Zdeněk Zelenka | Celebwiki.cz

Zdeněk Zelenka

Datum narození: 15.12.1954
Místo narození: Praha
Profese: scenárista, režisér, dramatik
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Zelenka je přední český režisér. Je znám především svou zálibou „šít role na míru“. A jak to vypadá? První obsazuje herce a pak vymýšlí dialogy.

Dalo by se říct, že Zdeněk Zelenka šel obdobnými kroky jako jeho o šest let mladší kolega Václav Marhoul. Oba vystudovali FAMU, oba spolupracovali s filmovými štáby Barrandova. Každý se ovšem chytl jiného žánru filmografie.

ZDENĚK ZELENKA - ROZHOVOR NAJDETE ZDE>>

Během 90. let 20. století byl Zdeněk Zelenka jedním z nejvytíženějších režisérů České televize. Vypracoval desítky inscenací nejrůznějších žánrů. Za všechny můžeme zmínit psychologické drama Lorna a Ted, tragikomedii Svědkyně, historický snímek Královský život otroka nebo frašku Brouk v hlavě.

Zdeněk Zelenka je známý především díky svým pohádkám. Ještě na Barrandově stihl natočit svůj filmový debut, pohádku Čarovné dědictví. Pak už následovaly pohádky jako Kouzla králů, kde se objevuje mladá Petra Tenorová, odvážný Martin Kraus nebo zákeřná Jitka Schneiderová či oblíbená pohádka z roku 2013 Duch nad zlato, kde ušil role na míru třeba pro Viktora Preisse či Jiřinu Bohdalovou.

Jiřina Bohdalová mu jako herečka velmi padla do noty. Ačkoli se někdy hádají, velmi často se objevuje v jeho pohádkách i komediích. Za všechny jmenujme třeba seriál Ach, ty vraždy! nebo pohádku Nesmrtelná teta. O samotné herečce pak natočil snímek Marek, Žofka a já.

O ZDEŇKU ZELENKOVI ČTĚTE ZDE>>

Kromě Jiřiny Bohdalové se mu stal inspirací Vlastimil Brodský (Hugo, já a múzy), Viktor Preiss (Moje malé starosti) či Vladimír Opletal (Štěstí pana kameramana). Jako scenárista zazářil hlavně při tvorbě filmů Filipa Renče: Rebelové, Hlídač č. 47 nebo Requiem pro panenku.

 

Články o celebritě

Jiřina Bohdalová (88): NEJHORŠÍ OBVINĚNÍ V ŽIVOTĚ! Jiřina Bohdalová (88): NEJHORŠÍ OBVINĚNÍ V ŽIVOTĚ! Křest nové kniky 1989 očima 30 odhalil největší křivdu Jiřiny Bohdalové (87). Po sametové revoluci… číst článek
Kniha o 1989: Kodetová poslala proletáře do pr**le, Bubílková měla být mluvčí prezidenta! Kniha o 1989: Kodetová poslala proletáře do pr**le, Bubílková měla být mluvčí prezidenta! Křest nové knihy o událostech 17. listopadu, tentokrát z pohledu známých osobností té doby, přilákal… číst článek
Režisér Zelenka v nemocnici: Strach z ochrnutí a ztráta hlasu! Režisér Zelenka v nemocnici: Strach z ochrnutí a ztráta hlasu! Zničehonic přestal mluvit. Zdeněk Zelenka (73) ze sebe tři dny nevydal hlásku! „Polekalo mě to. Doktor… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Helena Třeštíková
Helena Třeštíková
zobrazit profil Jan Schmidt
Jan Schmidt
zobrazit profil Jakub Zindulka
Jakub Zindulka
zobrazit profil Marek Najbrt
Marek Najbrt
zobrazit profil Milan Cieslar
Milan Cieslar
zobrazit profil Danny Moder
Danny Moder
zobrazit profil Vítek Pokorný
Vítek Pokorný
zobrazit profil Tomáš  Weinreb
Tomáš Weinreb