Zdeněk Zelenka | Celebwiki.cz

Zdeněk Zelenka

Datum narození: 15.12.1954
Místo narození: Praha
Profese: scenárista, režisér, dramatik
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Zelenka je přední český režisér. Je znám především svou zálibou „šít role na míru“. A jak to vypadá? První obsazuje herce a pak vymýšlí dialogy.

Dalo by se říct, že Zdeněk Zelenka šel obdobnými kroky jako jeho o šest let mladší kolega Václav Marhoul. Oba vystudovali FAMU, oba spolupracovali s filmovými štáby Barrandova. Každý se ovšem chytl jiného žánru filmografie.

ZDENĚK ZELENKA - ROZHOVOR NAJDETE ZDE>>

Během 90. let 20. století byl Zdeněk Zelenka jedním z nejvytíženějších režisérů České televize. Vypracoval desítky inscenací nejrůznějších žánrů. Za všechny můžeme zmínit psychologické drama Lorna a Ted, tragikomedii Svědkyně, historický snímek Královský život otroka nebo frašku Brouk v hlavě.

Zdeněk Zelenka je známý především díky svým pohádkám. Ještě na Barrandově stihl natočit svůj filmový debut, pohádku Čarovné dědictví. Pak už následovaly pohádky jako Kouzla králů, kde se objevuje mladá Petra Tenorová, odvážný Martin Kraus nebo zákeřná Jitka Schneiderová či oblíbená pohádka z roku 2013 Duch nad zlato, kde ušil role na míru třeba pro Viktora Preisse či Jiřinu Bohdalovou.

Jiřina Bohdalová mu jako herečka velmi padla do noty. Ačkoli se někdy hádají, velmi často se objevuje v jeho pohádkách i komediích. Za všechny jmenujme třeba seriál Ach, ty vraždy! nebo pohádku Nesmrtelná teta. O samotné herečce pak natočil snímek Marek, Žofka a já.

O ZDEŇKU ZELENKOVI ČTĚTE ZDE>>

Kromě Jiřiny Bohdalové se mu stal inspirací Vlastimil Brodský (Hugo, já a múzy), Viktor Preiss (Moje malé starosti) či Vladimír Opletal (Štěstí pana kameramana). Jako scenárista zazářil hlavně při tvorbě filmů Filipa Renče: Rebelové, Hlídač č. 47 nebo Requiem pro panenku.

 

Články o celebritě

Zničená Jiřina Bohdalová (88): Proč nestíhá práci v divadle? Zničená Jiřina Bohdalová (88): Proč nestíhá práci v divadle? Plánovali, že svůj koncert pro dva rozehrají už loni 11. prosince. Jiřina Bohdalová (88) a Milan… číst článek
Pohádkový režisér Zelenka: Po Vánocích s Bohdalovou musí pod kudlu! Pohádkový režisér Zelenka: Po Vánocích s Bohdalovou musí pod kudlu! Tento rok jeho zdraví moc nepřál. V létě přišel o hlas a bál se ochrnutí, před tím mu operovali slinný… číst článek
Pohádka Slíbená princezna za miliony plná vulgárních slov! Troškovi vyrazila dech Pohádka Slíbená princezna za miliony plná vulgárních slov! Troškovi vyrazila dech Princezny jako prostitutky z E55, vulgární výrazy a kulomety. To všechno se objevilo v pohádce Slíbená… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Steven Spielberg
Steven Spielberg
zobrazit profil Barbora Námerová scenáristka
Barbora Námerová scenáristka
zobrazit profil Marek Leščák
Marek Leščák
zobrazit profil Olga Dabrowská
Olga Dabrowská
zobrazit profil Theodora Remundová
Theodora Remundová
zobrazit profil Dušan Klein
Dušan Klein
zobrazit profil Irena Pavlásková
Irena Pavlásková
zobrazit profil Zdeněk Troška
Zdeněk Troška