Jiří Klem

Jiří Klem

Datum narození: 18. 3. 1944
Místo narození: Liberec
Profese: herec, dabér, pedagog
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Jiří Klem před kamerou ztvárnil desítky zejména epizodních rolí. Nerudného otce si zahrál jak v Ordinaci v růžové zahradě, tak v Lince.

Ochotničil již od mládí. Po střední škole nastoupil na DAMU; absolvoval v roce 1966. První angažmá Jiří Klem dostal v souboru Divadla za branou. Téměř 25 let působil na prknech smíchovského Realistického divadla Zdeňka Nejedlého (později Divadlo Labyrint, a od roku 2002 Švandovo divadlo).

JIŘÍ KLEM - „TREST“ ZA MAJORA ZEMANA

Jiří Klem prošel řadou divadelních scén

Objevil se i na dalších scénách: Divadlo Radka Brzobohatého, Letní shakespearovské slavnosti, Divadlo U Hasičů, Divadlo Komedie, Divadlo v Dlouhé, Divadlo v Řeznické. Po Sametové revoluci 1989 měl Jiří Klem úraz a byl bez stálého angažmá.

Uplatnění posléze Jiří Klem našel v Městských divadlech pražských. Jmenujme některá představení: Pan Kaplan má třídu rád (s Oldřichem Víznerem v hlavní roli); Sen čarovné noci; Drž mě pevně, miluj mě zlehka; Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách.

Prince si Klem zahrál v Krásce a zvířeti

Už od dob studií se Jiří Klem začal objevovat na filmovém plátně i na televizní obrazovce. Na svém kontě má na devět desítek především menších rolí (Osud jménem Kamila, Noc nevěsty, Sokolovo, Osvobození Prahy, Putování Jana Amose, Malý Pitaval z velkého města, Hraběnky).

Snad jedinou výjimkou je pohádka režiséra Antonína Moskalyka z roku 1971 Kráska a zvíře, kde si Jiří Klem po boku Jany Šulcové zahrál hlavní roli, tedy prince.

Jiří Klem dostal cenu za dabing

Jako nerudný důchodce Svatopluk Suchý, otec seriálového primáře chirurgie Davida Suchého v podání Jana Čenského, se Jiří Klem představil v Ordinaci v růžové zahradě. Podobnou postavu - protivnýho fotra - dostal v seriálu Linka, kde má syna policistu Filipa, jehož ztvárnil Ondřej Brzobohatý Gregor.

Svůj příjemný výrazný hlas Jiří Klem uplatnil v dabingu. Daboval snad stovky postav. Napřiklad Dartha Vadera ve Star Wars. Za Vlastimila Harapese namluvil postavu Jindřicha v komediích Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny.

V roce 2019 Jiří Klem dostal Cenu Františka Filipovského za dlouhodobé herecké mistrovství v dabingu. Nezanedbatelná je i jeho práce pedagogická. V letech 1975 až 1990 byl profesorem herectví na DAMU.

 

Další Herci

zobrazit profil Alena Mudrová
Alena Mudrová
zobrazit profil Sára Rychlíková
Sára Rychlíková
zobrazit profil Veronika Gajerová
Veronika Gajerová
zobrazit profil Eva Holubová
Eva Holubová
zobrazit profil Ljuba Krbová
Ljuba Krbová
zobrazit profil Jana Bernášková
Jana Bernášková
zobrazit profil Norbert Lichý
Norbert Lichý
zobrazit profil Andrea Kerestéšová Růžičková
Andrea Kerestéšová Růžičková