Zdeněk Zelenka | Celebwiki.cz

Zdeněk Zelenka

Datum narození: 15.12.1954
Místo narození: Praha
Profese: scenárista, režisér, dramatik
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Zelenka je přední český režisér. Je znám především svou zálibou „šít role na míru“. A jak to vypadá? První obsazuje herce a pak vymýšlí dialogy.

Dalo by se říct, že Zdeněk Zelenka šel obdobnými kroky jako jeho o šest let mladší kolega Václav Marhoul. Oba vystudovali FAMU, oba spolupracovali s filmovými štáby Barrandova. Každý se ovšem chytl jiného žánru filmografie.

ZDENĚK ZELENKA - ROZHOVOR NAJDETE ZDE>>

Během 90. let 20. století byl Zdeněk Zelenka jedním z nejvytíženějších režisérů České televize. Vypracoval desítky inscenací nejrůznějších žánrů. Za všechny můžeme zmínit psychologické drama Lorna a Ted, tragikomedii Svědkyně, historický snímek Královský život otroka nebo frašku Brouk v hlavě.

Zdeněk Zelenka je známý především díky svým pohádkám. Ještě na Barrandově stihl natočit svůj filmový debut, pohádku Čarovné dědictví. Pak už následovaly pohádky jako Kouzla králů, kde se objevuje mladá Petra Tenorová, odvážný Martin Kraus nebo zákeřná Jitka Schneiderová či oblíbená pohádka z roku 2013 Duch nad zlato, kde ušil role na míru třeba pro Viktora Preisse či Jiřinu Bohdalovou.

Jiřina Bohdalová mu jako herečka velmi padla do noty. Ačkoli se někdy hádají, velmi často se objevuje v jeho pohádkách i komediích. Za všechny jmenujme třeba seriál Ach, ty vraždy! nebo pohádku Nesmrtelná teta. O samotné herečce pak natočil snímek Marek, Žofka a já.

O ZDEŇKU ZELENKOVI ČTĚTE ZDE>>

Kromě Jiřiny Bohdalové se mu stal inspirací Vlastimil Brodský (Hugo, já a múzy), Viktor Preiss (Moje malé starosti) či Vladimír Opletal (Štěstí pana kameramana). Jako scenárista zazářil hlavně při tvorbě filmů Filipa Renče: Rebelové, Hlídač č. 47 nebo Requiem pro panenku.

 

Články o celebritě

Zemřel herec a dabér Kepka! Pohádkový Rumplcimprcampr podlehl dlouhé nemoci  Zemřel herec a dabér Kepka! Pohádkový Rumplcimprcampr podlehl dlouhé nemoci Další smutná zpráva zasáhla českou uměleckou scénu. Poté, co loni v červnu zemřela Gabriela Vránová… číst článek
Febiofest ovládly dámy! Krásky Doleželovou a Verešovou ale smetla Bohdalová Febiofest ovládly dámy! Krásky Doleželovou a Verešovou ale smetla Bohdalová Další významná společenská událost je tu! V pražském Obecním domě se ve čtvrtek večer koná zahájení… číst článek
Kolegové oplakávají Zindulku (†86): Ulehl a už nemohl vstát, řekl Zelenka Kolegové oplakávají Zindulku (†86): Ulehl a už nemohl vstát, řekl Zelenka Do hereckého nebe odešla další hvězda. Stanislav Zindulka (†86) zemřel jen dva měsíce poté, co se… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Helena Třeštíková
Helena Třeštíková
zobrazit profil Zdeněk Zelenka
Zdeněk Zelenka
zobrazit profil Jozef Halász
Jozef Halász
zobrazit profil Jitka Bártů
Jitka Bártů
zobrazit profil Dušan Klein
Dušan Klein
zobrazit profil Dušan Rapoš
Dušan Rapoš
zobrazit profil Jan Nejedlý
Jan Nejedlý
zobrazit profil Biser Arichtev
Biser Arichtev