Václav Postránecký

Datum narození: 8. 9. 1943
Datum úmrtí: 7. 5. 2019
Místo narození: Praha
Profese: herec, dabér, divadelní pedagog, režisér
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Herec Václav Postránecký ztvárnil na dvě stovky rolí. Zahrál si jednu z klíčových postav v divácky velmi úspěšné a dnes již legendární komedii S tebou mě baví svět.

Klíč k prolomení brány úspěchu nenašel při zámečnickém učení, jak se možná domníval, ale až jako divadelní ochotník. Nejprve Václav Postránecký přičichl k rozhlasovým hrám (byl členem Dismanova rozhlasového dětského souboru), poté přišly i první filmové roličky. Vyzkoušel si práci jevištního technika, a to v libereckém divadle.

VÁCLAV POSTRÁNECKÝ BOJOVAL S VÁŽNOU NEMOCÍ

V 60. letech 20. století už Václav Postránecký působil jako herec. Ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti se chopil role Petra v Deníku Anny Frankové nebo Hájmána ve hře Antigona a ti druzí. Zabydlel se v Činohře Národního divadla (Naši furianti, Král Lear, Idiot, Romeo a Julie, Ze života hmyzu, Čaj pana senátora nebo Být či nebýt).

70. léta 20. století Václav Postránecký prožil ve znamení kriminálních rolí. Dráze zločinu věnoval pozornost ve filmech Po stopách krve, Poselství zlatého Buddhy či Motiv pro vraždu.

Jednu z ústředních postav Václav Postránecký ztvárnil v kultovní komedii S Tebou mě baví svět. Zahrál si mj. ve filmech Jak se krotí krokodýli, Líbáš jako Bůh, Rock podvraťáků, Bobule a v seriálech Vínaři, Doktoři z počátků nebo Krejzovi.

To, že pro něj byla důležitá práce s hlasem, dokázal svou spoluprací s Českým rozhlasem i dabováním třeba Antonyho Hopkinse nebo Dustina Hoffmana. Získal Cenu Thálie 1994 a v roce 2005 přibyla na poličku herce Václava Postráneckého Cena Františka Filipovského za dabing filmu Zločin v ráji.

Navíc Václav Postránecký moderoval řadu zábavných televizních pořadů, byl pedagogem na FAMU a prezidentem Herecké asociace.

O VÁCLAVU POSTRÁNECKÉM ČTĚTE ZDE>>

Za manželku si Václav Postránecký vzal tanečnici Helenu, s níž vychoval syna Viléma a dceru Lucii.

Václav Postránecký zemřel 7. května 2019. Bylo mu 75 let.

 

Články o celebritě

Vdova po Postráneckém o přátelství s Poledňákovou (†81): Václava její „NE“ ranilo Vdova po Postráneckém o přátelství s Poledňákovou (†81): Václava její „NE“ ranilo Tak se zamiloval do komedie století, že herec Václav Postránecký (†75) napsal pokračování – S tebou ... číst článek
Rozloučení s Marií Poledňákovou (†81): Kde zůstali Preissová s Němcem?! Rozloučení s Marií Poledňákovou (†81): Kde zůstali Preissová s Němcem?! Plejáda hvězd přišla dát poslední sbohem režisérce Marii Poledňákové (†81). Chyběly jen hvězdy filmů... číst článek
Poslední rozloučení Marie Poledňákové: Mrazivá slova Bartošky! Poslední rozloučení Marie Poledňákové: Mrazivá slova Bartošky! Prostranství před krematoriem vévodila její obří fotografie. S královnou českých komedií Marií Poled... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Iva Janžurová
Iva Janžurová
zobrazit profil Martin Zahálka
Martin Zahálka
zobrazit profil Anežka Rusevová
Anežka Rusevová
zobrazit profil Leona Skleničková
Leona Skleničková
zobrazit profil Jamie Belman
Jamie Belman
zobrazit profil Tomáš Červinek
Tomáš Červinek
zobrazit profil Katarína Šafaříková
Katarína Šafaříková
zobrazit profil Carey Lowell
Carey Lowell