Jaroslav Moučka | Celebwiki.cz

Jaroslav Moučka

Datum narození: 9. 11. 1923
Datum úmrtí: 26. 12. 2009
Místo narození: Studená
Profese: herec
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Herec Jaroslav Moučka, který před kamerou ztvárnil víc než 300 postav, zemřel ve věku 86 let. Trpěl Parkinsonovou chorobou a rakovinou střev.

Herecká kariéra Jaroslava Moučky je úzce spjata s komunistickou stranou a jejími excesy. V mládí byl uvědomělým straníkem, který se v tehdejší politice aktivně angažoval. Druhá polovina 60. let 20. století přinesla reformní kurz KSČ, s nímž se Jaroslav Moučka ztotožnil a po okupaci spojeneckých vojsk z ní vystoupil. Objevil se v malé roli v kritickém dramatu Ucho (s Radoslavem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou) a ztvárnil hlavní roli v trezorovém TV dramatu Dlouhé poledne. V době normalizace tak přišel o řadu rolí. Po vzniku Charty 77 byl však požádán, aby se do strany vrátil a zajistil si tak lepší herecké postavení. Jaroslav Moučka nabídku přijal a rázem z něj byl zasloužilý umělec (1978). O dva roky později dostal hlavní roli v propagandistickém seriálu z pera Jaroslav Dietla Okres na severu. Zde hrál poctivého a odvážného tajemníka okresního výboru KSČ soudruha Pláteníka. A měl další metál – cenu Klementa Gottwalda a stal se symbolem systému.

JAROSLAV MOUČKA A BRATR MILAN, ESTÉBÁCKÝ TYRAN

Vyučený strojní zámečník a soustružník Jaroslav Moučka (dříve se učil ještě kramářem a pekařem), se o divadlo začal zajímat během druhé světové války, kdy se živil svými dělnickými profesemi. Stal se členem ochotnického spolku. Po osvobození dostal funkci na jihlavském národním výboru a v jejím rámci se staral o bydlení a zájezdy herců z profesionálního Horáckého divadla a též hrál. Poté vystřídal divadla v Kladně, v Olomouci, na pražských Vinohradech, až zakotvil v Národním divadle. Jednou z jeho nejslavnějších rolí je zapomenutý čert Trepifajksl ze hry Jana Drdy Dalskabáty, hříšná ves, kterého si zahrál po boku Vlasty Chramostové. V roce 1976 tuto postavu úspěšně zopakoval ve stejnojmenném televizním snímku, a to s Jiřinou Bohdalovou.

Před kamerou strávil hodně času; ztvárnil na tři stovky postav. Ve filmu se poprvé objevil v roce 1950 v dramatu Případ Dr. Kováře (1950) a naposledy v pohádce Z pekla štěstí (1999). Mezi tím si zahrál například v detektivkách Vrah skývá tvář, Na kolejích čeká vrah, Zatykač na královnu, v seriálech Sňatky z rozumu, Hříšní lidé města pražského, Byli jednou dva písaří, Zlá krev (s Jiřím Valou, Danielou Kolářovou, Jiřinou Jiráskovou či Václavem Postráneckým), Plechová kavalerie, Život na zámku, Nemocnice na kraji města, Muž na radnici (se Zdeňkem Buchvaldkem, Janem Hartlem a Jiřinou Bohdalovou) či Synové a dcery Jakuba skláře.

Jaroslav Moučka se narodil ve Studené u Telče do majetkově skromných poměrů. Otec byl obchodním cestujícím, matka švadlenou. Krátce po osvobození se také oženil, vzal si dceru holiče z Kardašovy Řečice. Zemřel ve věku 86 let (měl Parkinsonovu chorobu a rakovinu). Skonal v pečovatelském domě na pražském Žižkově. Poslední rozloučení proběhlo v kruhu rodinném.

 

Další Herci

zobrazit profil Jitka Kocurová
Jitka Kocurová
zobrazit profil Celina Jade
Celina Jade
zobrazit profil Matěj Anděl
Matěj Anděl
zobrazit profil Vlasta Burian
Vlasta Burian
zobrazit profil Aneta (Anie Darling)
Aneta (Anie Darling)
zobrazit profil Jan Novotný
Jan Novotný
zobrazit profil Rossano Rubicondi
Rossano Rubicondi
zobrazit profil Amy Schumer
Amy Schumer