Václav Marhoul | Celebwiki.cz

Václav Marhoul

Datum narození: 30. 1. 1960
Místo narození: Praha
Profese: režisér, scenárista, producent, herec
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Režisér Václav Marhoul pro své filmy udělá cokoli: čelil štírům i vedru pouště kvůli natáčení filmu Tobruk, ale i nakladatelům v Chicagu, aby získal práva na natáčení Nabarveného ptáčete. Vyplatilo se - dostal za něj dva České lvy.

Do roku 2013 Václav Marhoul zrežíroval „pouze“ dvě díla (Tobruk, kde si zahrál Jan Meduna, Petr Vaněk, Radim Fiala nebo Matěj Hádek a Mazaný FilipTomáš Hanák v hlavní roli), nicméně natolik skvělá, že si na rozdíl od mnoha jiných filmových režisérů a scenáristů konečně „ukradl“ práva na natáčení velmi žádaného filmu Nabarvené ptáče.

Za drama Nabarvané ptáče (2019) Václav Marhoul získal Českého lva za režii a coby producent v kategorii Nejlepší film. Snímek z 12 nominací proměnil devět, a to mj. za stříh, zvuk či za kameru.

VÁCLAV MARHOUL - ROZHOVOR NAJDETE ZDE>>

Stejně jako většina jiných režisérů Václav Marhoul vystudoval FAMU. V roce 1984 začal navazovat spolupráci s Filmovým studiem Barrandov (nejprve jako asistent produkce, počátkem 90. let 20. století dokonce byl generálním ředitelem).

V roce 1997 Václav Marhoul založil společnost Silver Screen, která podniká v oblasti filmu, divadla a výtvarného umění. Dále bylo jeho působení provázáno s uměleckou skupinou Tvrdohlaví, s účastí na vojenských přehlídkách i s propagací vstupu ČR do NATO.

O VÁCLAVU MARHOULOVI ČTĚTE ZDE>>

Václav Marhoul nejenže režíruje, ale i hraje. Začínal v Pražské pětce a v Divadle Sklep. Vidět ho diváci mohli např. v televizních seriálech Redakce, Horákovi, nebo Kancelář Blaník. V roce 2005 si zahrál i se svou dcerou Annou Marhoulovou ve filmu Skřítek.

 

Články o celebritě

Český lev ONLINE: Pohořely Havlová i Janžurová, pak je podpírali, králem je Nabarvené ptáče Český lev ONLINE: Pohořely Havlová i Janžurová, pak je podpírali, králem je Nabarvené ptáče V pražském Rudolfinu se rozdávaly výroční ceny České filmové a televizní akademie Český lev. Kdo na ... číst článek
Václav Marhoul: Za Nabarvené ptáče získal hned dvě sošky Českého lva! Václav Marhoul: Za Nabarvené ptáče získal hned dvě sošky Českého lva! Producent, režisér, scenárista a herec Václav Marhoul své černobílé ptáče, které získalo celkem jede... číst článek
Jiří Havelka: Vlastníci mu přinesli Českého lva za scénář Jiří Havelka: Vlastníci mu přinesli Českého lva za scénář Režisér, dramatik a herec Jiří Havelka je tvůrcem komedie Vlastníci, kterou natočil po úspěchu své d... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Robert Sedláček
Robert Sedláček
zobrazit profil Zdeněk Zelenka
Zdeněk Zelenka
zobrazit profil Tomáš Pavlíček
Tomáš Pavlíček
zobrazit profil Jiří Strach
Jiří Strach
zobrazit profil Olga Špátová
Olga Špátová
zobrazit profil Jaroslav Fuit
Jaroslav Fuit
zobrazit profil Karel Kachyňa
Karel Kachyňa
zobrazit profil Zdeněk Podskalský
Zdeněk Podskalský