Jan Hrušínský | Celebwiki.cz

Jan Hrušínský

Datum narození: 9. 6. 1955
Profese: herec, principál, dabér
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Herec Jan Hrušínský, mladší syn Rudolfa Hrušínského st., se sice proslavil filmy jako Dívka na koštěti či Jak se budí princezny, ale svůj profesní život zasvětil především divadlu.

Jan Hrušínský založil v roce 2004 oblíbené pražské Divadlo Na Jezerce, o dva roky dříve Divadelní společnost Jana Hrušínského. Od roku 2014 je čestným občanem Prahy 4. Na divadelním jevišti stál Jan Hrušínský už ve svých 5 letech, podobně jako táta Rudolf Hrušínský starší.

JAN HRUŠÍNSKÝ - CO PROŽIL V KÓMATU

Poté, co Jan Hrušínský vystudoval konzervatoř, se stal členem souboru Činoherního studia v Ústí nad Labem. Cenilo se především nastudování Tří sester A. P. Čechova. V Ústí nad Labem se seznámil se svou budoucí manželkou Miluší Šplechtovou. Mají spolu dvě dcery. Herectví se věnuje Kristýna Hrušínská, její domovskou scénou je Divadlo Na Jezerce. Druhá dcera se ve šlépějích rodičů Barbora nevydala.

V 80. a 90. letech 20. století Jan Hrušínský s Miluší Šplechtovou procházeli různými pražskými divadly. Jan Hrušínský si stihl odskočit do filmů a seriálů. Hrál v Konci starých časů, Četnických humoreskách, Želarech. Z dalších filmů je třeba připomenout Občanský průkaz, Habermannův mlýn a také seriál České televize Labyrint.

Vedle svých herecky nedostižných příbuzných stál Jan Hrušínský po boku snad všech českých hvězd. Nechyběl ani na prknech Národního divadla. V jeho Divadle na Jezerce se hrála řada českých hvězd, např. Jiřina Bohdalová. Spolu si zahráli třeba také ve filmu České televize Každý milión dobrý (2016).

Založením vlastní divadelní společnosti Jan Hrušínský volně navázal na rodinnou tradici. Zdůraznil přitom, že členové rodiny jsou českými divadelníky nepřetržitě od poloviny 19. století a sahá až k Josefu Kajetánu Tylovi.

O JANU HRUŠÍNSKÉM ČTĚTE ZDE>>

Velmi známým českým hercem je i Rudolf Hrušínský ml., starší bratr Jana Hrušínského. Jejich vztahy bohužel pokazil spor o majetek. Šlo o to, zda prodat chatu po tátovi, kam s Rudolfem Hrušínským st. jezdívali Josef Kemr a Jan Werich. Na herectví se dal i synovec Jana Hrušínského Rudolf.

 

Články o celebritě

Jan Hrušínský slaví 65 let: Z chrabrého prince rozzuřeným principálem! Jan Hrušínský slaví 65 let: Z chrabrého prince rozzuřeným principálem! Herec a principál soukromého Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský slaví 65. narozeniny. Po tátovi, legen... číst článek
Před kamerou se furt smál, ale... Sobota slaví 77: TAJEMSTVÍ JEHO ŽIVOTA! Před kamerou se furt smál, ale... Sobota slaví 77: TAJEMSTVÍ JEHO ŽIVOTA! Kdepak je ten prďola, co tady čepuje pivo? Tuhle hlášku pronesl Luděk Sobota v komedii Jáchyme, hoď ... číst článek
Hajzlové Číňani, zuří Jan Hrušínský! Koho viní z desítek zrušených divadel? Hajzlové Číňani, zuří Jan Hrušínský! Koho viní z desítek zrušených divadel? Herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský (64) se před dvěma měsíci pořádně opřel do vlády,... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jakub Prachař
Jakub Prachař
zobrazit profil Roman Štabrňák
Roman Štabrňák
zobrazit profil Ashton Kutcher
Ashton Kutcher
zobrazit profil Paul  Walker
Paul Walker
zobrazit profil Adolf Filip
Adolf Filip
zobrazit profil Miroslav Šimůnek
Miroslav Šimůnek
zobrazit profil Dakota Johnson
Dakota Johnson