Vladimír Brabec

Datum narození: 15. 5. 1934
Datum úmrtí: 1. 9. 2017
Místo narození: Praha
Profese: herec, dabér
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Vladimíra Brabce proslavila hlavní role v seriálu 30 případů majora Zemana. Oceněn byl za komunistického vyšetřovatele i za dabing.

Umění si Vladimír Brabec zamiloval už v mládí. Zpíval v Kühnově dětském sboru a od dvanácti let hrál v Divadle Akropolis. Po studiích pražské DAMU vystoupil na prkna divadla v Mostě a divadla D 34. Od roku 1959 účinkoval na scéně divadla Národního, kde setrval s malou přestávkou až do roku 1993.

VLADIMÍR BRABEC ŽIL S MANŽELKOU VÍC NEŽ 60 LET

Vladimír Brabec si zahrál i v Ulici

Vladimír Brabec se předvedl v klasických dramatech Romeo a Julie, Cyrano z Bergeracu, v Máji i Krysařovi. Hudební divadla Karlín a Broadway mu nabídla role v muzikálech Kleopatra, Tři mušketýři či Rebelové.

Do filmu Vladimír Brabec vstoupil komedií Svatby pana Voka, dále následoval životopisný snímek Tajemství velkého vypravěče a po Sametové revoluci 1989 mj. pohádka Z pekla štěstí nebo drama Anglické jahody. Objevil se krom toho v seriálech My všichni školou povinní, Dobrodružství kriminalistiky nebo v nekonečné Ulici.

Za Zemana Brabec dostal Zlatý květ

Život Vladimíru Brabcovi změnil normalizační seriál 30 případů majora Zemana, natáčený v letech 1974 až 1979 a prošpikovaný komunistickou propagandou. Hráli v něm sice téměř všichni tehdy známí herci (někteří i více rolí), Vladimír Brabec ale měl tu smůlu, že ztvárnil hlavní postavu, vyšetřovatele Jana Zemana a stal se tak tváří i symbolem seriálu. Za roli získal ocenění Zlatý květ. 

Výrazné uplatnění Vladimír Brabec našel i v rozhlase a dabingu. Svůj hlas propůjčil hollywoodským hercům Seanu Connerymu nebo Anthonymu Hopkinsovi. Dvakrát získal za dabing Cenu Františka Filipovského. Roku 1980 dostal titul zasloužilý umělec. Za celoživotní uměleckou činnost obdržel i Cenu Senior Prix.

O VLADIMÍRU BRABCOVI ČTĚTE ZDE>>

Brabec měl problémy se srdcem

V roce 1955 se za Vladimíra Brabce provdala opěrní pěvkyně Naďa Brabcová. Jejich syn Pavel se stal režisérem, dcera Helena herečkou.

V posledních letech života Vladimír Brabec bojoval se zdravím. Měl problémy především se srdcem. Po dvou infarktech se práci věnoval již čím dál tím méně. Manželka legendárního majora Zemana opustila v červnu 2016. Po její smrti se Vladimír Brabec zhroutil.

Herec a dabér Vladimír Brabec zemřel 1. září 2017 ve věku 83 let.

 

Články o celebritě

Čtyři roky od smrti arogantního Charlese z M*A*S*H: Proč tajil homosexualitu! Čtyři roky od smrti arogantního Charlese z M*A*S*H: Proč tajil homosexualitu! 3. března uplynou přesně čtyři roky ode dne, kdy zesnul herec a režisér David Ogden Stiers (†75). Te... číst článek
Zemřela major Houlihanová z M*A*S*H: »Štabajznu« zabila demence Zemřela major Houlihanová z M*A*S*H: »Štabajznu« zabila demence V hereckém nebi bude veselo! Od čtvrtka je v něm americká herečka Sally Kellermanová (†84), která fa... číst článek
Šťabajzna z M*A*S*He nečekaně naměkko: Takhle popřála k 83. narozeninám hereckému kolegovi! Šťabajzna z M*A*S*He nečekaně naměkko: Takhle popřála k 83. narozeninám hereckému kolegovi! Strávili spolu mnoho let společného natáčení a dodnes je pojí velice blízký vztah. Řeč je o hercích ... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Zdeněk Hruška
Zdeněk Hruška
zobrazit profil Simona Chytrová
Simona Chytrová
zobrazit profil Daniel Radcliffe
Daniel Radcliffe
zobrazit profil Daniel Craig
Daniel Craig
zobrazit profil Felix Holzmann
Felix Holzmann
zobrazit profil Zuzana Burianová
Zuzana Burianová
zobrazit profil Roman Říčař
Roman Říčař
zobrazit profil Lucie Zedníčková
Lucie Zedníčková