Jan Kanyza | Celebwiki.cz

Jan Kanyza

Datum narození: 25.10.1947
Místo narození: Lipník nad Bečvou
Profese: herec, dabér a malíř
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Herec Jan Kanyza je skvělý dabér. Svůj hlas propůjčil George Clooneymu. Kromě své profese se věnuje ještě malířství a fotografování.

Jan Kanyza se jako malý kluk učil hrát na různé hudební nástroje, jako jsou klavír, saxofon a klarinet. Po gymnáziu vystudoval herectví na pražské DAMU. Jeho profesorem byl Miloš Nedbal, který si ho velmi pochvaloval. Jan Kanyza během své bohaté herecké kariéry vystupoval na v různých divadlech. Stálému angažmá se bránil; nechtěl nikde zůstat příliš dlouho.

JAN KANYZA – KDO BYL AGENT HONZA?

Před filmovou kamerou se Jan Kanyza poprvé mihl při natáčení romantického rodinného filmu Malé letní Blues (1967) a posléze v komedii Utrpení mladého Boháčka (1969) s Pavlem Landovským a Stellou Zázvorkovou v hlavních rolích. Záhy se stal vyhledávaným herecem, který bez problému střídá kladné a záporné postavy, takže natočil desítky televizních filmů a řadu seriálů: 30 případů majore Zemana, Případ pro zvláštní skupinu, Hříchy pátera Knoxe, Hospoda, Ordinace v růžové zahradě, Expozitura, Kriminálka Staré město.

Hlavní roli si Jan Kanyza zahrál v komedii Zlatá slepice (1980) po boku Taťjany Medvecké, ve sci-fi příběhu Kam zmizel kurýr (1981) či v dobrodružném snímku Tajemství staré půdy (1984) s Milošem Kopeckým. Jednu z ústředních postav ztvárnil v historickém dramatu Jménem krále (2009), a to společně s Karlem Rodenem, Janem Dolanským, Klárou Issovou, Davidem Prachařem a Lukášem Vaculíkem.

Charizmatický Jan Kanyza je skvělý dabér. Svůj podmanivý hlas propůjčil řadě herců, například jsou to George Clooney a Michele Placido. Kromě herectví se věnuje malířství. Své obrazy vystavoval nejen v České republice, ale též v USA, Německu, ve Francii nebo ve Švédsku. Také ilustruje knížky. Jeho koníčkem je fotografování.

Jan Kanyza má s manželkou Žofií dceru Báru.

VŠE O JANU KANYZOVI NAJDETE ZDE

 

Články o celebritě

Razantní opatření Jana Kanyzy: Zbrojní arzenál proti zloduchům! Razantní opatření Jana Kanyzy: Zbrojní arzenál proti zloduchům! Herec s charismatickým hlasem Jan Kanyza (71) přiznal, že má poměrně osobitý způsob, jak se bránit… číst článek
Přiznání legendární Kahovcové: Za jejím úspěchem stojí známý herec! Přiznání legendární Kahovcové: Za jejím úspěchem stojí známý herec! Česká zpěvačka Vlasta Kahovcová (74) se kromě zpěvu věnuje i úspěšně malování. Uznání si vysloužila… číst článek
Jan Kanyza a Kajetán Písařovic jsou Kingovu thrilleru Pan Mercedes masem a kostmi Jan Kanyza a Kajetán Písařovic jsou Kingovu thrilleru Pan Mercedes masem a kostmi Kdo je v téhle hře kočka a kdo je myš? Na masakr před pracovní agenturou, kdy maskovaný řidič v ukradeném… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jan Potměšil
Jan Potměšil
zobrazit profil Lucy Liu
Lucy Liu
zobrazit profil Karel Heřmánek ml.
Karel Heřmánek ml.
zobrazit profil Nelly Řehořová
Nelly Řehořová
zobrazit profil Emil Horváth
Emil Horváth
zobrazit profil Igor Bareš
Igor Bareš
zobrazit profil Máša  Málková
Máša Málková
zobrazit profil Václav Vydra
Václav Vydra