Jiřina Švorcová | Celebwiki.cz

Jiřina Švorcová

Datum narození: 25.5.1928
Datum úmrtí: 8.8.2011
Místo narození: Hradec Králové
Profese: herečka, politička
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jiřina Švorcová byla česká divadelní a filmová herečka a komunistická politička. Největší popularitu jí přinesla role prodavačky Anny Holubové v seriálu Žena za pultem.

Jiřina Švorcová vystudovala pražskou DAMU, poté se stala členkou souboru Divadla na Vinohradech, kde působila až do roku 1990. Po nastalé demokracii odešla na odpočinek. Začínala jako divadelní představitelka mladých uvědomělých milovnic a dívek, v pozdějších letech hrála vyzrálé a dramatické hrdinky. Využívala celou škálu svého herectví, zejména svůj zdatný hlas, v českém i světovém klasickém repertoáru.

Více než herectvím se Jiřina Švorcová proslavila svoji politickou činností. Jako přesvědčená komunistka byla členkou řady svazů a odborů, kandidátkou a členkou ÚV KSČ a několikrát po sobě taky předsedkyní Svazu českých dramatických umělců. Po roce 1968 pomáhala s budováním normalizační kultury. V rámci této činnosti schvalovala a prosazovala tvrdou cenzuru a profesní likvidaci a věznění umělců, které shledala nedostatečně uvědomělými. Neblaze proslula svým vystoupením na Antichartě. Kvůli politickým sympatiím s komunistickou stranou se jí uzavřela herecká dráha.

Za svojí politickou i hereckou činnost získala Jiřina Švorcová řadu vyznamenání. Mimo jiné titul Zasloužilé umělkyně v roce 1973 a také titul Národní umělkyně, který jí byl udělen roku 1984. Po roce 1989 se stáhla do ústraní.

Jiřina Švorcová pocházela ze čtyř dětí. Její nejstarší bratr Václav Švorc je také herec a komunista. Byla vdaná za hudebníka Jindřicha Rohana a malíře Vladimíra Šolta. Zemřela po těžké nemoci v pražské léčebně dlouhodobě nemocných v Malvazinkách.

 

Články o celebritě

Geislerová zazáří coby Božena Němcová! A Erbena si zahraje Čočkin z Mostu Geislerová zazáří coby Božena Němcová! A Erbena si zahraje Čočkin z Mostu Česká televize oznámila natáčení nové minisérie o největší české spisovatelce Boženě Němcové,… číst článek
Osm let od smrti »Ženy za pultem«: Rada Švorcové přivedla Růžičkovou do blázince! Osm let od smrti »Ženy za pultem«: Rada Švorcové přivedla Růžičkovou do blázince! Byla synonymem kulturní fronty komunistického režimu v Československu a řada herců ji za to nenáviděla.… číst článek
Vzpomínky hvězdy Pitavala i Chalupářů Böhmové: Kopecký s vyraženým zubem i pomoc Bohdalové! Vzpomínky hvězdy Pitavala i Chalupářů Böhmové: Kopecký s vyraženým zubem i pomoc Bohdalové! Herectví pověsila na hřebík už před téměř 40 lety, ale televize přes léto opakují snad všechny její… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Ladislav Frej
Ladislav Frej
zobrazit profil Rostislav Novák mladší
Rostislav Novák mladší
zobrazit profil Tereza Brodská
Tereza Brodská
zobrazit profil Gabriela Vránová
Gabriela Vránová
zobrazit profil Luděk Sobota
Luděk Sobota
zobrazit profil Marie Štípková
Marie Štípková
zobrazit profil Ondřej Veselý
Ondřej Veselý
zobrazit profil Jack Nicholson
Jack Nicholson