Jiřina Švorcová | Celebwiki.cz
Jiřina Švorcová

Jiřina Švorcová

Datum narození: 25. 5. 1928
Datum úmrtí: 8. 8. 2011
Místo narození: Hradec Králové
Profese: herečka, politička
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jiřina Švorcová byla česká divadelní a filmová herečka a komunistická politička. Největší popularitu jí přinesla role prodavačky Anny Holubové v seriálu Žena za pultem.

Jiřina Švorcová vystudovala pražskou DAMU, poté se stala členkou souboru Divadla na Vinohradech, kde působila až do roku 1990. Po nastalé demokracii odešla na odpočinek. Začínala jako divadelní představitelka mladých uvědomělých milovnic a dívek, v pozdějších letech hrála vyzrálé a dramatické hrdinky. Využívala celou škálu svého herectví, zejména svůj zdatný hlas, v českém i světovém klasickém repertoáru.

Více než herectvím se Jiřina Švorcová proslavila svoji politickou činností. Jako přesvědčená komunistka byla členkou řady svazů a odborů, kandidátkou a členkou ÚV KSČ a několikrát po sobě taky předsedkyní Svazu českých dramatických umělců. Po roce 1968 pomáhala s budováním normalizační kultury. V rámci této činnosti schvalovala a prosazovala tvrdou cenzuru a profesní likvidaci a věznění umělců, které shledala nedostatečně uvědomělými. Neblaze proslula svým vystoupením na Antichartě. Kvůli politickým sympatiím s komunistickou stranou se jí uzavřela herecká dráha.

Za svojí politickou i hereckou činnost získala Jiřina Švorcová řadu vyznamenání. Mimo jiné titul Zasloužilé umělkyně v roce 1973 a také titul Národní umělkyně, který jí byl udělen roku 1984. Po roce 1989 se stáhla do ústraní.

Jiřina Švorcová pocházela ze čtyř dětí. Její nejstarší bratr Václav Švorc je také herec a komunista. Byla vdaná za hudebníka Jindřicha Rohana a malíře Vladimíra Šolta. Zemřela po těžké nemoci v pražské léčebně dlouhodobě nemocných v Malvazinkách.

 

Články o celebritě

Tichá Ina i sexy agentka Rázlová! Vzpomínáte na krásky ze socialistických seriálů? Tichá Ina i sexy agentka Rázlová! Vzpomínáte na krásky ze socialistických seriálů? Seriály z éry hlubokého socialismu nejsou každému po chuti, jeden prvek ale vždy dokázal nalákat zna... číst článek
Milouš Jakeš (†97): Tělo na vědecké účely! Jenže... Milouš Jakeš (†97): Tělo na vědecké účely! Jenže... Dožil v ústraní, odříznut od světa. Přestože si tak rád povídal, byť nejradši o svých skálopevných k... číst článek
Komunistka Jiřina Švorcová (†83) by slavila 92 let: Kolegové jí stále opovrhují Komunistka Jiřina Švorcová (†83) by slavila 92 let: Kolegové jí stále opovrhují Představitelka Anny Holubové z kontroverzního seriálu Žena za pultem Jiřina Švorcová (†83) by dnes m... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Barbora Černá
Barbora Černá
zobrazit profil Petr Konáš
Petr Konáš
zobrazit profil Simona Postlerová
Simona Postlerová
zobrazit profil Robert De Niro
Robert De Niro
zobrazit profil Ladilav Frej jr.
Ladilav Frej jr.
zobrazit profil Saša Rašilov
Saša Rašilov
zobrazit profil Petr Haničinec
Petr Haničinec
zobrazit profil Andrea Kerestéšová Růžičková
Andrea Kerestéšová Růžičková