Zdeněk Zelenka | Celebwiki.cz

Zdeněk Zelenka

Datum narození: 15.12.1954
Místo narození: Praha
Profese: scenárista, režisér, dramatik
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Zelenka je přední český režisér. Je znám především svou zálibou „šít role na míru“. A jak to vypadá? První obsazuje herce a pak vymýšlí dialogy.

Dalo by se říct, že Zdeněk Zelenka šel obdobnými kroky jako jeho o šest let mladší kolega Václav Marhoul. Oba vystudovali FAMU, oba spolupracovali s filmovými štáby Barrandova. Každý se ovšem chytl jiného žánru filmografie.

ZDENĚK ZELENKA - ROZHOVOR NAJDETE ZDE>>

Během 90. let 20. století byl Zdeněk Zelenka jedním z nejvytíženějších režisérů České televize. Vypracoval desítky inscenací nejrůznějších žánrů. Za všechny můžeme zmínit psychologické drama Lorna a Ted, tragikomedii Svědkyně, historický snímek Královský život otroka nebo frašku Brouk v hlavě.

Zdeněk Zelenka je známý především díky svým pohádkám. Ještě na Barrandově stihl natočit svůj filmový debut, pohádku Čarovné dědictví. Pak už následovaly pohádky jako Kouzla králů, kde se objevuje mladá Petra Tenorová, odvážný Martin Kraus nebo zákeřná Jitka Schneiderová či oblíbená pohádka z roku 2013 Duch nad zlato, kde ušil role na míru třeba pro Viktora Preisse či Jiřinu Bohdalovou.

Jiřina Bohdalová mu jako herečka velmi padla do noty. Ačkoli se někdy hádají, velmi často se objevuje v jeho pohádkách i komediích. Za všechny jmenujme třeba seriál Ach, ty vraždy! nebo pohádku Nesmrtelná teta. O samotné herečce pak natočil snímek Marek, Žofka a já.

O ZDEŇKU ZELENKOVI ČTĚTE ZDE>>

Kromě Jiřiny Bohdalové se mu stal inspirací Vlastimil Brodský (Hugo, já a múzy), Viktor Preiss (Moje malé starosti) či Vladimír Opletal (Štěstí pana kameramana). Jako scenárista zazářil hlavně při tvorbě filmů Filipa Renče: Rebelové, Hlídač č. 47 nebo Requiem pro panenku.

 

Články o celebritě

Jiřina Bohdalová po úspěšné generálce: To je moje poslední hra! Jiřina Bohdalová po úspěšné generálce: To je moje poslední hra! O víkendu se Jiřina Bohdalová (88) poprvé představila divákům v nové roli. Přestože na dvou veřejných… číst článek
Bohdalové se ulevilo: Divákům předvedla to, co odložila kvůli Gottovi (†80) Bohdalové se ulevilo: Divákům předvedla to, co odložila kvůli Gottovi (†80) Nemoc, ale i rozrušení a smutek nad ztrátou blízkých přátel Karla Gotta (†80) a Vlasty Chramostové… číst článek
Velká bolest Bohdalové: Tohle už nešlo vydržet... Velká bolest Bohdalové: Tohle už nešlo vydržet... Úmrtí blízkých osob a pobyt v nemocnici vše změnilo. Místo toho, aby Jiřina Bohdalová (88) začala… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil David Balda
David Balda
zobrazit profil Jiří Soukup
Jiří Soukup
zobrazit profil Dalibor Záruba
Dalibor Záruba
zobrazit profil Robert Sedláček
Robert Sedláček
zobrazit profil Vladimír Drha
Vladimír Drha
zobrazit profil Viktor Tauš
Viktor Tauš
zobrazit profil Vojtěch Moravec
Vojtěch Moravec
zobrazit profil Drahomíra Vihanová
Drahomíra Vihanová