Viktor Preiss

Viktor Preiss

Datum narození: 13. 3. 1947
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Viktor Preiss je nerozlučně spjatý s jevištěm Divadla na Vinohradech, kde působí už skoro 40 let. Kromě divadla exceluje i před kamerou.

Viktor Preiss se narodil roku 1947 v Praze do divadelnické rodiny. Jeho matka působila jako členka Vesnického divadla a pracovala jako hlasatelka i v Československém rozhlase nebo Československé televizi.

Původně chtěl být novinářem

Původně chtěl být Viktor Preiss novinář. Přes poezii se nakonec dostal až k divadlu. Na pražské DAMU vystudoval herectví v roce 1969. Na scéně Městských divadel pražských se předvedl v Eurydice, Faustovi nebo v Únosu Sabrinek režiséra Oty Ornesta. Mozarta si zahrál v muzikálu Amadeus a Freda v americkém Chicagu. Po měsíční pauze přešel v roce 1983 Na Vinohrady, kde vydržel desítky let. Exceloval v Cyranovi z Bergeracu, ve Zdravém nemocném nebo v Brouku v hlavě od Jiřího Menzela.

Na filmovém plátně Viktor Preiss klidným hlasem znervózněl diváky v hororové Svatbě upírů (kde si zahrál po boku Ivety Bartošové či Rudolfa Hrušínského nejml.) nebo v komediálních Báječných létech pod psa. Mimoto nahrál i desky Ta naše písnička česká a Písně, které přinesl čas. Nezaměnitelnou atmosféru májí díky němu i filmoví Milenci v roce jedna, pohádka S čerty nejsou žerty (s Ondřejem Vetchým, Vladimírem Dlouhým a Karlem Heřmánkem) nebo romantické Anglické jahody. Viktor Preiss se objevil i v televizní Nemocnici na kraji města, v komedii Lakomec a ve válečné Operaci Silver A.

Je oceňovaným dabérem

Jeho hlasem promlouvá britský herec Paul Eddington v nesmrtelné sérii Jistě, pane premiére nebo americký komik Robin Williams. Za dabing k jeho Tátovi v sukni získal Viktor Preiss Cenu Františka Filipovského. Stejné ocenění dostal i za film Oscar Wilde. Cenu Elsa obdržel Viktor Preiss za televizní drama In nomine patris, divadelní Thálii pak za roli v muzikálu Muž z kraje la Mancha. Píše také knihy.

Jana Preissová se jeho ženou stala ještě za studií v roce 1969. Jejich vztah trvající desetiletí mnozí označují za příkladný. Mají spolu syna Jana a Martina. Martin Preiss jde v otcových hereckých stopách.

 

Články o celebritě

Přepadovka Viktora Preisse: Dámy Viktora zasypaly polibky Přepadovka Viktora Preisse: Dámy Viktora zasypaly polibky Kolegové mu tajně připravili oslavu metálu, který obdržel od prezidenta Petra Pavla (62)! Viktor Pre... číst článek
Nejlepší momenty třetího večera StarDance! Kajak na schodech i podjezd Kubelkové Nejlepší momenty třetího večera StarDance! Kajak na schodech i podjezd Kubelkové Třetí soutěžní večer patřil tancům quickstep, jive a rumba a nutno říci, že byl plný překvapení. Zaz... číst článek
Které celebrity prezident Pavel ocenil? Metál pro Bartošku, Kubišovou nebo Preisse! Které celebrity prezident Pavel ocenil? Metál pro Bartošku, Kubišovou nebo Preisse! Letošní rok je prvním, kdy státní vyznamenání udělil prezident Petr Pavel. Na seznamu osobností nech... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Emília Vášáryová
Emília Vášáryová
zobrazit profil Catherine Blanchett
Catherine Blanchett
zobrazit profil Alena Mudrová
Alena Mudrová
zobrazit profil Malcolm Goodwin
Malcolm Goodwin
zobrazit profil Martin Trnavský
Martin Trnavský
zobrazit profil Ester Geislerová
Ester Geislerová
zobrazit profil Juraj Bernáth
Juraj Bernáth
zobrazit profil Eva Horská
Eva Horská