Viktor Preiss | Celebwiki.cz

Viktor Preiss

Datum narození: 13.3.1947
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Prkna Divadla na Vinohradech nesou jeho slávu už téměř 30 let. Herec Viktor Preiss ale ztvárnil desítky rolí i v televizi. Přes 40 let je jeho manželkou Jana Preissová.

Původně chtěl být Viktor Preiss novinář. Přes poezii se nakonec dostal až k divadlu. Na pražské DAMU vystudoval herectví v roce 1969. Na scéně Městských divadel pražských se předvedl v Eurydice, Faustovi nebo v Únosu Sabrinek režiséra Oty Ornesta. Mozarta si zahrál v muzikálu Amadeus a Freda v americkém Chicagu. Po měsíční pauze přešel v roce 1983 Na Vinohrady, kde vydržel desítky let. Exceloval v Cyranovi z Bergeracu, ve Zdravém nemocném nebo v Brouku v hlavě od Jiřího Menzela.

Na filmovém plátně Viktor Preiss klidným hlasem znervózněl diváky v hororové Svatbě upírů (kde si zahrál po boku Ivety Bartošové či Rudolfa Hrušínského nejml.) nebo v komediálních Báječných létech pod psa. Mimoto nahrál i desky Ta naše písnička česká a Písně, které přinesl čas. Nezaměnitelnou atmosféru májí díky němu i filmoví Milenci v roce jedna, pohádka S čerty nejsou žerty (s Ondřejem Vetchým, Vladimírem Dlouhým a Karlem Heřmánkem) nebo romantické Anglické jahody. Viktor Preiss se objevil i v televizní Nemocnici na kraji města, v komedii Lakomec a ve válečné Operaci Silver A.

Jeho hlasem promlouvá britský herec Paul Eddington v nesmrtelné sérii Jistě, pane premiére nebo americký komik Robin Williams. Za dabing k jeho Tátovi v sukni získal Viktor Preiss Cenu Františka Filipovského. Stejné ocenění dostal i za film Oscar Wilde. Cenu Elsa obdržel Viktor Preiss za televizní drama In nomine patris, divadelní Thálii pak za roli v muzikálu Muž z kraje la Mancha. Píše také knihy.

Jana Preissová se jeho ženou stala ještě za studií v roce 1969. Jejich vztah trvající desetiletí mnozí označují za příkladný. Mají spolu syna Jana a Martina. Martin Preiss jde v otcových hereckých stopách.

 

Články o celebritě

Němci krutě vypekli Viktora Preisse! Znamenalo to okamžitý konec Němci krutě vypekli Viktora Preisse! Znamenalo to okamžitý konec Jedna změna za druhou! Nejprve zmizelo z nových dílů Pana Tau české obsazení a nyní od projektu odstoupila… číst článek
Vyšachovaní Češi z natáčení nového Pana Tau: NĚMCI POTUPILI PREISSE! Vyšachovaní Češi z natáčení nového Pana Tau: NĚMCI POTUPILI PREISSE! Tak tohle čekal jen málokdo! Česká televize se v roli koproducenta tak moc angažovala v přípravách… číst článek
Premiéra Hodinářova učně: Neužil šokoval Preisse vzhledem! Premiéra Hodinářova učně: Neužil šokoval Preisse vzhledem! Netradiční  módní kombinací překvapil Václav Neužil (39). Na slavnostní premiéru pohádky Hodinářův… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Kristýna Frejová
Kristýna Frejová
zobrazit profil Radvít Novák
Radvít Novák
zobrazit profil Keanu Reeves
Keanu Reeves
zobrazit profil James McAvoy
James McAvoy
zobrazit profil Julie Gayet
Julie Gayet
zobrazit profil Filip Čáp
Filip Čáp
zobrazit profil Miroslav Krobot
Miroslav Krobot
zobrazit profil Zdeněk Hruška
Zdeněk Hruška