David Švehlík | Celebwiki.cz

David Švehlík

Datum narození: 6.4.1972
Místo narození: Liberec
Profese: herec
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Herec Davida Švehlíka původně chtěl být knězem, ale nakonec se rozhodl jít ve šlépějích svého otce Aloise Švehlíka. dodnes je patronem několika nadací a projektů. S bývalou manželkou Jitkou Schneiderovou má dceru Sofii Annu.

Po ukončení gymnázia David Švehlík absolvoval jeden ročník teologického konviktu. Aby se mohl stát knězem, strávil dva roky na škole v Římě. Po návratu však jeho volba padla na Filozofickou fakultu UK v Praze a na divadelní režii na DAMU, kam chodil ve v ročníku třeba s herečkami Michaelou Maurerovou a Janou Strykovou nebo režisérem Vítem Karasem.

DAVID ŠVEHLÍK - ZE SOUDCE PILOTEM

Herectví Davida Švehlíka zlákalo stejně jako jeho otce Aloise Švehlíka. Na divadelních prknech stanul poprvé v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, a to ve už svých pěti letech. Zahrál si ve hře Neúplatný aneb Škola manželů. Hostoval v ředě divadel. Stálé angažmá měl v Divadle Na Zábradlí.

I se svým otcem Aloisem Švehlíkem se na jevišti několikrát sešel. Nejvýraznější dvojici utvořili na Shakespearovských slavnostech, kde si zahráli ve Večeru tříkrálovém, poté mělo velký úspěch třeba představení Z cizoty, které sklidilo i Cenu Alfréda Radoka, a v neposlední řadě pak stojí za zmínku hra Král Lear, kde si ponechali status otec a syn. Co se filmů týče, stáli spolu bok po boku ve filmech Alois Nebel, I ve smrti sami nebo v seriálu Letiště.

Do světa českého filmu David Švěhlík pronikl díky roli Huberta pod taktovkou Filipa Renče v komedii Román pro ženy. Dále se objevil jako hrabě v pohádce Anděl Páně, coby vyšetřovatel v Kriminálce Anděl a v roce 2013 získal hlavní roli v seriálu inspirovaném skutečnými příběhy Život a doba soudce A. K., kde ztvárnil mladého soudce Adama Klose.

Stejně jako jeho otec i David Švehlík propůjčil svůj hlas filmovým hrdinům. V britském seriálu Sherlock namluvil doktora Wattsona, Laurence Anthonyho ve filmu Saw 3D nebo Bryce Johnsona v seriálu Gilmorova děvčata.

Dokázal též, že je skvostný tanečník, když získal třetí místo v páté řadě televizní soutěže StarDance...když hvězdy tančí, kde se jeho partnerkou stala Simona Švrčková (média si tehdy všimla, že jejich vztah je patrně víc než přátelský).

O DAVIDU ŠVEHLÍKOVI ČTĚTE ZDE>>

S herečkou Jitkou Schneiderovou, která byla jeho první manželkou, má dceru Sofii Annu. Partnerka Vendula, s níž se oženil roku 2015, mu v červenci 2018 přivedla na svět již druhého syna.

 

Články o celebritě

Znuděný a hladový Vojta Dyk na premiéře: Došla si pro něj Vilhelmová Znuděný a hladový Vojta Dyk na premiéře: Došla si pro něj Vilhelmová Ještě než premiéra filmu Na střeše vůbec začala, Vojta Dyk (33), který tam hraje, dostal hlad. Spolu… číst článek
Ovíněný Švehlík se po premiéře nebezpečně potácel ze schodů! Naštěstí měl anděla strážného! Ovíněný Švehlík se po premiéře nebezpečně potácel ze schodů! Naštěstí měl anděla strážného! Hlavní roli v novém filmu Jiřího Mádla (32) Na střeše měl hrát původně Jan Tříska (†80), ale po jeho… číst článek
Švehlík musí do špitálu: Bolela ho záda, rentgen všechny šokoval! Švehlík musí do špitálu: Bolela ho záda, rentgen všechny šokoval! Na tuhle vážnou nemoc zemřel ve třiačtyřiceti už jeho bratr, on s tou potvorou bojoval dokonce už… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Patricie Solaříková
Patricie Solaříková
zobrazit profil Václav Helšus
Václav Helšus
zobrazit profil Shia LaBeouf
Shia LaBeouf
zobrazit profil Simona Zmrzlá
Simona Zmrzlá
zobrazit profil Štěpán Benoni
Štěpán Benoni
zobrazit profil Jan Hájek
Jan Hájek
zobrazit profil Michael Nyqvist
Michael Nyqvist
zobrazit profil Karel Hábl
Karel Hábl