Alois Švehlík

Datum narození: 30.7.1939
Místo narození: Pardubice
Profese: herec, dabér, pedagog
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Několikrát oceněný Alois Švehlík se dokázal porvat jak s rolemi fimovými, tak životními. Ačkoli neustále bojuje s rakovinou, kvůli které dokonce ztratil hlasivky, rozhodně neplánuje vymizet ze scény.

Jak Aloise Švehlíka, tak jeho bratra Jaroslava, už odmalička sváděl působivý svět herců. Nejprve vyzkoušeli prkna Salesiánského divadla, sám Alois Švehlík pak dokonce začal ochotnicky hrát v chrámovém divadelním souboru. Zřejmě tušil, že to nebude Střední průmyslová škola strojní v Chrudimi (kde studoval), která mu definitivně určí místo ve světě dospělých.

Během krátké doby, kdy pracoval v továrně, došlo na seznámení s jeho budoucí manželkou, nyní ekonomkou Florentinou Švehlíkovou (Štěpánovou) – spolu mají tři děti, Terezu, Andreu a Davida. Jeho pokusy dostat se na DAMU byly neúspěšné, přesto boj nevzdával a nastoupil jako elév do Středočeského divadla v Kladně.

Výraznější posun přišel až spolu se 70. léty, během kterých se objevil ve snímcích jako Sokolovo nebo Osvobození Prahy. Hlavní a výraznější roli získal ale až s filmem Odyssues a hvězdy. 80. léta se pak nesla hlavně v duchu seriálů (Dobrá voda nebo Bylo nás šest), i když filmová role rozvědčíka ve filmu Karla Kachyni Smrt krásných srnců, kde si zahrál po boku Karla Heřmánka, Rudolfa Hrušínského nebo Jiřího Krampola, byla také skvostná.

Dokud nebyl Alois Švehlík poznamenán ztrátou hlasivek kvůli rakovině štítné žlázy, propůjčoval svůj hlas i několika filmovým hrdinům. Daboval krimiseriály jako Profesionálové nebo Dempsey a Makepeacová, jeho hlas zaznívá těž z úst například Jacka Nicholsona, Charlese Bronsona, Anthonyho Hopkinse či Roberta De Nira. Za dabing Jacka Nicholsona ve filmu Lepší už to nebude získal Cenu Františka Filipovského. V roce 2014 musel dočasně přerušit právě kvůli hlasivkám roli v seriálu Jiřího Adamce Cesty domů.

 

Články o celebritě

Postránecký (75) po operaci a chemoterapiích: Musel se vzdát role! Postránecký (75) po operaci a chemoterapiích: Musel se vzdát role! Věřil, že se vrátí do hry Audience u královny po bok Ivy Janžurové (77), ale role Winstona Churchilla… číst článek
Herec Václav Postránecký (75) po operaci a chemoterapiích: Musel se vzdát role! Herec Václav Postránecký (75) po operaci a chemoterapiích: Musel se vzdát role! Věřil, že se vrátí do hry Audience u královny po bok Ivy Janžurové (77), ale role Winstona Churchilla… číst článek
Mádl už má jasno: Tenhle nahradí Třísku (†80) Mádl už má jasno: Tenhle nahradí Třísku (†80) Zásadní dilema konečně vyřešil. Osm měsíců po tragické smrti Jana Třísky (†80), který nešťastně spadl… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Vojtěch Havelka
Vojtěch Havelka
zobrazit profil Julia Roberts
Julia Roberts
zobrazit profil Norbert Lichý
Norbert Lichý
zobrazit profil Petra Vajdová
Petra Vajdová
zobrazit profil Hanuš Bor
Hanuš Bor
zobrazit profil Kateřina Lojdová
Kateřina Lojdová
zobrazit profil Rudolf Hrušínský nejml.
Rudolf Hrušínský nejml.
zobrazit profil Jana Postlerová
Jana Postlerová