Alois Švehlík | Celebwiki.cz

Alois Švehlík

Datum narození: 30. 7. 1939
Místo narození: Pardubice
Profese: herec, dabér, pedagog
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Několikrát oceněný Alois Švehlík se dokázal porvat jak s rolemi filmovými, tak životními. Ačkoli neustále bojuje s rakovinou, kvůli které dokonce ztratil hlasivky, rozhodně neplánuje vymizet ze scény.

Jak Aloise Švehlíka, tak jeho bratra Jaroslava, už odmalička sváděl působivý svět herců. Nejprve vyzkoušeli prkna Salesiánského divadla, sám Alois Švehlík pak dokonce začal ochotnicky hrát v chrámovém divadelním souboru. Zřejmě tušil, že to nebude Střední průmyslová škola strojní v Chrudimi (kde studoval), která mu definitivně určí místo ve světě dospělých.

ALOIS ŠVEHLÍK PROMLUVIL O VÁŽNÉ AUTONEHODĚ

Během krátké doby, kdy pracoval v továrně, došlo na seznámení s jeho budoucí manželkou, posléze ekonomkou Florentinou Švehlíkovou (Štěpánovou). Měli spolu dcery TerezuAndreu a syna Davida. Jeho pokusy dostat se na DAMU byly neúspěšné, přesto boj nevzdával a nastoupil jako elév do Středočeského divadla v Kladně.

Výraznější posun přišel až spolu se 70. lety 20. století, během kterých se Alois Švehlík objevil ve snímcích jako Sokolovo nebo Osvobození Prahy. Hlavní a výraznější roli získal ale až s filmem Odyssues a hvězdy.

80. léta se pak nesla hlavně v duchu seriálů (Dobrá voda nebo Bylo nás šest), i když filmová role rozvědčíka ve filmu Karla Kachyni Smrt krásných srnců, kde si Alos Švehlík zahrál po boku Karla Heřmánka, Rudolfa Hrušínského nebo Jiřího Krampola, byla také skvostná.

O ALOISI ŠVEHLÍKOVI ČTETE ZDE>>

Dokud nebyl Alois Švehlík poznamenán ztrátou hlasivek kvůli rakovině štítné žlázy, propůjčoval svůj hlas i několika filmovým hrdinům. Daboval krimiseriály jako Profesionálové nebo Dempsey a Makepeacová, jeho hlas zaznívá těž z úst např. Jacka Nicholsona, Charlese Bronsona, Anthonyho Hopkinse či Roberta De Nira.

Za dabing Jacka Nicholsona ve filmu Lepší už to nebude Alois Švehlík získal Cenu Františka Filipovského. V roce 2014 musel dočasně přerušit právě kvůli hlasivkám roli v seriál Jiřího Adamce Cesty domů.

Před kameru se Alois Švehlík vrátil. Dokonce hvězdně. Za hlavní roli ve filmu Na střeše (2019), který podle vlastního scénáře natočil herec Jiří Mádl, byl v roce 2020 nominován na Českého lva

 

Články o celebritě

Na střeše: Vietnamský školák „Lukáš“ Tran Českého lva nezískal Na střeše: Vietnamský školák „Lukáš“ Tran Českého lva nezískal „Náš film Na střeše má hned sedm nominací na letošní předávání cen Český lev!!! Sním či bdím? Strašn... číst článek
Na střeše: Monika Kristlová Českého lva nezískala Na střeše: Monika Kristlová Českého lva nezískala Producentka Monika Kristlová byla v kategorii Nejlepší film v roce 2020 nominována na Českého lva za... číst článek
Jiří Mádl: Za film Na střeše nezískal žádného Českého lva Jiří Mádl: Za film Na střeše nezískal žádného Českého lva Herec a filmař Jiří Mádl, který se proslavil jako teenager ve Snowboarďácích, se znovu předvedl coby... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Ladislav Županič
Ladislav Županič
zobrazit profil Lenka Zahradnická
Lenka Zahradnická
zobrazit profil Barbra Streisand
Barbra Streisand
zobrazit profil Sara Sandeva
Sara Sandeva
zobrazit profil Pavel Nový
Pavel Nový
zobrazit profil Michal Pavlata
Michal Pavlata
zobrazit profil Vincent Navrátil
Vincent Navrátil
zobrazit profil Henrieta Hornáčková herečka
Henrieta Hornáčková herečka