Barbora Lukešová | Celebwiki.cz

Barbora Lukešová

Datum narození: 21. 1. 1969
Místo narození: Praha
Profese: herečka
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Herečka Barbora Lukešová se věnuje jak práci v televizi, tak v divadle. Roku 2013 byla nominována na cenu Alfréda Radoka za roli „A" v inscenaci Terminus.

Před televizní kamerou se Barbora Lukešová poprvé objevila při natáčení komedie Šaty až na zem (1986), na jejímž scénáři se podílela Halina Pawlowská. Ve snímku ústřední postavy ztvárnili Karel Roden a Jana Synková. Hlavní role na sebe nenechala dlouho čekat. Dostala ji v TV dramatu Temná aréna (1988) společně Evou Jeníčkovou a na stříbrném plátně to bylo v dramatickém příběhu Vojtěch, řečený sirotek (1989) s kolegou Petrem Formanem a posléze v dalším dramatu s názvem Žiletky (1994), kde hráli mj. Filip Topol, Iva Janžurová, Markéta Hrubešová, Tomáš Hanák, Tereza Pergnerová.

Později dala Barbora Lukešová přednost mateřství před hereckou kariérou. Na plac se vrátila v italsko-švýcarském romantickém snímku Brucio nel vento (2002), kde společně s Ivanem Fraňkem, Petrem Formanem a Zuzanou Mauréry obsadila jednu ze stěžejních rolí. Kromě dalších filmů, jako jsou Bestiář (2007) režisérky Ireny Pavláskové natočeném podle knihy Barbary Nesvadbové, si zahrála i v řadě seriálů. Jmenujme např. Ordinaci v růžové zahradě a Cesty domů.

Po delší pauze, způsobené nádorovým onemocněním, se ke své práci vrátila a v roce 2013 byla nominována na cenu Alfréda Radoka za roli „A" v inscenaci Terminus. Zahrála si pak v další televizní tvorbě - Doktor Martin, Já, Mattoni - a také ve filmech, jako jsou thriller Dítě číslo 44 nebo drama Prahala, kde společně s Vicou Kerekes zpodobnily hlavní postavy. V snímku si dále zahráli Táňa Pauhofová, Hana Vagnerová, Jana PidrmanováIva Frühlingová a Jana Stryková.

RAKOVINA: BARKORA LUKEŠOVÁ PŘIŠLA O PRSA

Barbora Lukešová se narodila do rodiny filmového architekta Rudolfa Lukeše a jeho ženy Tatijany, díky jejím rodičům získala ruské kořeny po babičce a židovské po dědečkovi. Otec, který spolupracoval s režiséry Jiřím Weissem a Jiřím Krejčíkem, zemřel, když jí bylo sedm let. Tato událost ji změnila v plaché a uzavřené dítě. Recitace básní na základní škole jí pomohla otevřít se a přivést k herecké cestě. Posléze se stala posluchačkou hudebně-dramatického oddělení Státní konzervatoře v Praze. Jejími kantory byly mj. Jiří Vala, Vladimír Ráž či Václav Postránecký.

Ještě na škole Barbora Lukešová působila na jevištích Národního divadla, Realistického divadla, Divadla Zdeňka Nejedlého a Divadla S. K. Neumanna. Po ukončení studií získal angažmá v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, posléze v divadle Rokoko či v Divadle v Celetné.

 

Další Herci

zobrazit profil Oldřich Navrátil
Oldřich Navrátil
zobrazit profil Filip Antonio
Filip Antonio
zobrazit profil Lukáš Pavlásek
Lukáš Pavlásek
zobrazit profil Petr Franěk
Petr Franěk
zobrazit profil Berenika Kohoutová
Berenika Kohoutová
zobrazit profil Kristýna Hrušínská
Kristýna Hrušínská