Jiřina Švorcová | Celebwiki.cz
Jiřina Švorcová

Jiřina Švorcová

Datum narození: 25. 5. 1928
Datum úmrtí: 8. 8. 2011
Místo narození: Hradec Králové
Profese: herečka, politička
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jiřina Švorcová byla česká divadelní a filmová herečka a komunistická politička. Největší popularitu jí přinesla role prodavačky Anny Holubové v seriálu Žena za pultem.

Jiřina Švorcová vystudovala pražskou DAMU, poté se stala členkou souboru Divadla na Vinohradech, kde působila až do roku 1990. Po nastalé demokracii odešla na odpočinek. Začínala jako divadelní představitelka mladých uvědomělých milovnic a dívek, v pozdějších letech hrála vyzrálé a dramatické hrdinky. Využívala celou škálu svého herectví, zejména svůj zdatný hlas, v českém i světovém klasickém repertoáru.

Více než herectvím se Jiřina Švorcová proslavila svoji politickou činností. Jako přesvědčená komunistka byla členkou řady svazů a odborů, kandidátkou a členkou ÚV KSČ a několikrát po sobě taky předsedkyní Svazu českých dramatických umělců. Po roce 1968 pomáhala s budováním normalizační kultury. V rámci této činnosti schvalovala a prosazovala tvrdou cenzuru a profesní likvidaci a věznění umělců, které shledala nedostatečně uvědomělými. Neblaze proslula svým vystoupením na Antichartě. Kvůli politickým sympatiím s komunistickou stranou se jí uzavřela herecká dráha.

Za svojí politickou i hereckou činnost získala Jiřina Švorcová řadu vyznamenání. Mimo jiné titul Zasloužilé umělkyně v roce 1973 a také titul Národní umělkyně, který jí byl udělen roku 1984. Po roce 1989 se stáhla do ústraní.

Jiřina Švorcová pocházela ze čtyř dětí. Její nejstarší bratr Václav Švorc je také herec a komunista. Byla vdaná za hudebníka Jindřicha Rohana a malíře Vladimíra Šolta. Zemřela po těžké nemoci v pražské léčebně dlouhodobě nemocných v Malvazinkách.

 

Články o celebritě

Nejzáhadnější herec Zdeněk Řehoř (†74): Proč tajil své soukromí? Nevěra! Nejzáhadnější herec Zdeněk Řehoř (†74): Proč tajil své soukromí? Nevěra! 25 let uplynulo od smrti Zdeňka Řehoře (†74), hvězdy seriálů Žena za pultem, Taková normální rodinka... číst článek
Vladimír Menšík by slavil 90: Popelka v Bangladéši? 7 tajemství legendy! Vladimír Menšík by slavil 90: Popelka v Bangladéši? 7 tajemství legendy! Pokud by mu zdraví dalo, dožil by se známý herec Vladimír Menšík (†58) ve středu 9. října kulatých 9... číst článek
Tajemství Balzerové: Bránila svou lásku před Švorcovou Tajemství Balzerové: Bránila svou lásku před Švorcovou S manželem Janem Balzerem (78) žije už mnoho let spokojeným životem a je ráda, že jim jejich láska v... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Eliška Balzerová
Eliška Balzerová
zobrazit profil Libor Hruška
Libor Hruška
zobrazit profil Jakub Žáček
Jakub Žáček
zobrazit profil Emília Vášáryová
Emília Vášáryová
zobrazit profil Simona Stašová
Simona Stašová
zobrazit profil Zdeněk Hruška
Zdeněk Hruška
zobrazit profil Dana Morávková
Dana Morávková
zobrazit profil Johana Matoušková
Johana Matoušková