Alois Švehlík | Celebwiki.cz

Alois Švehlík

Datum narození: 30.7.1939
Místo narození: Pardubice
Profese: herec, dabér, pedagog
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Několikrát oceněný Alois Švehlík se dokázal porvat jak s rolemi filmovými, tak životními. Ačkoli neustále bojuje s rakovinou, kvůli které dokonce ztratil hlasivky, rozhodně neplánuje vymizet ze scény.

Jak Aloise Švehlíka, tak jeho bratra Jaroslava, už odmalička sváděl působivý svět herců. Nejprve vyzkoušeli prkna Salesiánského divadla, sám Alois Švehlík pak dokonce začal ochotnicky hrát v chrámovém divadelním souboru. Zřejmě tušil, že to nebude Střední průmyslová škola strojní v Chrudimi (kde studoval), která mu definitivně určí místo ve světě dospělých.

ALOIS ŠVEHLÍK PROMLUVIL O VÁŽNÉ AUTONEHODĚ

Během krátké doby, kdy pracoval v továrně, došlo na seznámení s jeho budoucí manželkou, posléze ekonomkou Florentinou Švehlíkovou (Štěpánovou). Měli spolu dcery TerezuAndreu a syna Davida. Jeho pokusy dostat se na DAMU byly neúspěšné, přesto boj nevzdával a nastoupil jako elév do Středočeského divadla v Kladně.

Výraznější posun přišel až spolu se 70. lety 20. století, během kterých se Alois Švehlík objevil ve snímcích jako Sokolovo nebo Osvobození Prahy. Hlavní a výraznější roli získal ale až s filmem Odyssues a hvězdy.

80. léta se pak nesla hlavně v duchu seriálů (Dobrá voda nebo Bylo nás šest), i když filmová role rozvědčíka ve filmu Karla Kachyni Smrt krásných srnců, kde si Alos Švehlík zahrál po boku Karla Heřmánka, Rudolfa Hrušínského nebo Jiřího Krampola, byla také skvostná.

O ALOISI ŠVEHLÍKOVI ČTETE ZDE>>

Dokud nebyl Alois Švehlík poznamenán ztrátou hlasivek kvůli rakovině štítné žlázy, propůjčoval svůj hlas i několika filmovým hrdinům. Daboval krimiseriály jako Profesionálové nebo Dempsey a Makepeacová, jeho hlas zaznívá těž z úst např. Jacka Nicholsona, Charlese Bronsona, Anthonyho Hopkinse či Roberta De Nira.

Za dabing Jacka Nicholsona ve filmu Lepší už to nebude Alois Švehlík získal Cenu Františka Filipovského. V roce 2014 musel dočasně přerušit právě kvůli hlasivkám roli v seriál Jiřího Adamce Cesty domů.

Před kameru se Alois Švehlík vrátil. Dokonce hvězdně. Za hlavní roli ve filmu Na střeše (2019), který podle vlastního scénáře natočil herec Jiří Mádl, byl v roce 2020 nominován na Českého lva

 

Články o celebritě

Dva roky od tragického pádu Jana Třísky (†80) z Karlova mostu: 3,5 milionu za smrt! Dva roky od tragického pádu Jana Třísky (†80) z Karlova mostu: 3,5 milionu za smrt! Dva roky uplynuly od tragické smrti herce Jana Třísky (†80), který těsně před natáčením filmu Na… číst článek
Po Gottovi slaví 80 i Alois Švehlík! Chci se hlavně ráno probudit, přeje si Po Gottovi slaví 80 i Alois Švehlík! Chci se hlavně ráno probudit, přeje si Dvakrát už zvládl porazit zákeřnou nemoc a s povděkem říká, jak je rád, že vůbec žije. Nejlepší dar… číst článek
Alois Švehlík oslavil 80. narozeniny: Jeho velké přání! Alois Švehlík oslavil 80. narozeniny: Jeho velké přání! Dvakrát svedl boj se zákeřnou nemocí a je vdečný za to, že žije. Největší dárek pro Aloise Švehlíka,… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Vanda Hybnerová
Vanda Hybnerová
zobrazit profil Jiří Bartoška
Jiří Bartoška
zobrazit profil Marek Lambora
Marek Lambora
zobrazit profil Lilian Sarah Fischerová
Lilian Sarah Fischerová
zobrazit profil Mel  Gibson
Mel Gibson
zobrazit profil Tom Hanks
Tom Hanks
zobrazit profil Simona Vrbická-Koptová
Simona Vrbická-Koptová
zobrazit profil Jaroslav Moučka
Jaroslav Moučka