Miroslav Moravec | Celebwiki.cz

Miroslav Moravec

Datum narození: 6. 1. 1939
Datum úmrtí: 29. 3. 2009
Místo narození: Praha
Profese: herec, dabér

Související celebrity

Životopis

Herec Miroslav Moravec působil jak na divadle, tak ve filmu a v televizi. Za celoživotní mistrovství v dabingu obdržel Cenu Františka Filipovského a několik Cen Týtý.

Na filmovém plátně se Miroslav Moravec poprvé objevil jako německý voják v dramatu Jiřího Weisse Hra o život (1956), kde hlavní úlohy ztvárnili Karel Höger a Vlasta Chramostová, dále pak v dětském filmu Ivo Nováka Štěnata (1957), v hudebním filmu Kdyby tisíc klarinetů (1964) či ve snímku Žirafa v okně (1968).

V době normalizace se Miroslav Moravec stal celkem hojně obsazovaným zejména v menších rolích. Jmenujme snímky Sokolovo, Osvobození Prahy, Volání rodu, Pozor Vizita nebo Oznamuje se láskám vašim. Později, v letech 90., si zahrál i několik velkých (Perfektní manžel, Playgirls, Byl jednou jeden polda). Začátkem nového tisíciletí v Kameňáku 3 Zdeňka Trošky zazněl jeho uhrančivý hlas - mluvil Boha. Svou poslední roli dostal v snímku Jiřího Vejdělka Václav (2007), v němž se objevila plejáda známých herců: Ivan Trojan, Jiří Lábus, Emília Vášáryová, Jan Budař, Martin Pechlát, Soňa Norisová, Vladimír Javorský, Jan Vlasák, Josef Polášek, Miroslav Hanuš či Martin Finger.

BYL MIROSLAV MORAVEC HOMOSEXUÁL?

V televizi se Miroslav Moravec často objevoval v Nedělní chvilce poezie, ale také v řadě inscenací (Viktor Velký, V Kleštích, Vetřelci v Coloradu) a v seriálech (30 případů majora Zemana, Nemocnice na kraji města, Návštěvníci, Sanitka, Gottwald, Dlouhá míle, Česká soda, Bylo nás pět, Hospoda, Četnické humoresky). Jeho doménou byl dabing. Svůj hluboký hlas propůjčil mj. Alainu Delonovi, Henrymu Fondovi, Pierru Richardovi, Jeanu-Paulu Belmondovi a dalším. Namluvil třeba Fantomase či komisaře Moulina. Za celoživotní mistrovství v dabingu obdržel Cenu Františka Filipovského (2002) a Ceny Týtý (1998, 1999, 2000 a 2002). Jeho basbaryton často zněm i z rozhlasových přijímačů.

MIROSLAV MORAVEC – JAK UTEKL HROBNÍKOVI Z LOPATY

K divadlu se Miroslav Moravec dostal jako ochotník. Přes nesouhlas rodičů se pokoušel o přijetí na pražskou Státní konzervatoř. Nakonec dálkově absolvoval DAMU. Nejprve prošel oblastními divadly: mostecké Divadlo pracujících, Divadlo Pohraniční stráže v Chebu a zlínské Divadlo pracujících. Poté odešel do Prahy, kde působil v Divadle za branou, Divadle S. K. Neumanna v Libni, v Městských divadel pražských. Až roku 1996 zakotvil v Divadle na Vinohradech. Hrával zejména charakterní role. Své vzpomínky shrnul v knize Život je parádní jízda (2000).

MIROSLAV MORAVEC – POSLEDNÍ PRÁCE

S manželkou, která byla výtvarnicí a jíž říkal Milča, měl Miroslav Moravec syna Prokopa a od něho vnuka Daniela.

Ke konci života se Miroslav Moravec potýkal s vážnými zdravotními problémy – osudným se mu stal karcinom plic. Zemřel ve věku sedmdesáti let 29. března 2009 v nemocnici v pražském Motole.

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR S KAMARÁDEM MIROSLAVA MORAVCE ČTĚTE ZDE

 

Další Herci

zobrazit profil Zuzana Stavná
Zuzana Stavná
zobrazit profil Anna Remková
Anna Remková
zobrazit profil Pavel Trávníček
Pavel Trávníček
zobrazit profil Robert  Englund
Robert Englund
zobrazit profil Ľubica Blaškovičová
Ľubica Blaškovičová
zobrazit profil Josef Carda
Josef Carda
zobrazit profil Dana Hlaváčová
Dana Hlaváčová