Václav Postránecký

Datum narození: 8.9.1943
Místo narození: Praha
Profese: herec, dabér, divadelní pedagog, režisér
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Herec Václav Postránecký ztvárnil na dvě stovky rolí. Zahrál si jednu z klíčových postav v divácky velmi úspěšné a dnes již legendární komedii S tebou mě baví svět.

Klíč k prolomení brány úspěchu nenašel při zámečnickém učení, jak se možná domníval, ale až jako divadelní ochotník. Nejprve Václav Postránecký přičichl k rozhlasovým hrám (byl členem Dismanova rozhlasového dětského souboru), poté přišly i první filmové roličky. Vyzkoušel si práci jevištního technika, a to v libereckém divadle.

VÁCLAV POSTRÁNECKÝ - BOJ S VÁŽNOU NEMOCÍ

V 60. letech 20. století už Václav Postránecký působil jako herec. Ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti se chopil role Petra v Deníku Anny Frankové nebo Hájmána ve hře Antigona a ti druzí. Zabydlel se v Činohře Národního divadla (Naši furianti, Král Lear, Idiot, Romeo a Julie, Ze života hmyzu, Čaj pana senátora nebo Být či nebýt).

70. léta 20. století Václav Postránecký prožil ve znamení kriminálních rolí. Dráze zločinu věnoval pozornost ve filmech Po stopách krve, Poselství zlatého Buddhy či Motiv pro vraždu.

Jednu z ústředních postav Václav Postránecký ztvárnil v kultovní komedii S Tebou mě baví svět. Zahrál si mj. ve filmech Jak se krotí krokodýli, Líbáš jako Bůh, Rock podvraťáků, Bobule a v seriálech Vínaři nebo Doktoři z počátků.

To, že je pro něj důležitá práce s hlasem, dokázal svou spoluprací s Českým rozhlasem i dabováním třeba Antonyho Hopkinse nebo Dustina Hoffmana. Získal Cenu Thálie 1994 a v roce 2005 přibyla na poličku herce Václava Postráneckého Cena Františka Filipovského za dabing filmu Zločin v ráji.

Navíc Václav Postránecký moderoval řadu zábavných televizních pořadů, byl pedagogem na FAMU a prezidentem Herecké asociace.

O VÁCLAVU POSTRÁNECKÉM ČTĚTE ZDE>>

Za manželku si Václav Postránecký vzal tanečnici Helenu, s níž vychoval syna Viléma a dceru Lucii.

 

Články o celebritě

Vážně nemocný Postránecký po náhlém konci: Vybral svého nástupce Vážně nemocný Postránecký po náhlém konci: Vybral svého nástupce Postavil se k tomu jako chlap! Václav Postránecký (75), kterému nemoc nedovolila pokračovat v natáčení… číst článek
Postránecký už dál nemohl: V televizi už mají náhradníka Postránecký už dál nemohl: V televizi už mají náhradníka Zákeřná nemoc ho připravila o to, co tak miluje. Václav Postránecký (75), který prodělal těžkou operaci… číst článek
Napuchlá Hrachovcová: Kdo ji tak zřídil?! Napuchlá Hrachovcová: Kdo ji tak zřídil?! Nateklé tváře, rudý obličej! Tak dopadla Kateřina Kaira Hrachovcová (44) v seriálu Krejzovi. Ve scénáři… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Ján Kroner
Ján Kroner
zobrazit profil Stanislav Fišer
Stanislav Fišer
zobrazit profil Jiří Zahajský
Jiří Zahajský
zobrazit profil Václav Postránecký
Václav Postránecký
zobrazit profil Chuck Norris
Chuck Norris
zobrazit profil Lenka Kořínková
Lenka Kořínková
zobrazit profil Vanda Konečná
Vanda Konečná
zobrazit profil Jakub Prachař
Jakub Prachař