Jiřina Švorcová

Jiřina Švorcová

Datum narození: 25. 5. 1928
Datum úmrtí: 8. 8. 2011
Místo narození: Hradec Králové
Profese: herečka, politička
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jiřina Švorcová byla česká divadelní a filmová herečka a komunistická politička. Největší popularitu jí přinesla role prodavačky Anny Holubové v seriálu Žena za pultem.

Jiřina Švorcová vystudovala pražskou DAMU, poté se stala členkou souboru Divadla na Vinohradech, kde působila až do roku 1990. Po nastalé demokracii odešla na odpočinek. Začínala jako divadelní představitelka mladých uvědomělých milovnic a dívek, v pozdějších letech hrála vyzrálé a dramatické hrdinky. Využívala celou škálu svého herectví, zejména svůj zdatný hlas, v českém i světovém klasickém repertoáru.

Více než herectvím se Jiřina Švorcová proslavila svoji politickou činností. Jako přesvědčená komunistka byla členkou řady svazů a odborů, kandidátkou a členkou ÚV KSČ a několikrát po sobě taky předsedkyní Svazu českých dramatických umělců. Po roce 1968 pomáhala s budováním normalizační kultury. V rámci této činnosti schvalovala a prosazovala tvrdou cenzuru a profesní likvidaci a věznění umělců, které shledala nedostatečně uvědomělými. Neblaze proslula svým vystoupením na Antichartě. Kvůli politickým sympatiím s komunistickou stranou se jí uzavřela herecká dráha.

Za svojí politickou i hereckou činnost získala Jiřina Švorcová řadu vyznamenání. Mimo jiné titul Zasloužilé umělkyně v roce 1973 a také titul Národní umělkyně, který jí byl udělen roku 1984. Po roce 1989 se stáhla do ústraní.

Jiřina Švorcová pocházela ze čtyř dětí. Její nejstarší bratr Václav Švorc je také herec a komunista. Byla vdaná za hudebníka Jindřicha Rohana a malíře Vladimíra Šolta. Zemřela po těžké nemoci v pražské léčebně dlouhodobě nemocných v Malvazinkách.

 

Články o celebritě

Švorcová kontra Řehoř: Z lásky nenávist kvůli Valovi! Švorcová kontra Řehoř: Z lásky nenávist kvůli Valovi! Jeden z nejvýraznějších herců své doby Zdeněk Řehoř (†74) odděloval pracovní život od toho osobního ... číst článek
11 let od smrti »Ženy za pultem«: Rada Švorcové přivedla Růžičkovou do blázince! 11 let od smrti »Ženy za pultem«: Rada Švorcové přivedla Růžičkovou do blázince! Byla synonymem kulturní fronty komunistického režimu v Československu a řada herců ji za to nenávidě... číst článek
10 let po smrti »ženy za pultem« Jiřiny Švorcové (†83): Tajemství fotky na jejím hrobě! 10 let po smrti »ženy za pultem« Jiřiny Švorcové (†83): Tajemství fotky na jejím hrobě! V neděli uplynulo přesně 10 let od smrti Jiřiny Švorcové (†83). Příznivci milované ženy za pultem i ... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Rebeka Poláková
Rebeka Poláková
zobrazit profil Arley Jover
Arley Jover
zobrazit profil Libuše Švormová
Libuše Švormová
zobrazit profil Tereza Srbová
Tereza Srbová
zobrazit profil Zora Ulla Keslerová
Zora Ulla Keslerová
zobrazit profil Juraj Kukura
Juraj Kukura
zobrazit profil Jiří Bilbo Reidinger
Jiří Bilbo Reidinger
zobrazit profil Irena Máchová
Irena Máchová