dabér, dramatik, scenárista
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Ilja Prachař se divákům vryl do paměti zejména jako nezapomenutelný Trautenberk ve večerníčkovém seriálu Krkonošské pohádky.

Hereckou kariéru Ilji Prachaře nastartovalo působením v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého (1945 až 1947). Dále hrál v Divadle pracujících ve Zlíně (1947 až 1952), v divadle v Ostravě (1952 až 1954) a poté účinkoval v pražském Divadle S. K. Neumanna. Poslední jeho angažmá bylo v Divadle na Vinohradech (1959 až 1990).

DAVID PRACHAŘ PROMLUVIL O OTCI

Ilja Prachař debutoval v Bombě

Nejznámější rolí Ilji Prachaře je skvěle ztvárněný lakomý statkář Trautenberk ve večerníčkovém seriálu Krkonošské pohádky. Byl jedním z velmi obsazovaných herců.

Poprvé se Ilja Prachař před filmovou kamerou objevil v dramatu Bomba (1957) s Vlastou Chramostovou, Janou Štěpánkovou či Vlastimilem Brodským, naposledy v česko-francouzském snímku Pevnost (1994), kde hrál Miroslav Donutil nebo Pavel Soukup.

Prachař dostal cenu za dabing

Mezitím Ilja Prachař ztvárnil desítky rolí, zejména v televizi, ale také na stříbrném plátně. Jmenujme např. seriály Chalupáři, 30 případů majora Zemana, Inženýrská odysea, Okres na severu, Gottwald či filmy Holka na zabití, Hra o jablko, Stíny horkého léta.

Za své herecké umění byl Ilja Prachař oceněn Vyznamenáním Za vynikající práci (1967), titulem zasloužilý umělec (1983) a Cenou Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu (1997).

ILJA PRACHAŘ - ZAPŘÍSÁHLÝ SLÁVISTA

Kromě hraní se Ilja Prachař věnoval i psaní. Byl autorem několika divadelních her a televizních scénářů. Již v roce 1951 obdržel Státní cenu za hru Hádajú se o rozumné. Podílel se mj. na scénáři úspěšného a dodnes vysílaného seriálu Tři chlapi v chalupě (1962).

O ILJOVI PACHAŘOVI ČTĚTE ZDE>>

Manželkou Ilji Prachaře byla loutkoherečka Jana Prachařová, s níž měl syna Davida Prachaře. Hercem byl i Iljův mladší bratr Kamil Prachař, podobně jako jeho další příbuzní, mj. vnuk Jakub Prachař a vnučka Mariana Prachařová.

S herectvím Prachař skončil po mrtvici

Ilja Prachař se své kariéry musel definitivně vzdát po mozkové mrtvici a po zjištění pozitivního nádoru na čele. Zemřel ve Vinohradské nemocnici 10. srpna 2005. Pohřben byl po utajované kremaci do rodinného hrobu v pražských Kunraticích.

 

Články o celebritě

Tragédie Vojty Kotka a Jakuba Prachaře: Smrt zvířecích mazlíčků! Tragédie Vojty Kotka a Jakuba Prachaře: Smrt zvířecích mazlíčků! Ačkoliv je pořad Máme rádi Česko především o zábavě, čas od času se v něm objeví i méně humorné hist... číst článek
Sandeva odepsala Prachaře! Strašná ostuda, Kuba je příšerný ... Sandeva odepsala Prachaře! Strašná ostuda, Kuba je příšerný ... Pětadvacetiletá Sara Sandeva (25) během nedávného plesu v pražském Obecním domě doslova zazářila. Je... číst článek
Krkonošské pohádky – i po 40 letech nejoblíbenější večerníček Krkonošské pohádky – i po 40 letech nejoblíbenější večerníček V roce 1974 vznikla pod režijní taktovkou Věry Jordánové první série unikátních příběhů v rámci tele... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Michael B. Jordan
Michael B. Jordan
zobrazit profil Hana Maciuchová
Hana Maciuchová
zobrazit profil Melissa McCarthy
Melissa McCarthy
zobrazit profil Jakub Zedníček
Jakub Zedníček
zobrazit profil Tomáš Dastlík
Tomáš Dastlík
zobrazit profil Martin Huba
Martin Huba
zobrazit profil Lindsay Lohan
Lindsay Lohan