Václav Postránecký | Celebwiki.cz

Václav Postránecký

Datum narození: 8. 9. 1943
Datum úmrtí: 7. 5. 2019
Místo narození: Praha
Profese: herec, dabér, divadelní pedagog, režisér
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Herec Václav Postránecký ztvárnil na dvě stovky rolí. Zahrál si jednu z klíčových postav v divácky velmi úspěšné a dnes již legendární komedii S tebou mě baví svět.

Klíč k prolomení brány úspěchu nenašel při zámečnickém učení, jak se možná domníval, ale až jako divadelní ochotník. Nejprve Václav Postránecký přičichl k rozhlasovým hrám (byl členem Dismanova rozhlasového dětského souboru), poté přišly i první filmové roličky. Vyzkoušel si práci jevištního technika, a to v libereckém divadle.

VÁCLAV POSTRÁNECKÝ BOJOVAL S VÁŽNOU NEMOCÍ

V 60. letech 20. století už Václav Postránecký působil jako herec. Ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti se chopil role Petra v Deníku Anny Frankové nebo Hájmána ve hře Antigona a ti druzí. Zabydlel se v Činohře Národního divadla (Naši furianti, Král Lear, Idiot, Romeo a Julie, Ze života hmyzu, Čaj pana senátora nebo Být či nebýt).

70. léta 20. století Václav Postránecký prožil ve znamení kriminálních rolí. Dráze zločinu věnoval pozornost ve filmech Po stopách krve, Poselství zlatého Buddhy či Motiv pro vraždu.

Jednu z ústředních postav Václav Postránecký ztvárnil v kultovní komedii S Tebou mě baví svět. Zahrál si mj. ve filmech Jak se krotí krokodýli, Líbáš jako Bůh, Rock podvraťáků, Bobule a v seriálech Vínaři, Doktoři z počátků nebo Krejzovi.

To, že pro něj byla důležitá práce s hlasem, dokázal svou spoluprací s Českým rozhlasem i dabováním třeba Antonyho Hopkinse nebo Dustina Hoffmana. Získal Cenu Thálie 1994 a v roce 2005 přibyla na poličku herce Václava Postráneckého Cena Františka Filipovského za dabing filmu Zločin v ráji.

Navíc Václav Postránecký moderoval řadu zábavných televizních pořadů, byl pedagogem na FAMU a prezidentem Herecké asociace.

O VÁCLAVU POSTRÁNECKÉM ČTĚTE ZDE>>

Za manželku si Václav Postránecký vzal tanečnici Helenu, s níž vychoval syna Viléma a dceru Lucii.

Václav Postránecký zemřel 7. května 2019. Bylo mu 75 let.

 

Články o celebritě

Herečka Tereza Ramba: Terapie u lékaře kvůli roli Herečka Tereza Ramba: Terapie u lékaře kvůli roli Odvážná to žena. Přestože jedna z našich současných nejžádanějších hereček má doma ani ne roční mimi... číst článek
Více než rok po smrti Václava Postráneckého (†75): Poslední přání konečně splněno! Více než rok po smrti Václava Postráneckého (†75): Poslední přání konečně splněno! Tam nahoře se usmívá. Do kin jde konečně s tříměsíčním zpožděním poslední film Václava Postráneckého... číst článek
Rok od smrti Václava Postráneckého (†75): Zabilo ho jeho největší tajemství! Rok od smrti Václava Postráneckého (†75): Zabilo ho jeho největší tajemství! Od smrti hereckého velikána Václava Postráneckého (†75) uběhl právě ve čtvrtek 7. května jeden rok. ... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jiří Michný
Jiří Michný
zobrazit profil Kevin  Costner
Kevin Costner
zobrazit profil Jan Komínek
Jan Komínek
zobrazit profil Jiřina Bohdalová
Jiřina Bohdalová
zobrazit profil Tereza Bebarová
Tereza Bebarová
zobrazit profil Marcel Bendig
Marcel Bendig
zobrazit profil Jiří Maryško
Jiří Maryško
zobrazit profil Ondřej Brzobohatý Gregor
Ondřej Brzobohatý Gregor