Viktor Preiss

Viktor Preiss

Datum narození: 13. 3. 1947
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Viktor Preiss je nerozlučně spjatý s jevištěm Divadla na Vinohradech, kde působí už skoro 40 let. Kromě divadla exceluje i před kamerou.

Viktor Preiss se narodil roku 1947 v Praze do divadelnické rodiny. Jeho matka působila jako členka Vesnického divadla a pracovala jako hlasatelka i v Československém rozhlase nebo Československé televizi.

Původně chtěl být novinářem

Původně chtěl být Viktor Preiss novinář. Přes poezii se nakonec dostal až k divadlu. Na pražské DAMU vystudoval herectví v roce 1969. Na scéně Městských divadel pražských se předvedl v Eurydice, Faustovi nebo v Únosu Sabrinek režiséra Oty Ornesta. Mozarta si zahrál v muzikálu Amadeus a Freda v americkém Chicagu. Po měsíční pauze přešel v roce 1983 Na Vinohrady, kde vydržel desítky let. Exceloval v Cyranovi z Bergeracu, ve Zdravém nemocném nebo v Brouku v hlavě od Jiřího Menzela.

Na filmovém plátně Viktor Preiss klidným hlasem znervózněl diváky v hororové Svatbě upírů (kde si zahrál po boku Ivety Bartošové či Rudolfa Hrušínského nejml.) nebo v komediálních Báječných létech pod psa. Mimoto nahrál i desky Ta naše písnička česká a Písně, které přinesl čas. Nezaměnitelnou atmosféru májí díky němu i filmoví Milenci v roce jedna, pohádka S čerty nejsou žerty (s Ondřejem Vetchým, Vladimírem Dlouhým a Karlem Heřmánkem) nebo romantické Anglické jahody. Viktor Preiss se objevil i v televizní Nemocnici na kraji města, v komedii Lakomec a ve válečné Operaci Silver A.

Je oceňovaným dabérem

Jeho hlasem promlouvá britský herec Paul Eddington v nesmrtelné sérii Jistě, pane premiére nebo americký komik Robin Williams. Za dabing k jeho Tátovi v sukni získal Viktor Preiss Cenu Františka Filipovského. Stejné ocenění dostal i za film Oscar Wilde. Cenu Elsa obdržel Viktor Preiss za televizní drama In nomine patris, divadelní Thálii pak za roli v muzikálu Muž z kraje la Mancha. Píše také knihy.

Jana Preissová se jeho ženou stala ještě za studií v roce 1969. Jejich vztah trvající desetiletí mnozí označují za příkladný. Mají spolu syna Jana a Martina. Martin Preiss jde v otcových hereckých stopách.

 

Články o celebritě

Těžký život oslavenkyně Jany Preissové (75): Nevěra, deprese a synův pokus o sebevraždu! Těžký život oslavenkyně Jany Preissové (75): Nevěra, deprese a synův pokus o sebevraždu! Neskutečné 75. narozeniny slaví 7. února Jana Preissová, hvězda populárních filmů Jak vytrhnout velr... číst článek
Rodinné drama u Preissových: Útok na hlavu! Rodinné drama u Preissových: Útok na hlavu! To, že je manželství Martiny a Martina Preissových nezlomné, dokládá fakt, že společně překlenuli Ma... číst článek
Kontroverze kolem filmu Zátopek: Vdova byla proti! Kontroverze kolem filmu Zátopek: Vdova byla proti! Televizní premiéra filmu Zátopek měla na České televizi obrovský úspěch. Dívaly se na ni skoro dva m... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Michaela Doležalová
Michaela Doležalová
zobrazit profil Vanda Chaloupková
Vanda Chaloupková
zobrazit profil Karel Dobrý
Karel Dobrý
zobrazit profil Anna Klausnerová
Anna Klausnerová
zobrazit profil Igor Chmela
Igor Chmela
zobrazit profil Filip Kaňkovský
Filip Kaňkovský
zobrazit profil Tomáš Dianiška
Tomáš Dianiška
zobrazit profil Marek Daniel
Marek Daniel