Viktor Preiss | Celebwiki.cz

Viktor Preiss

Datum narození: 13. 3. 1947
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Prkna Divadla na Vinohradech nesou jeho slávu už téměř 30 let. Herec Viktor Preiss ale ztvárnil desítky rolí i v televizi. Přes 40 let je jeho manželkou Jana Preissová.

Původně chtěl být Viktor Preiss novinář. Přes poezii se nakonec dostal až k divadlu. Na pražské DAMU vystudoval herectví v roce 1969. Na scéně Městských divadel pražských se předvedl v Eurydice, Faustovi nebo v Únosu Sabrinek režiséra Oty Ornesta. Mozarta si zahrál v muzikálu Amadeus a Freda v americkém Chicagu. Po měsíční pauze přešel v roce 1983 Na Vinohrady, kde vydržel desítky let. Exceloval v Cyranovi z Bergeracu, ve Zdravém nemocném nebo v Brouku v hlavě od Jiřího Menzela.

Na filmovém plátně Viktor Preiss klidným hlasem znervózněl diváky v hororové Svatbě upírů (kde si zahrál po boku Ivety Bartošové či Rudolfa Hrušínského nejml.) nebo v komediálních Báječných létech pod psa. Mimoto nahrál i desky Ta naše písnička česká a Písně, které přinesl čas. Nezaměnitelnou atmosféru májí díky němu i filmoví Milenci v roce jedna, pohádka S čerty nejsou žerty (s Ondřejem Vetchým, Vladimírem Dlouhým a Karlem Heřmánkem) nebo romantické Anglické jahody. Viktor Preiss se objevil i v televizní Nemocnici na kraji města, v komedii Lakomec a ve válečné Operaci Silver A.

Jeho hlasem promlouvá britský herec Paul Eddington v nesmrtelné sérii Jistě, pane premiére nebo americký komik Robin Williams. Za dabing k jeho Tátovi v sukni získal Viktor Preiss Cenu Františka Filipovského. Stejné ocenění dostal i za film Oscar Wilde. Cenu Elsa obdržel Viktor Preiss za televizní drama In nomine patris, divadelní Thálii pak za roli v muzikálu Muž z kraje la Mancha. Píše také knihy.

Jana Preissová se jeho ženou stala ještě za studií v roce 1969. Jejich vztah trvající desetiletí mnozí označují za příkladný. Mají spolu syna Jana a Martina. Martin Preiss jde v otcových hereckých stopách.

 

Články o celebritě

Tvář překvapila, ale Zlatá maska diváky rozohnila: Sprostými slovy nešetří! Tvář překvapila, ale Zlatá maska diváky rozohnila: Sprostými slovy nešetří! Minulý týden se „utkaly“ ve sledovanosti první díly hudebních show Tvoje tvář má známá hlas, kterou ... číst článek
Tvář a Zlatá maska neohromily: Propadák, trapas, pitomost! hodnotí drsně diváci Tvář a Zlatá maska neohromily: Propadák, trapas, pitomost! hodnotí drsně diváci Hudební show už netáhnou? Ani Tvoje tvář má známý hlas, ani zbrusu nový pořad Zlatá maska se o víken... číst článek
Hvězda Sestřiček Modrý kód Martin Preiss: Slova o konci kariéry! Herectví je toxické Hvězda Sestřiček Modrý kód Martin Preiss: Slova o konci kariéry! Herectví je toxické Herec Martin Preiss (47) si v minulosti prošel peklem - bojoval se závislostí na alkoholu a prášcích... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jaroslava Obermaierová
Jaroslava Obermaierová
zobrazit profil Jana Paulová
Jana Paulová
zobrazit profil Marek Salvet herec
Marek Salvet herec
zobrazit profil Alena Vránová
Alena Vránová
zobrazit profil Veronika Kánská
Veronika Kánská
zobrazit profil Josef Abrhám
Josef Abrhám
zobrazit profil Ladislav Smoljak
Ladislav Smoljak
zobrazit profil Zdeněk Piškula
Zdeněk Piškula