Jiří Čapka | Celebwiki.cz
Jiří Čapka

Jiří Čapka

Datum narození: 24. 4. 1949
Místo narození: Přerov
Profese: herec a dabér
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Herec Jiří Čapka je uznávaný dabér a dlouholetý člen souboru Divadla na Vinohradech. Jeho syny jsou herci Filip Čapka a Michal Čapka. K divadlu mají blízko i jeho další příbuzní.

Jiřího Čapku přivedl k divadlu jeho otec, který byl nadšený ochotník. Ke kumštu měla blízko i jeho matka. Ve šlépějích Jiřího Čapky se vydali i jeho synové Filip a Michal. Herci jsou i další příbuzní, například Filipova manželka Zuzana Čapková. Hercem je také Jiřího bratr Vladimír.

Po absolvování JAMU Jiří Čapka působil ve Východočeském divadle v Pardubicích (1971 až 1972), dále v Divadle Petra Bezruče (1973 až 1976) a ve Státním divadle v Ostravě (1976 až 1992). Roku 1992 se stal členem uměleckého souboru Divadla na Vinohradech, kde hrál mj. v představeních Brouk v hlavě, Zámek, Marie Stuartovna, Zkouška orchestru. Kromě toho hostoval také na dalších pražských scénách, např. v Divadle Metro (Sugar aneb Někdo to rád horké). Vystupoval i na Letních shakespearovských slavnostech na Pražském hradě (Veselé paničky windsorské).

Před kamerou se Jiří Čapka objevil krátce po studiích v televizním dramatu Stříbrná šestka (1971). Za svou hereckou kariéru dostal řadu rolí jak v televizních inscenacích (Děti mají zpívat, Čas plyne i v dešti, Falešné obvinění či Černá karta), tak v seriálech (Přátelé zeleného údolí, Velké sedlo s Pavlem Novým v hlavní roli, Kriminálka Anděl, Případy 1. oddělení, Četnické humoresky nebo v epizodě Veselý pohřeb v sérii Všechny moje lásky).

Jiří Čapka se ve velké míře věnuje dabingu. V 90. letech namluvil řadu vedlejších rolí ve slavných francouzských filmech, jeho hlasem k divákům promlouval také vrchní inspektor Japp v seriálu o detektivovi Herculu Poirotovi z dílny slavné autorky detektivek Agathy Christie. Později daboval americké filmy či seriály jako jsou Ztraceni, Chirurgové nebo Hvězdná brána. Práci s hlasem Jiří Čapka uplatňuje také v rozhlase. 

 

Další Herci

zobrazit profil Vladimír Marek
Vladimír Marek
zobrazit profil Bruna Marquezine
Bruna Marquezine
zobrazit profil Jan Maršál
Jan Maršál
zobrazit profil Pavel Dytrt
Pavel Dytrt
zobrazit profil Sabina Laurinová
Sabina Laurinová
zobrazit profil Gabriela Mikulková
Gabriela Mikulková
zobrazit profil Zuzana Vejvodová
Zuzana Vejvodová
zobrazit profil Karel Heřmánek
Karel Heřmánek