Petr Kostka | Celebwiki.cz

Petr Kostka

Datum narození: 11. 6. 1938
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Herec Petr Kostka, manžel herečky Carmen Mayerové a otec herečky a moderátorky Terezy Kostkové, získal Cenu Thálie 2017 za celoživotní mistrovství v činohře.

Jeho otcem byl herec Jiří Kostka. Po maturitě Petr Kostka složil úspěšně zkoušky na DAMU. Své první role ala ztvárnil už na škole. Studium však nedokončil a v roce 1960 nastoupil do Městských divadel pražských.

PETR KOSTKA A AFRIČANKA SHAMIM

Mezi diváky a odbornými kritiky se Petr Kostka proslavil až rolí studenta ve filmu Vyšší princip (1960). V následujících desetiletích patřil k nejobsazovanějším českým hercům. Mezi jeho nejznámější filmy patří např. Bláznova kronika, Princ a chuďas (se skvělým Romanem Skamene), Což takhle dát si špenát a především legendární sci-fi komedie Jindřicha Poláka Zítra vstanu a opařím se čajem, ve které dostal dvojroli.

Od roku 1974 působil Petr Kostka v Národním divadle, kde hrál v představeních jako Hamlet nebo Vévodkyně valdštejnských vojsk. Po dvaceti sezónách přešel do Divadla na Vinohradech. Za své umění získal roku 2003 divadelní Cenu Thálie pro nejlepšího herce. A v březnu 2018 k ní přibyla Cena Thálie 2017 za celoživostní mistrovství v činohře.

Petr Kostka vynikl i ve sféře dabingu. Jeho hlasem promlouval napřř. David Suchet ve své životní roli Hercula Poirota, ale také miláček (nejen francouzských) žen Gérard Philipe.

O PETRU KOSTKOVI ČTĚTE ZDE>>

První manželství, ze kterého zůstaly Petru Kostkovi dvě dcery, skončilo tragickou autonehodou, při které jeho žena Ingrid zahynula. Ovdovělý herec nakonec našel útěchu v náruči své kolegyně z Městských divadel pražských Carmen Mayerové, se kterou má dceru, dnes slavnou herečku a moderátorku, Terezu Kostkovou.

 

Články o celebritě

Přiznání manželky Petra Kostky: Naše manželství nebylo jen idylické! Přiznání manželky Petra Kostky: Naše manželství nebylo jen idylické! Vždy vypadají jako naprosto spokojený pár, který nemá žádné starosti! Jenže i manželství populárních... číst článek
Otec a dcera Kostkovi na jednom jevišti: Hrátky pod věží! Otec a dcera Kostkovi na jednom jevišti: Hrátky pod věží! Novým aktérem letošního Hvězdného léta pod Žižkovskou věží Divadla Kalich nebude nikdo jiný než lege... číst článek
Carmen Mayerová (75) a Petr Kostka (81) jsou spolu už půl století! Carmen Mayerová (75) a Petr Kostka (81) jsou spolu už půl století! Patří k našim nejstabilnějším hereckým párům. Žádné skandály, čtyři nadané děti, šest vnoučat a dnes... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Štěpánka Haničincová
Štěpánka Haničincová
zobrazit profil Václav Kotek
Václav Kotek
zobrazit profil Věra Galatíková
Věra Galatíková
zobrazit profil Zdeněk Hruška
Zdeněk Hruška
zobrazit profil Marie Švestková
Marie Švestková
zobrazit profil Tereza Srbová
Tereza Srbová
zobrazit profil Vladimír Brabec
Vladimír Brabec