Jiřina Švorcová

Jiřina Švorcová

Datum narození: 25. 5. 1928
Datum úmrtí: 8. 8. 2011
Místo narození: Hradec Králové
Profese: herečka, politička
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jiřina Švorcová byla česká divadelní a filmová herečka a komunistická politička. Největší popularitu jí přinesla role prodavačky Anny Holubové v seriálu Žena za pultem.

Jiřina Švorcová vystudovala pražskou DAMU, poté se stala členkou souboru Divadla na Vinohradech, kde působila až do roku 1990. Po nastalé demokracii odešla na odpočinek. Začínala jako divadelní představitelka mladých uvědomělých milovnic a dívek, v pozdějších letech hrála vyzrálé a dramatické hrdinky. Využívala celou škálu svého herectví, zejména svůj zdatný hlas, v českém i světovém klasickém repertoáru.

Více než herectvím se Jiřina Švorcová proslavila svoji politickou činností. Jako přesvědčená komunistka byla členkou řady svazů a odborů, kandidátkou a členkou ÚV KSČ a několikrát po sobě taky předsedkyní Svazu českých dramatických umělců. Po roce 1968 pomáhala s budováním normalizační kultury. V rámci této činnosti schvalovala a prosazovala tvrdou cenzuru a profesní likvidaci a věznění umělců, které shledala nedostatečně uvědomělými. Neblaze proslula svým vystoupením na Antichartě. Kvůli politickým sympatiím s komunistickou stranou se jí uzavřela herecká dráha.

Za svojí politickou i hereckou činnost získala Jiřina Švorcová řadu vyznamenání. Mimo jiné titul Zasloužilé umělkyně v roce 1973 a také titul Národní umělkyně, který jí byl udělen roku 1984. Po roce 1989 se stáhla do ústraní.

Jiřina Švorcová pocházela ze čtyř dětí. Její nejstarší bratr Václav Švorc je také herec a komunista. Byla vdaná za hudebníka Jindřicha Rohana a malíře Vladimíra Šolta. Zemřela po těžké nemoci v pražské léčebně dlouhodobě nemocných v Malvazinkách.

 

Články o celebritě

Jubilantka Iva Janžurová slaví narozeniny: 8 dekád a 4 osudoví muži! Jubilantka Iva Janžurová slaví narozeniny: 8 dekád a 4 osudoví muži! Zatímco hraní ji stále baví a ráda objevuje nové cesty i formy, nad partnerskými vztahy prý zlomila ... číst článek
4 osudoví muži Janžurové: Do konce života už sama? 4 osudoví muži Janžurové: Do konce života už sama? Zatímco hraní ji stále baví a ráda objevuje nové cesty i formy, nad partnerskými vztahy prý zlomila ... číst článek
Devadesátnice Bohdalová účet zdaleka neuzavírá, ale... Pro staré herečky už moc rolí není! Devadesátnice Bohdalová účet zdaleka neuzavírá, ale... Pro staré herečky už moc rolí není! Devadesát. Věk pro většinu z nás nepředstavitelný a nedosažitelný, případně spojený s řadou neduhů. ... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Ralph Fiennes
Ralph Fiennes
zobrazit profil Jack Nicholson
Jack Nicholson
zobrazit profil Alois Švehlík
Alois Švehlík
zobrazit profil Kunal Nayyar
Kunal Nayyar
zobrazit profil Hana Kusnjerová
Hana Kusnjerová
zobrazit profil Lenka Skopalová
Lenka Skopalová
zobrazit profil Michele  Mercier
Michele Mercier