Július Satinský

Július Satinský

Datum narození: 20. 8. 1941
Datum úmrtí: 29. 12. 2002
Místo narození: Bratislava
Profese: Herec, spisovatel
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Július Satinský se divákům vryl do paměti především jako tatínek Albert z komedie S tebou mě baví svět. S nerozlučným parťákem Lasicou ale bavil v řadě pořadů.

Július Satinský, Václav Postránecký, Pavel Nový – legendární trojice tatínků slavné komedie Marie Poledňákové. V reálném životě byl Július Satinský trojitým tatínkem. Zanechal po sobě odkaz v podobě syna Jána a dvou dcer - Lucie a Júlie. O Júlii se ale dlouho nevědělo.

Július Satinský vystudoval nejprve pedagogiku, pak ho ale zlákala dramaturgie na Vysoké škole múzických umění. Už od konce 50. let vystupoval společně s Milanem Lasicou. Dvojici přitom nezastavil ani zákaz vystupování na Slovensku.

Od osmdesátých let pak dvojice odešla do nově otevřeného Studia S, kde na konci roku 1999 oslavili i 40 lets svého společného vystupování.

To, že byl opravdu bavičem a komikem dokazuje i mnoho dalších komedií a pohádek, jako třeba: Buldoci a třešně, Tři veteráni, Prodavač humoru, Vesničko má středisková, aj.

Jeho první manželka, tanečnice Olga Lajdová, utonula při koupání v Karibiku. Druhou manželkou se pak stala doktorka Viera Satinská.

Július Satinský napsal i hromadu knih. Z oddělení pro dospělé bychom mohli zmínit Ktosi je za dverami, Večery pre dvoch, Lasica, Satinský a vy, Ako vzniká sliepka, aj. Z dětských knížek pak Rozprávky uja Klobásu.

V roce 2003 byl vyznamenán slovenskou Medailí Za zásluhy.

 

Články o celebritě

Nový a děti ze S tebou mě baví svět: Setkání po 40 letech! Jak vypadají teď? Nový a děti ze S tebou mě baví svět: Setkání po 40 letech! Jak vypadají teď? Kdo by nemiloval nesmrtelnou komedii Marie Poledňákové (†81) S tebou mě baví svět!? Přemýšlíte, co a... číst článek
Vdova po Postráneckém o přátelství s Poledňákovou (†81): Václava její „NE“ ranilo Vdova po Postráneckém o přátelství s Poledňákovou (†81): Václava její „NE“ ranilo Tak se zamiloval do komedie století, že herec Václav Postránecký (†75) napsal pokračování – S tebou ... číst článek
Rozloučení s Marií Poledňákovou (†81): Kde zůstali Preissová s Němcem?! Rozloučení s Marií Poledňákovou (†81): Kde zůstali Preissová s Němcem?! Plejáda hvězd přišla dát poslední sbohem režisérce Marii Poledňákové (†81). Chyběly jen hvězdy filmů... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Miroslav Hrabě
Miroslav Hrabě
zobrazit profil Helena Kružíková
Helena Kružíková
zobrazit profil Sophie Turner
Sophie Turner
zobrazit profil Vincent Navrátil
Vincent Navrátil
zobrazit profil Frank Vincent
Frank Vincent
zobrazit profil Pavel Liška
Pavel Liška
zobrazit profil Klára Issová
Klára Issová