Alois Švehlík | Celebwiki.cz

Alois Švehlík

Datum narození: 30. 7. 1939
Místo narození: Pardubice
Profese: herec, dabér, pedagog
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Několikrát oceněný Alois Švehlík se dokázal porvat jak s rolemi filmovými, tak životními. Ačkoli neustále bojuje s rakovinou, kvůli které dokonce ztratil hlasivky, rozhodně neplánuje vymizet ze scény.

Jak Aloise Švehlíka, tak jeho bratra Jaroslava, už odmalička sváděl působivý svět herců. Nejprve vyzkoušeli prkna Salesiánského divadla, sám Alois Švehlík pak dokonce začal ochotnicky hrát v chrámovém divadelním souboru. Zřejmě tušil, že to nebude Střední průmyslová škola strojní v Chrudimi (kde studoval), která mu definitivně určí místo ve světě dospělých.

ALOIS ŠVEHLÍK PROMLUVIL O VÁŽNÉ AUTONEHODĚ

Během krátké doby, kdy pracoval v továrně, došlo na seznámení s jeho budoucí manželkou, posléze ekonomkou Florentinou Švehlíkovou (Štěpánovou). Měli spolu dcery TerezuAndreu a syna Davida. Jeho pokusy dostat se na DAMU byly neúspěšné, přesto boj nevzdával a nastoupil jako elév do Středočeského divadla v Kladně.

Výraznější posun přišel až spolu se 70. lety 20. století, během kterých se Alois Švehlík objevil ve snímcích jako Sokolovo nebo Osvobození Prahy. Hlavní a výraznější roli získal ale až s filmem Odyssues a hvězdy.

80. léta se pak nesla hlavně v duchu seriálů (Dobrá voda nebo Bylo nás šest), i když filmová role rozvědčíka ve filmu Karla Kachyni Smrt krásných srnců, kde si Alos Švehlík zahrál po boku Karla Heřmánka, Rudolfa Hrušínského nebo Jiřího Krampola, byla také skvostná.

O ALOISI ŠVEHLÍKOVI ČTETE ZDE>>

Dokud nebyl Alois Švehlík poznamenán ztrátou hlasivek kvůli rakovině štítné žlázy, propůjčoval svůj hlas i několika filmovým hrdinům. Daboval krimiseriály jako Profesionálové nebo Dempsey a Makepeacová, jeho hlas zaznívá těž z úst např. Jacka Nicholsona, Charlese Bronsona, Anthonyho Hopkinse či Roberta De Nira.

Za dabing Jacka Nicholsona ve filmu Lepší už to nebude Alois Švehlík získal Cenu Františka Filipovského. V roce 2014 musel dočasně přerušit právě kvůli hlasivkám roli v seriál Jiřího Adamce Cesty domů.

Před kameru se Alois Švehlík vrátil. Dokonce hvězdně. Za hlavní roli ve filmu Na střeše (2019), který podle vlastního scénáře natočil herec Jiří Mádl, byl v roce 2020 nominován na Českého lva

 

Články o celebritě

Takhle padal Český lev! „Vražedné“ schody Rudolfina nezklamaly: Fuchsiová žínka vymetla i dlažbu Takhle padal Český lev! „Vražedné“ schody Rudolfina nezklamaly: Fuchsiová žínka vymetla i dlažbu Ani letošní předávání Českých lvů se neobešlo bez tradičních pádů ze schodů Rudolfina, nebo povalová... číst článek
Český lev ONLINE: Pohořely Havlová i Janžurová, pak je podpírali, králem je Nabarvené ptáče Český lev ONLINE: Pohořely Havlová i Janžurová, pak je podpírali, králem je Nabarvené ptáče V pražském Rudolfinu se rozdávaly výroční ceny České filmové a televizní akademie Český lev. Kdo na ... číst článek
Na střeše: Vietnamský školák „Lukáš“ Tran Českého lva nezískal Na střeše: Vietnamský školák „Lukáš“ Tran Českého lva nezískal „Náš film Na střeše má hned sedm nominací na letošní předávání cen Český lev!!! Sním či bdím? Strašn... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jana Šulcová
Jana Šulcová
zobrazit profil Filip Čáp
Filip Čáp
zobrazit profil Zuzana Kronerová
Zuzana Kronerová
zobrazit profil Patricie Solaříková
Patricie Solaříková
zobrazit profil Pierre Richard
Pierre Richard
zobrazit profil Jan František Uher
Jan František Uher
zobrazit profil Uma Thurman
Uma Thurman