Václav Postránecký

Datum narození: 8. 9. 1943
Datum úmrtí: 7. 5. 2019
Místo narození: Praha
Profese: herec, dabér, divadelní pedagog, režisér
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Herec Václav Postránecký ztvárnil na dvě stovky rolí. Zahrál si jednu z klíčových postav v divácky velmi úspěšné a dnes již legendární komedii S tebou mě baví svět.

Klíč k prolomení brány úspěchu nenašel při zámečnickém učení, jak se možná domníval, ale až jako divadelní ochotník. Nejprve Václav Postránecký přičichl k rozhlasovým hrám (byl členem Dismanova rozhlasového dětského souboru), poté přišly i první filmové roličky. Vyzkoušel si práci jevištního technika, a to v libereckém divadle.

VÁCLAV POSTRÁNECKÝ BOJOVAL S VÁŽNOU NEMOCÍ

V 60. letech 20. století už Václav Postránecký působil jako herec. Ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti se chopil role Petra v Deníku Anny Frankové nebo Hájmána ve hře Antigona a ti druzí. Zabydlel se v Činohře Národního divadla (Naši furianti, Král Lear, Idiot, Romeo a Julie, Ze života hmyzu, Čaj pana senátora nebo Být či nebýt).

70. léta 20. století Václav Postránecký prožil ve znamení kriminálních rolí. Dráze zločinu věnoval pozornost ve filmech Po stopách krve, Poselství zlatého Buddhy či Motiv pro vraždu.

Jednu z ústředních postav Václav Postránecký ztvárnil v kultovní komedii S Tebou mě baví svět. Zahrál si mj. ve filmech Jak se krotí krokodýli, Líbáš jako Bůh, Rock podvraťáků, Bobule a v seriálech Vínaři, Doktoři z počátků nebo Krejzovi.

To, že pro něj byla důležitá práce s hlasem, dokázal svou spoluprací s Českým rozhlasem i dabováním třeba Antonyho Hopkinse nebo Dustina Hoffmana. Získal Cenu Thálie 1994 a v roce 2005 přibyla na poličku herce Václava Postráneckého Cena Františka Filipovského za dabing filmu Zločin v ráji.

Navíc Václav Postránecký moderoval řadu zábavných televizních pořadů, byl pedagogem na FAMU a prezidentem Herecké asociace.

O VÁCLAVU POSTRÁNECKÉM ČTĚTE ZDE>>

Za manželku si Václav Postránecký vzal tanečnici Helenu, s níž vychoval syna Viléma a dceru Lucii.

Václav Postránecký zemřel 7. května 2019. Bylo mu 75 let.

 

Články o celebritě

Vdova po Václavu Postráneckém (†75) u jeho hrobu: Je vidět, že se stará! Vdova po Václavu Postráneckém (†75) u jeho hrobu: Je vidět, že se stará! Zavzpomínat na hrob chodí často. Helena Postránecká (73), vdova po herci Václavu Postráneckém (†75),... číst článek
Sexy přítelkyně hvězdy BH 90210: Neposedné plavky odhalily vše! Sexy přítelkyně hvězdy BH 90210: Neposedné plavky odhalily vše! Po rozpadu manželství s hollywoodskou sexbombou Megan Foxovou (34) je herec Brian Austin Green (47) ... číst článek
Rok po smrti Václava Postráneckého (†75): Posmrtná role! Jak je to možné? Rok po smrti Václava Postráneckého (†75): Posmrtná role! Jak je to možné? Ačkoliv je Václav Postránecký (†75) již na onom světě, stejně je o něj jako o herce stále zájem. Tvů... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Uma Thurman
Uma Thurman
zobrazit profil Markéta Martiníková
Markéta Martiníková
zobrazit profil Miroslava Šafránková
Miroslava Šafránková
zobrazit profil Paweł  Deląg
Paweł Deląg
zobrazit profil Tomáš Červinek
Tomáš Červinek
zobrazit profil Pavel Soukup
Pavel Soukup
zobrazit profil Vladimír Kratina
Vladimír Kratina